Zajímavost: Startup Coya a česká stopa


			Zajímavost: Startup Coya a česká stopa
15.8.2018 Zahraničí

V tuzemských i zahraničních sdělovacích prostředcích, odborných časopisech a na portálech specializovaných na pojištění lze v podstatě každý den nalézt informace o založení a činnosti pojišťovacích startupů (Insurtechs) ve světě. Určitě jich přibývá, například v Německu je jich již téměř 30. Nyní ale vstupuje na tamní pojistný trh Insurtech Coya se silným kapitálovým vybavením a s vedením, jehož někteří členové se podíleli na budování českého pojistného trhu. Jistě bude zajímavé sledovat, jak se Coya prosadí.

Insurtech Coya chce prodávat pojištění bez „papírového harampádí“ i bez pojišťovacích zprostředkovatelů a chce být rychlejší, pružnější, výhodnější a digitálnější než stávající poskytovatelé nabídek na pojištění. Klienti budou moci sjednávat pojištění prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu a stejně tak oznamovat škodní události. Projekt této společnosti jistě zaujal investory, neboť podle informací z počátku června 2018 se podařilo shromáždit kapitál ve výši téměř 30 mil. USD.

Tím se Coya stala jedním z nejlépe zafinancovaných startupů v Německu a možná i v Evropě. Samotná Coya zdůrazňuje, že „nestartuje“ z toho důvodu, aby ji později někdo koupil.  Kapitál jí poskytli významní globální investoři, jako jsou Peter Thiels Valar Ventures, e.ventures, La Famiglia a yabeo. Ocenili prý především odbornou kvalitu týmu, i když je určitě zajímali i aplikované technologie a obchodní plán. Coya byla založena v roce 2016, sídlí v Berlíně a má v současti přes 50 zaměstnanců.


Mohlo by vás zajímat: PEPP: Penze budoucnosti, či další „unisex“?


Silné stránky společnosti Coya zohlednil také BaFin (Spolkový ústav pro dohled nad finančními službami) a dne 11. 6. 2018 udělil Coya povolení k pojišťovací činnosti. Coya chce přijít na pojistný trh co nejdříve s konkurenceschopnou nabídkou.  Vzhledem k tomu, že povolení bylo získáno pro škodové[1] a úrazové pojištění, tak se prý s napětím očekává s jakým pojistným produktem Coya vyrukuje.

Předsedou představenstva Coya je Thomas Münkel, který patří mezi opravdové zakladatele české Allianz pojišťovny a svého času byl jejím předsedou představenstva a generálním ředitelem. Další osobou, která působila v České republice, je Peter Hagen, bývalý generální ředitel Vienna Insurance Group a bývalý člen představenstva a náměstek generálního ředitele Kooperativa pojišťovny.

Ten se stal v březnu 2018 členem dozorčí rady Coya a podle médií by měl být jejím předsedou. Ve vedení Coya jsou i další experti s dlouhou praxí ve vedoucích funkcích v pojišťovnách. Členem dozorčí rady je i Wolfgang Weiler, prezident GDV, který do července 2017 byl mluvčím představenstva německé pojišťovny Huk – Coburg.


[1] V Německu se do škodového pojištění obvykle zahrnuje pojištění odpovědnosti, pojištění pro případ požáru, pojištění pro případ krupobití,
pojištění přepravy a pojištění zavazadel.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články