Ať už jde o elektronický recept místo papírového, videokonzultaci místo návštěvy ordinace nebo nové diagnostické možnosti díky umělé inteligenci – i starší lidé vnímají digitální zdravotnické služby jako velkou příležitost. Podle vlastních vyjádření má 92 % seniorů ve věku 65 let a více pozitivní postoj k digitalizaci zdravotnictví. Lidé starší 80 let jsou dokonce ještě přesvědčenější (95 %) než mladší senioři ve věku 65 až 69 let (89 %).
Vyplývá to z reprezentativního průzkumu mezi 1 004 osobami staršími 65 let v Německu, který byl proveden na objednávku digitálního svazu Bitkom. Prezident Bitkomu Ralf Wintergerst k tomu poznamenává: „Digitální zdravotnické služby jsou základním předpokladem pro zajištění péče ve stárnoucí společnosti. Usnadňují přístup ke zdravotní péči, umožňují intenzivnější sledování pacientů a zároveň otevírají nové možnosti v diagnostice a léčbě, zatímco přetížené ordinace i pečovatelský personál odlehčují.“
Mohlo by vás zajímat: Martin Diviš: K inovacím přistupujme se zdravým selským rozumem
Senioři využívají nové možnosti stále více
Pozitivní přístup generace 65+ se projevuje také rostoucí ochotou využívat digitální služby lékařů a nemocnic. Například polovina (50 %) Němců starších 65 let si dnes domlouvá lékařské termíny on-line — před pěti lety to bylo pouze 18 %. Dalších 23 % to neodmítá a dokáže si představit, že to tak budou dělat v budoucnu.
37 % respondentů ve studii si dnes nechává zasílat připomínky termínů SMS nebo e-mailem; před pěti lety to bylo jen 18 %. Pro dalších 47 % jsou taková včasná upozornění obecně představitelná.19 % dotázaných starších lidí komunikuje přímo s lékařem na dálku e-mailem, chatem nebo přes messenger, a dalších 51 % souhlasí s tím, že tento způsob komunikace v budoucnu mohou využít.
Přibližně 4 z 10 lidí starších 65 let (41 %) využívají on-line srovnávací a hodnotící portály pro lékaře, když chtějí vyhledat recenze. Před pěti lety to bylo 12 %. Dalších 27 % oslovených si dokáže představit, že je bude používat v budoucnu.
Telemedicína má pro seniory velkou budoucnost
Telemedicínské služby, například videokonzultace, jsou zatím využívány výrazně méně:
zkušenost s nimi má pouze 6 % seniorů, nicméně před pěti lety to byla pouhá 2 %. Zároveň je zde velký potenciál, protože více než 4 z 10 účastníků ankety (41 % seniorů) si umí představit, že je bude v budoucnu využívat.
K tomuto typu služeb ve zdravotnictví Ralf Wintergerst dodává: „Telemedicínské služby, jako jsou videokonzultace nebo sledování zdravotního stavu na dálku, šetří cestování i čas. Důležité je tyto služby systematicky rozšiřovat a cíleně podporovat seniory, kteří si při jejich používání zatím nejsou jistí.“ Bezesporu by ovšem jejich využití přineslo speciální benefity právě této cílové skupině: jednak je to pro hůře pohyblivé osoby pohodlnější, a jednak by monitoring zdravotního stavu na dálku redukoval četnost osobních návštěv seniorů u lékaře, protože jejich horší zdravotní stav vyžaduje zpravidla častější kontroly.
Mohlo by vás zajímat: Jaké byly největší globální pojišťovny v roce 2024?
Poznání výhod urychluje adopci
Z dlouhodobého pohledu se tak ukazuje, že vztah seniorů v Německu k digitálnímu zdravotnictví se výrazně proměňuje. Zatímco ještě před několika lety panovala spíše zdrženlivost a digitální služby využívala jen menší část starší populace, dnes roste nejen jejich skutečné používání, ale i ochota nové technologie vyzkoušet. Se stárnutím společnosti a postupným pronikáním digitálních nástrojů do každodenního života lze očekávat, že podíl seniorů, kteří budou digitální zdravotnické služby běžně využívat, dále poroste a stane se přirozenou součástí zdravotní péče v Německu. Je zřejmé, že jakmile senioři rozpoznají benefity, jaké právě jim osobně tato forma zdravotnických služeb v praxi nabízí, velmi ochotně ji akceptují a zvyknou si na ni.
Komentáře
Přidat komentář