Portál Právo pro všechny: Kolik stojí právní služby?


			Portál Právo pro všechny: Kolik stojí právní služby?

Řešíte spor a bojíte se, že v soudním řízení proděláte kalhoty? Kolik takové právní zastoupení stojí a co vše bude nutné uhradit? V tomto článku se zaměříme na náklady, které vám vzniknou při využití profesionálních advokátních služeb.

Jak řešit spory?

Obecně platí, že urovnání sporu je vždy vhodné řešit smírnou cestou a snažit se s druhou stranou dohodnou mimosoudně, ať už je na druhé straně dlužník, soused, prodejce, řemeslník a tak dále. Mimosoudní řešení je většinou řešením rychlejším, ale i finančně úspornějším než vedení soudního sporu. Bohužel ne vždy je dohoda možná, a proto nezbyde nic jiného než se s vaším nárokem obrátit formou žaloby na soud.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Jak zvětšit chudobu snadno a rychle?


Proč se vyplatí najmout advokáta?

V rámci soudního řízení se můžete hájit sami, nicméně právní jazyk je v mnoha ohledech komplikovaný, a proto je vhodné vyhledat odbornou právní pomoc advokáta. Česká advokátní komora (zkráceně „ČAK“) vede seznam advokátů a advokátních koncipientů, kde je možné vyhledat příslušného advokáta např. podle místa vašeho bydliště. Advokáti mají generální praxi nebo se specializují na určité právní oblasti. Podle této specializace můžete advokáta na stránkách ČAKu snadno vyhledat.

Spolupráce s advokátem a smluvní odměna

Mezi klientem a advokátem se uzavírá smlouva o právním zastoupení, kde jsou upravena vzájemná práva a povinnosti smluvních stran. Odměna advokáta je stanovena buď smluvně, nebo mimosmluvně v návaznosti na vyhlášku Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb. o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb – v obecném povědomí spíše známý jako advokátní tarif. 

Advokát má rovněž nárok na náhradu hotových výdajů a na náhradu za promeškaný čas. Jiné náklady advokáta (zpravidla spojené s běžnou administrativou) jsou zahrnuty již v samotné odměně advokáta.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 3Q 2022: Předpis smluvního pojistného se meziročně navýšil o 7,5 %


Jak se stanovuje odměna pro advokáta?

Smluvní odměna je zpravidla obsahem smlouvy mezi advokátem a jeho klientem, může být však sjednána i samostatně. Smluvní odměna se odvíjí od dohody mezi vámi a advokátem. Promítá se v ní složitost řešeného případu a přihlíží se k odměnám obvyklým v daném místě a čase. Smluvní odměna se sjednává buď v konkrétní částce, nebo se stanoví způsob jejího určení. 

Odměna může být stanovena:

  1. a) fixní částkou za úkon právní služby, 
  2. b) paušální částkou za určitou fázi řešeného sporu (mimosoudní jednání/soudní řízení v I. stupni/odvolací řízení či kompletní řešení), 
  3. c) časově (hodinově nebo kratší časová jednotka), 
  4. d) procentuální/podílovou odměnou, která je zpravidla navázána na výsledek případu.

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: INSIA je součástí skupiny UNILINK. Ivan Špirakus zůstává generálním ředitelem


D.A.S. pojišťovna právní ochrany

D.A.S. pojišťovna právní ochrany je  jedničkou na trhu s právní ochranou (dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou). D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články