Warren Buffett předpovídá: Autonomní vozidla změní pojištění


			Warren Buffett předpovídá: Autonomní vozidla změní pojištění

Autonomní auta bez řidiče budou v budoucnu na silnicích k vidění stále častěji. Podle Warrena Buffetta se to neobejde bez důsledků. Podle něj postaví tato technická revoluce na hlavu hlavně branži pojištění.

Kdy přijdou autonomní vozy na trh v masovém měřítku a kdy budou hromadně připuštěny do provozu – to už je podle tohoto vizionáře jen otázkou času. Téměř všichni výrobci vozidel pracují na plné obrátky na vývoji takových aut. Zatímco však taková vymoženost bude pro mnoho lidí ulehčením a velkým zjednodušením života, přinese naopak do některých hospodářských odvětví těžkosti. Jednou z takových branží je pojišťovnictví, míní legendární finanční magnát Warren Buffett.

Pojištění nebude zapotřebí?

Sedmaosmdesátiletý Warren Buffett se v rozhovoru pro Yahoo Finance vyjádřil takto: „Auta bez řidiče zredukují potřebu pojištění, a to asi dokonce drasticky, ukáže-li se, že jsou bezpečnější než auta běžných uživatelů.“ Podle finančníka platí, že bude-li vývoj autonomních vozů úspěšný, a budou-li navíc kvalitně chráněné proti útokům hackerů, mohlo by to výrazně snížit pojistné. Ale úplný konec pojišťoven to nicméně nezpůsobí.


Mohlo by vás zajímat: Jak umělá inteligence rozpozná pojistný podvod


Dodatečná vyšší bezpečnost neznamená jen nižší pojistné, nýbrž také nižší pojistná plnění. „Bezpečnější auto generuje nižší náklady pojišťoven,“ míní doslova Waren Buffett. Ty budou podle něj muset začít pracovat jinak.

Otazníky zůstávají

Kdy se tak stane – tato otázka zůstává nezodpovězena. Nedávné případy nehod (částečně) autonomních aut Tesla a Uber, které dokonce stály lidský život, ukazují, jak velká je potřeba dalšího výzkumu a vývoje. I Buffett připouští, že to může „trvat ještě dlouhou dobu“, než se začnou lidé pohybovat po ulicích bezpečně v autonomních vozidlech. Pojišťovnictví je tak stále ještě pod nepříliš velkým tlakem, aby v praxi zavádělo nějaké změny, jimiž by udrželo krok s posledním rozvojem v automobilové branži.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články