Insurance Europe: Jaký je vývoj globální regulace pojišťovnictví?


			Insurance Europe: Jaký je vývoj globální regulace pojišťovnictví?

Federace Insurance Europe (IE) zveřejnila výroční zprávu, která pokrývá hlavní aktivity IE s tím, že vždy je věnována pozornost příslušným politikám EU a následně je prezentován přístup evropských pojistitelů, a to včetně doporučení k dalšímu postupu. Její vypovídací schopnost zesiluje ta skutečnost, že v ní dostávají prostor i zástupci mezinárodních regulatorních a dohledových orgánů, které působí v pojišťovnictví. Jedním z celkem 20 odborných témat prezentovaných ve výroční zprávě IE je i globální regulace pojišťovnictví.

Tato část výroční zprávy IE začíná tezí, že – nyní v době geopolitické nejistoty a poruch dodavatelských řetězců – je sice hodně diskutována „deglobalizace“, ale náš svět online spojení a rychlého cestování zůstává neústupně a neodvolatelně propojen a podniky se dívají přes hranice, aby nadále prosperovaly. A pojišťovnictví není výjimkou. Mnohé pojišťovací společnosti z EU jsou globálně aktivní po mnoho dekád a v současné době je evropský pojišťovací a zajišťovací průmysl lídrem ve světě. 50 % z mezinárodně aktivních pojišťovacích skupin má sídlo v Evropě.


Mohlo by vás zajímat: Jak globální pojišťovnictví hodnotí kybernetická rizika?


Regulatorní rámec EU – Solventnost II (S II) – nicméně zhoršil konkurenční pozici pojistitelů z EU. Pojistitelé ze třetích zemí (tj. mimo EU) jsou schopni využívat jejich kapitál efektivněji, aby sloužil jejich schopnosti přijímat rizika a zvýšit investiční kapacitu. Je to z toho důvodu, že stávající způsob, jakým se v S II měří (resp. kalkuluje) kapitál pojistitelů, vede k nadměrným požadavkům a zveličuje volatilitu v solventnostních kalkulacích, zejména pokud jde o dlouhodobé produkty a investice.

Zmíněná situace se pro pojistitele z EU, kteří jsou vystaveni globální hospodářské soutěži,  brzy stane ještě náročnější. Udělení „prozatímní ekvivalence“ Evropskou komisí USA, Kanadě, Japonsku, Austrálii, Brazílii a Mexiku, která měla pojistitelům z EU umožnit aplikovat lokální solventnostní požadavky na jejich podnikání v uvedených jurisdikcích, vyprší na konci roku 2025. Bez této ekvivalence budou muset aplikovat solventnostní kapitálová pravidla EU, což je učiní nekonkurenceschopnými. Například pojistitel z EU podnikající v USA za režimu S II, by tam musel provozovat činnost s vyšší úrovní kapitálu, a to o 20 až 30 %.   

Přezkum S II, který nyní probíhá, je příležitostí vyřešit ten fakt, že pojistitelé z EU musejí držet více kapitálu pro stejný byznys než jiní globální pojistitelé, kteří jsou jejich konkurenti. Bez reakce na tento problém bude vedoucí postavení evropského pojišťovacího a zajišťovacího průmyslu ve světě narušeno a atraktivnost EU jako základny globálního pojišťovnictví a zajišťovacího průmyslu utrpí újmu. Proto pojistitelé z EU navrhli úpravy režimu S II, aby lépe odpovídal reálným rizikům pojistitelů a přitom zajišťoval nadále extrémně silnou ochranu klientů. Po nezbytných vylepšeních by regulatorní režim S II zůstal mezinárodním zlatým standardem mezi obezřetnostními režimy.


Mohlo by vás zajímat: Makléř roku 2022 – PETRISK


Příprava mezinárodního kapitálového standardu

K této otázce IE předně uvádí, že příští měsíce budou kruciálním obdobím v dlouhotrvajícím úsilí Mezinárodní asociace orgánů dohledu v pojišťovnictví (IAIS) vytvořit obezřetnostní standard pro mezinárodně aktivní skupiny. IE podporuje příslušný projekt IAIS, tj. pojišťovací kapitálový standard (Insurance Capital Standard – ICS). Měl by ale vyústit v kalkulační rámec, který správně zachycuje rizika pojistitelů a dlouhodobý byznys. Mělo by jít také o jediný standard, který bude široce aplikován, tedy na všech klíčových pojistných trzích ve světě. Takový globální standard bude mít potenciál přispět k vytvoření rovných mezinárodních podmínek, ochránit finanční stabilitu a posílit koordinaci mezi mezinárodními orgány dohledu. Aby byl vhodný k implementaci jako globální předepsaný kapitálový požadavek, tak musí být založen na společné metodologii, která zajistí srovnatelné (tj. v zásadě podobné) výsledky ve všech jurisdikcích.   


