Nové trendy: AIG spouští správu smluv přes blockchain


			Nové trendy: AIG spouští správu smluv přes blockchain

Americká pojišťovna AIG a britská mezinárodní banka Standard Chartered dokončily pilotní projekt, využívající technologii blockchainu pro správu nejkomplikovanějších mezinárodních pojistných smluv.

Pokud slovo blockchain vidíte poprvé, tak se jedná o název systému, na jehož bázi byly vybudovány kybernetické měny, jako je například Bitcoin. Blockchain je nezměnitelná, bezpečná a transparentní sdílená digitální kniha, která poskytuje všem účastníkům náhled na vložená data. V současné době se jeho výhody snaží využít velké množství průmyslových odvětví pro efektivnější správu dat.

Blockchainu si začaly všímat i pojišťovny a právě jedna z největších pojišťoven na světě americká AIG a britská banka Standard Chartered spustily 16. června první systém svého druhu založený na blockchainu.


Mohlo by vás zajímat: Wolfgang Friedl: Kyberzločinci budou vždy napřed. Musíme jim šlapat na paty!


Co jim to přinese?

Jedním z nejkomplikovanějších úkolů na pojistném trhu je bezesporu tvorba a správa mezinárodních smluv, kdy pojišťovna kryje společnost ve více zemích s různými regulatorními předpisy (stále se měnícími), různými platebními podmínkami, nehledě na komplikovanost a transparentnost celé administrativy.

Systém vyvinutý IBM pro AIG a Standard Chartered umožňuje:

 • vytváření „smart contract“ (chytré smlouvy) 100 % digitálně;
 • nahlížet všem zúčastněným do konkrétních smluv (pojišťovna, pojištěná společnost, auditoři, makléři, akcionáři);
 • sledovat vývoj smlouvy v reálném čase – platby, úpravy, výročí;
 • reagovat na regulatorní úpravy a udržovat smlouvy stále aktuální a dostupné;
 • usnadňovat proces upisování;
 • všem účastníkům umožňuje vidět rozsah krytí;
 • systém umí v kombinaci s umělou inteligencí od AIG předpovídat možné pojistné události, jako jsou přírodní katastrofy;
 • všem stranám umožňuje zaznamenávat a sledovat související události i platby;
 • žádná ze stran nemůže upravit, odstranit nebo dokonce přidat žádný záznam bez souhlasu ostatních uživatelů v síti;
 • pomáhá omezit podvody a chyby;
 • eliminuje nutnost zálohování dat. 

Pilotní testování

Pilotní testování je zatím spuštěno ve třech zemích. Ve Spojených státech, Keni a v Singapuru. Jednotlivé země byly vybrány kvůli specifikům svých pojistných trhů. Trh v USA byl vybrán kvůli velikosti a komplexnosti. Singapur jako možný trh pro růst Standard Chartered a keňský pro jeho neobvyklý regulatorní systém známý jako „cash before cover“, což znamená, že pojištění musí být zaplaceno ještě před tím, než bude aktivní.

„Náš pilotní projekt dokazuje, že blockchain bude hrát velmi důležitou roli v budoucnosti pojišťovnictví,“ komentoval Rob Schimek, CEO divize zodpovědné za komerční rozvoj AIG.


Mohlo by vás zajímat: Příležitost dělá zloděje: Mobilní zařízení bez ochrany


Pro Standard Chartered tento projekt není prvním pokusem implementace blockchainu. Naopak. Lze ji v tomto směru označit jako průkopníka. AIG se na toto pole pouští poprvé a právě zkušenosti britské banky jí budou velmi cenné. 

S novou technologií koketují i další velcí hráči na pojistném trhu. Pojišťovna Allianz ve Spojených státech již více jak rok využívá blockchain k vyplácení katastrofických dluhopisů. Podle zajišťovny Munich Re se touto cestou, krom zajišťovny samotné vydávají také Aegon, Swiss Re, Zurich a B3i.

Viktor Kořínek

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Technologie budoucnosti

Franta Nový,  28. 6. 2017

Možná stojíme před revolucí v oblasti peněz a fungováním finací, jak je známe. Složitosti fungování blockchainu jsou čím dál přístupnější a jeho možnosti jsou využítí stále větší a větší. Říká se, že třeba u Bitcoinu jako nástroji investice už není jak vydělat. Podle mě je ale tato oblast teprve před boomem. Nejsnazší nákup a prodej BTC/LTC/ETH je v důvěryhodné aplikaci Coinbase, při registraci přes link bit.ly/coinbaseCZ bonus 10 % (při investici 100USD).

RSS

Související články