Zpráva začíná konstatováním, že svět zažil v posledních letech těžké turbulence. Pandemie Covid-19, válka na Ukrajině a globální zpomalení ekonomického růstu, a to v rychlém sledu, zvýraznily křehkost světového pořádku a rizika spojená se stále více propojeným světem.
Mohlo by vás zajímat: 3Q 2023: Aegon hlásí zlepšené upisování. Aviva solidně roste
GA předpokládá, že taková volatilita přetrvá do dalších dekád, jelikož geopolitické nejistoty rostou, klimatická rizika zesilují a technologie nadále rychle postupují vpřed. Tyto trendy vedou k zesílení systémového rizika a stávají se výzvou pro tradiční podnikatelský model v pojištění, který spočívá ve sdílení a redistribuci rizika. Příkladem mohou být v některých oblastech světa podle GA klimatická rizika, jež vedou k tomu, že pojištění je nákladnější nebo dokonce nedostupné.
Pojistitelnost šesti rizik podle devíti kritérií
Zráva zaměřuje zejména na pojistitelnost hrozících nebo stále významnějších rizik:
- změna klimatu,
- nedostatek potravin a vody,
- kybernetické útoky na kritickou infrastrukturu,
- ztráta dobré pověsti,
- sociálně-politická nestabilita
- obecná kybernetická rizika, jako jsou úniky dat a ransomware
U každého z těchto 6 rizik se hodnotí 9 kritérií pomocí „systému barevného semaforu“, který hodnotí případné překážky pro pojistitelnost: červená barva znamená vysoce problematické, žlutá barva potenciálně problematické, zelená barva neproblematické.
Změna klimatu a nedostatek potravin a vody mají nejvíce „červených“ signálů, a sice po čtyřech a ve stejných kritériích: nahodilost a nezávislost výskytu škod, maximální možná ztráta, průměrná ztráta na událost a limity krytí. Kybernetické útoky na kritickou infrastrukturu to dotáhly na 3 červené známky, a to v kritériích nahodilost a nezávislost výskytu ztráty, maximální možná ztráta a limity krytí.
Naopak nejvíce „zelených“ signálů: v 5 z 9 kritérií – obdrželo v hodnocení obecné kybernetické riziko. Zde je červeně označeno pouze kritérium nahodilost a nezávislost vzniku škod.
Závěry a zjištění vyplývající z globálního průzkumu postojů klientů ukazují, že klienti napříč šesti největšími pojistnými trhy ve světě (tj. USA, Čína, Japonsko, Spojené království, Francie a Německo) mají obecně obavy z toho, že bude obtížnějším nebo nemožným získat pojištění.
Mohlo by vás zajímat: ČNB snížila úrokové sazby. Co se bude dít dál?
GA vychází z toho, že v případě poskytování služeb, jež jdou za rámec tradičního transferu rizik, jako jsou například služby v oblasti prevence, a v případě spolupráce s vládami, resp. se státem, při řešení nejzávažnějších rizik, mohou pojistitelé nadále chránit, tedy poskytovat pojistnou ochranu celé společnosti, a to i tehdy, kdy krajina rizik je složitější a problémovější. Průzkum GA dává silnou podporu takovým přístupům, neboť více než 80 % respondentů vyjádřilo zájem o netradiční služby v oblasti rizika.
Jad Ariss, výkonný ředitel GA, k tomu uvedl, že současná rostoucí intenzita a dopad rizik, od klimatických až po kybernetická rizika, vytvářejí pro pojistitele testovací podmínky. Je ale jasné, že hodnota pojištění může nadále fungovat. Pokud pojistitelé využijí svoje odborné znalosti a schopnosti k tvorbě takové nabídky služeb, jež pomohou zmínit riziko a povedou k pozitivní změně u jejich klientů, tak mohou upevnit a dokonce posílit svůj společenský význam.
Mohlo by vás zajímat: Albánské pojišťovny proti koncepci povinného pojištění pro případ zemětřesení
Karl-Uwe Schanz, ředitel v GA pro oblast společensko-ekonomické odolnosti a autor této zprávy, se vyjádřil v tom smyslu, že teoretická analýza GA dospěla k závěru, že hlavní překážky pro pojistitelnost se nacházejí zejména v oblasti klimatických a kybernetických rizik. Je zajímavé, že to byla zároveň dvě hlavní rizika zmiňovaná klienty ve spojitosti s obavami ohledně neexistence nabídky a cenové nedostupnosti pojištění. Schanz považuje za povzbuzující to zjištění, že u klientů se ukazuje značný apetyt, pokud jde o doplňkové služby v oblasti rizik, jako jsou predikce a prevence, což zřetelně naznačuje příležitost, aby pojistitelé rozšířili svoji nabídku.
Zájemci o tuto problematiku se mohou seznámit s úplným zněním zprávy ZDE.
Komentáře
Přidat komentář