Spekulace se potvrdily. Tesla má vlastní pojištění aut pro Německo


			Spekulace se potvrdily. Tesla má vlastní pojištění aut pro Německo
12.5.2021 Zahraničí, Produkty

Tesla nabídla v Německu své pojištění aut. Podle dozorového orgánu Bafin nezaložil ale americký koncern pro Spolkovou republiku Německo vlastní pojišťovnu, nýbrž operuje pro toto území ze své evropské centrály na Maltě.

Tesla ve své gigantické továrně v Berlíně zřídila vlastní pobočku pro pojištění. Podnik už dokonce shání manažery pojišťovacího programu a specialisty na pojistnou matematiku. Není však dosud známo, kdy pobočka v Německu schválená automaticky podle zákona EU konkrétně začne pracovat. Jako adresu německé pobočky pojišťovny uvádí úřady Tesla-Straße 1 v Grünheide, PSČ 15537, tedy v místě sídla vznikající obrovské továrny Tesla u Berlína. V rámci areálu se nacházejí také kancelářské prostory. Podle zdrojů sledujících vývoj Tesly v Německu jsou některé kanceláře už částečně využívané.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Vítejte v centrálně řízené ekonomice


Potvrdily se tak spekulace z loňského roku, podle nichž Tesla chce zahájit ofenzívu v pojištění pro Evropu. Podle Torstena Kusmanowa, pojišťovacího experta a partnera v oblasti digitální sféry poradenské společnosti Capco, je to jen otázka času, „jakmile budou překonány všechny překážky“. V tomto smyslu ho citoval loni odborný týdeník Automobilwoche. Šéf koncernu Elon Musk hodlá podporovat bezpečnou jízdu bez rizika nízkým pojistným, a naopak „napařit“ vyšší sazbu takovým řidičům, kteří jezdí nebezpečně. Podle vlastního sdělení k takové segmentaci disponuje Tesla dostatečnými daty. To souhlasí s dřívějším stanoviskem, podle něhož bude Tesla důsledně rozlišovat mezi řidiči.

Čína, Kalifornie, … kam dál?

Začátkem srpna 2020 americký producent aut nové generace registroval nový podnik Tesla Insurance Brokers Co., Ltd. v Číně. Jde o makléřskou společnost se základním kapitálem 50 milionů jüanů (asi 6,1 milionu EUR). Podle ní drží celý balík akcií ve firmě Tesla Motors Hong Kong Limited. Zákonným zástupcem společnosti je viceprezident Tesly a šéf regionu Číny. Zatím zůstává otázkou, kdy tato dceřinka Tesly nabídne na čínském trhu své první produkty.


Mohlo by vás zajímat: Finanční gramotnost Čechů poklesla. Kvůli pandemii ale o penězích víc přemýšlíme


Od srpna 2019 už nabízí produkty Tesla kalifornský pojistný trh. Po Kalifornii mají následovat další americké státy. Pojištění auta je údajně až o 20 % levnější na pojistném v porovnání s jinými možnosti, v mnohých případech dokonce o 30 %. Pojištění se sjednává on-line a uzavření smlouvy netrvá déle než jednu minutu. Tesla v Kalifornii spolupracuje s pojišťovnou State National. V Austrálii a v Hongkongu zprostředkovává Tesla pojištění pro své vozy už od roku 2016. Rozvoj vlastního pojišťovacího obchodu má evidentně sloužit ke zvýšení profitability značky.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Vítejte v centrálně řízené ekonomice


Drahé škody

Ve skutečnosti je pojistná ochrana elektromobilů Tesla dosti nákladná. Pojišťovací institut Hihghway Safety vyhodnotil model S jako nejdražší auto roku 2018 na pojištění. Tesla ale nabízí krytí výhodněji, protože využívá velmi široce data z vozidel a také údaje o stylu jízdy konkrétního řidiče. „Známe rizikový profil našich zákazníků. Kdo si chce naši značku koupit, musí souhlasit, že nebude jezdit jako blázen. Anebo samozřejmě může, pak to ale zaplatí na pojistném,“ vysvětlil přístup Elon Musk už v roce 2018.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články