Mohlo by vás zajímat: 1Q 2023: Kombinovaná kvóta SCOR je 85,2 %. Prudential má čistý zisk 1,5 mld. $


Aby se docílilo srovnatelnosti způsobem, který je robustní a kvantifikovatelný, tak ICS a metodologie pokládané za srovnatelné (včetně tzv. Agregátní metody používané v USA) musejí mít ekvivalentní cílová kritéria pro regulatorní kapitálové požadavky a vyústit ve velmi podobné dohledové reakce na měnící se ekonomické a jiné podmínky. Je též nezbytné zajistit stejnou úroveň ochrany pojistníků (pojištěných osob) a obdobnou dohledovou akci v dobách zátěže, stejně jako vymezit rovné globální podmínky.

Podle IE je také důležité, aby ICS dovoloval pojistitelům a zajistitelům s velkými a komplikovanějšími riziky používat – s výhradou schválení orgánem dohledu – jejich vlastní a přesnější interní modely spíše než standardní vzorce pro kalkulaci regulatorních solventnostních kapitálových požadavků. Interní modely musejí být podle IE integrální součástí rámce ICS.

Kromě toho ICS byl měl být v Evropě implementován jedině tehdy, jestliže se všechny velké jurisdikce zaváží jej implementovat konzistentně. V této fázi přípravy ICS není vůbec jasné, zda je takový závazek dosažitelný. Konzultační balíček týkající se ICS jako předepsaného kapitálového požadavku by měl být zveřejněn ve třetím čtvrtletí 2023. IE dodává, že se počítá rovněž s revizí „Základních pojišťovacích principů“ („Insurance Core Principles“ - ICP) týkajících se oceňování (ICP 14) a kapitálové přiměřenosti (ICP 17). IE se bude nadále účastnit příslušných diskuzí.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Tiskovým mluvčím asociace se stane Tomáš Pavlík


Jestliže tyto diskuze vyústí až do implementačního stádia, tak IE chce, aby revidovaná a vylepšená verze S II se stala implementací ICS v EU. Je totiž třeba se vyhnout neakceptovatelnému stavu, že by pojistitelé a zajistitelé z EU museli provozovat svoji činnost při existenci dvou obezřetnostních režimů.

Ucelený (holistický) pohled na systémové riziko

IE byla též úzce zapojena do práce Rady pro finanční stabilitu (FSB), pokud jde o potenciál (pro vznik) systémového rizika v pojišťovnictví. Součástí této iniciativy bylo identifikovat, stanovit dohledová opatření a vyšší kapitálové požadavky pro pojišťovací společnosti pokládané za globálně systémově důležité (G-SIIs – Global Systemically Important Insurers). Pojišťovací průmysl tento přístup silně kritizoval a vyzýval ke změně hodně dlouho. Nakonec FSB reagovala pozitivně a v prosinci 2022 rozhodla po konzultaci s IAIS o zrušení každoroční identifikace G-SIIs a zavedení Holistického rámce IAIS.  

V této souvislosti IE uvádí, že pojištění nemá ve své skutečné vnitřní podstatě obsaženo systémové riziko. IE podporuje přístup dohledu založený na aktivitách, kdy se pravidelně hodnotí velcí globálně aktivní pojistitelé, u nichž by mohl vzniknout za určitých činností, jako jsou činnosti bankovního typu, systémový problém.  IE proto podporovala v roce 2019 přijetí Holistického rámce IAIS, který je implementován od začátku roku 2020. Je aplikován na velké mezinárodně aktivní pojišťovací skupiny na základě kritérií definovaných IAIS a je založen na třech klíčových prvcích:

  • dohledová opatření musí zvýšit odolnost vůči zranitelným místům a vystavení systémovému riziku,
  • provádění globálního monitoringu celého sektoru pojišťovnictví a jednotlivých pojistitelů by mělo odhalit jakýkoli možný vznik systémového rizika,
  • počítá se s hodnocením implementace celého rámce. To je to hlavní, co ve skutečnosti vedlo k ukončení identifikace G-SIIs.

Implementace holistického rámce v Evropě pokračuje podle IE dobře. IE je nadále v kontaktu s regulátory a orgány dohledu, co se týče zbývajících prvků rámce, včetně správně konstruovaného a proporcionálního režimu obnovy a řešení krizí a odpovídajícího shromažďování informací o klimatických rizicích a rizicích likvidity.


Mohlo by vás zajímat: Zkusila to čtvrtina. Rizikových uživatelů drog je v Česku téměř 45 tisíc


IE je nicméně názoru, že by ráda viděla více proporcionality aplikované na sběr ročních údajů a necítí potřebu pokračovat v přípravě dalších doplňkových údajů, týkajících se například zajištění nebo úvěrového rizika. Tyto údaje nejsou potřebné k posouzení potenciálního systémového rizika na agregátní úrovni a nedá se očekávat, že by poskytly nějakou dodatečnou hodnotu. Naproti tomu je ale pravděpodobné, že by znamenaly další zátěž pro pojistitele.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články