Allianz investuje do plynárenské sítě a sítí z optických vláken


			Allianz investuje do plynárenské sítě a sítí z optických vláken
11.1.2021 Zahraničí

Allianz SE bude realizovat nové infrastrukturní investice. Vstoupí do portugalské společnosti Galp Gás Natural Distribuição (GGND), která je provozovatelem portugalské plynárenské sítě. Tento německý pojistitel má podle svého vlastního vyjádření získat podíl ve výši 75,01 %. Celá transakce by měla být uzavřena v 1. čtvrtletí 2021. V samotném Německu je Allianz zase spoluzakladatelem podniku, jehož cílem je budování sítí z optických vláken. 

GGND je regulovaný provozovatel plynárenské sítě, přičemž jeho celková distribuční síť má délku přes 13 000 km. GGND dodává plyn do cca 1,1 mil. domácností, a to včetně Lisabonu, hlavního města Portugalska. Dosavadní vlastník Galp Energia vyčíslil podle informací německého deníku Handelsblatt kupní cenu na 368 mil. EUR. Zhruba 95 % sítě GGND sestává z polyetylénových nízkotlakových vedení, která mohou být využita též pro přepravu vodíku, syntetického zemního plynu nebo biometanu. Navíc předností polyetylénových vedení je, že se vyznačují delší životností, menšími náklady na údržbu a menší mírou netěsnosti (úniku).


Mohlo by vás zajímat: 3Q 2020: SCOR má zisk 135 mil. €. Crédit Agricole Assurances vzrostl kmen


Christian Fingerle, investiční ředitel ve společnosti Allianz Capital Partners, v souvislosti s tímto projektem uvedl, že Allianz je s touto investicí, která je její první přímou infrastrukturní investicí v Portugalsku, spokojena. Allianz se prý těší na to, že společně s GGND a dalšími partnery může podpořit tuto esenciální infrastrukturu při zajišťování jejího příspěvku k dekarbonizaci portugalského hospodářství a při naplňování její důležité role v energetickém obratu k obnovitelným plynům. Allianz však současně chce generovat dlouhodobě riziku odpovídající výnosy jak pro své klienty v oblasti pojištění, tak rovněž pro investory.

Touto infrastrukturní investicí určitě nekončí investiční záměry Allianz Capital Partners. Ve sdělovacích prostředcích se ve druhé polovině října 2020 objevila například zpráva, že tento německý pojistitel chce v Německu založit společně se španělským telekomunikačním koncernem Telefónica společný podnik (joing-ventures) na zavedení sítí z optických vláken. Každý z partnerů, tj. skupina Allianz a skupina Telefónica, bude mít podíl ve výši 50 %. Bude aplikován model správy a řízení založený na společném řízení. Skupinu Allianz, tj. pojišťovny a fond – Allianz European Infrastructure Fund – bude v tomto společném podniku zastupovat výše zmíněná společnost Allianz Capital Partners a skupinu Telefónica bude reprezentovat její infrastrukturní divize Infra (40 %) a Telefónica Deutschland (10 %).

Joint-venture má fungovat jako neutrální velkoobchodní společnost, která hodlá vybudovat lokální sítě z optických vláken v zemědělských a polozemědělských oblastech Německa, kde jsou tyto sítě poddimenzované, a pak nabídnout přístup všem poskytovatelům telekomunikačních služeb s tím, že tito budou moci nabídnout služby koncovým uživatelům.[1]


[1] https://www.allianzcapitalpartners.com/media/news/102820-allianz-and-telefonica-create-partnership-deploy-fibre-germany-through-open-wholesale-company/

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články