Jak vidí rok 2009 české pojišťovny: EGAP


			Jak vidí rok 2009 české pojišťovny: EGAP
26.1.2009 Pojistný trh

Letošní rok určitě nebude lehký. Zajímalo nás, jak ho vidí pojišťovny, zda jsou spíše optimistické nebo pesimistické.

Ani nejlepší odborníci nemají křišťálovou kouli a nemohou spolehlivě předpovídat budoucnost. Ale předpověď jsme po nikom ani nežádali. Chtěli jsme jen znát názory pojišťoven na budoucnost pojistného trhu a na vše, co s tím úzce souvisí.

Pojistný svět tu byl, je a bude. Otřesy slábnoucí ekonomiky pochopitelně ovlivní i jeho budoucnost. Šanci přežít budou mít pouze ti, kteří jsou dobře připraveni. Ti mohou dokonce posílit.

České pojišťovny, kterým naštěstí nezlomily vaz „morové papíry“ (jak jim zástupci jedné z pojišťoven začali říkat), mají kupodivu do roku 2009 dobře nastartováno. Uvidíme, jaká bude jejich situace přesně za rok!

Tady je pět otázek, které jsme našim pojišťovnám položili. Každý den zveřejňujeme odpovědi jedné z nich. Dnes má slovo Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s. (EGAP). Vzhledem k tomu, že jde o státní úvěrovou pojišťovnu, tedy o pojišťovnu se speciálním zaměřením, odpovídali nám její zástupci jen na první dvě otázky.

1. Jak vidíte odbornýma očima rok 2009? Myslíte si, že finanční krize překoná letos svůj vrchol a vše se zase začne vracet k normálu?

Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s. (EGAP) zatím ekonomické zpomalení a finanční krizi bezprostředně nepociťuje. Loňský rok byl v historii naší pojišťovny z hlediska obchodních výsledků dokonce druhým nejúspěšnějším po rekordním roce 2007. Vzhledem k tomu, že posláním EGAP, jako státní úvěrové pojišťovny a instituce působící na poli státní podpory exportu, je pojišťovat teritoriální a tržně nepojistitelná komerční rizika spojená s vývozem českého zboží, služeb a investic, předpokládáme, že se v důsledku očekávaného poklesu celkového vývozu sníží námi pojištěný objem vývozních úvěrů, bankovních záruk a investic v roce 2009 o cca 10% ve srovnání s rokem 2008. Z hlediska delší perspektivy se však připravujeme na rostoucí zájem o naše služby s tím, jak budou naše firmy hledat nové trhy a odbytiště v zemích SNS, Asii, Latinské Americe a Africe.

2. Ovlivní finanční krize poptávku po pojistných produktech? Mám na mysli zejména zájem o pojištění ze strany velkých firem.

Předpokládáme, že ano a nabízíme konkrétní nástroje a opatření k překonání dopadů finanční krize a ekonomického zpomalení. V první řadě jsme dočasně zvýšili z 95% na 99% pojistné krytí rizika nesplacení všech typů vývozních úvěrů. K obdobnému kroku jsme přistoupili také u bankovních garancí vystavovaných v souvislosti s exportními kontrakty a při pojišťování českých investic v zahraničí proti politickým rizikům zvýšil pojistné krytí až na 100%. V praxi to pro české vývozce, investory a jejich banky znamená výrazné snížení rizikovosti vývozu a podstatnou úsporu nákladů spojených se zajištěním spoluúčasti, která nově činí pouhé 1% nebo je dokonce nulová. Pojistné krytí se zvýšilo i u akreditivů, a to dočasně z 80% na 99%, v zájmu rychlejšího vyřizování krátkodobého financování od zahraničních bank a zvýšení limitů zahraničních finančních institucí u bank operujících na českém trhu. Dále jsme výrazně zlevnili pojištění tzv. výrobního rizika a nabídli úlevy i českým investorům, kteří pro realizaci svých záměrů v zahraničí kombinují vlastní zdroje s pojištěným bankovním úvěrem. Kromě toho jsme modifikovali několik stávajících pojistných produktů, např. pro potřeby tzv. projektového financování nebo pro developerské účely či financování komerční aplikace a následného vývozu výsledků vědy a výzkumu v podobě patentů, licencí apod. Zcela novým typem pojištění je pak pojištění prospekce zahraničních trhů, určené zejména pro malé a střední podniky.

Zdroj:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články