Výroční zpráva IE: Přezkum S II jako příležitost ke zlepšení regulace


			Výroční zpráva IE: Přezkum S II jako příležitost ke zlepšení regulace

Federace Insurance Europe (IE) zveřejnila výroční zprávu za období 2022–2023. Tato zpráva pokrývá hlavní aktivity IE s tím, že vždy je věnována pozornost příslušným politikám EU a následně je prezentován přístup evropských pojistitelů, a to včetně doporučení k dalšímu postupu. Předností výroční zprávy je především aktuální analýza dané problematiky. Její vypovídací schopnost zesiluje ta skutečnost, že v ní dostávají prostor i zástupci mezinárodních regulatorních a dohledových orgánů, které působí v pojišťovnictví. Jedním z celkem 20 odborných témat prezentovaných ve výroční zprávě IE je i Solventnost II (S II), resp. její přezkum.

Celá EU, včetně pojistitelů, se musí podle IE vyrovnávat s nedávnými ekonomickými a společenskými výzvami. Mezi ně patří dlouhé období nízkých a negativních úrokových sazeb, řada přírodních katastrof, pandemie Covid-19, válka na Ukrajině a nyní velmi vysoká inflace. V průběhu každé z těchto událostí režim S II – komplexní a na rizicích založený obezřetnostní rámec – prokázal, že evropští spotřebitelé (pojistníci a pojištěné osoby) jsou nadále velmi dobře chráněni.


Mohlo by vás zajímat: 1Q 2023: UnitedHealth má provozní zisk 16 %. Dařilo se i Kaiseru


Tento regulatorní rámec současně orgánům dohledu umožnil účinně monitorovat jak individuální pojišťovny, tak pojišťovnictví jako celek. I když je evropské pojišťovnictví silným podporovatelem S II, tak existuje potřeba řady vylepšení, aby bylo možné se vyhnout zbytečným dopadům na spotřebitele, překážkám, jež pojistitelům brání investovat do udržitelné transformace, nadměrným nákladům a také omezením, pokud jde o globální konkurenceschopnost evropského pojišťovnictví.

Stávající přezkum S II poskytuje příležitost opravit technické nedostatky, jež jsou zdrojem nadměrných požadavků, a učinit obezřetnostní rámec v neustále se měnícím světě odolným pro budoucnost a vhodným pro daný účel.


Mohlo by vás zajímat: Zpráva o výkonu dohledu nad finančním trhem 2022: Jak ČNB hodnotí pojišťovny?


V jaké fázi je přezkum S II?

Po zhruba třech letech technické práce a konzultací Evropská komise zveřejnila své návrhy na podzim 2021. Tyto návrhy měly naplnit několik cílů. Jedním z nich bylo motivovat pojistitele k investování do dlouhodobého kapitálu. Dále bylo zamýšleno brát více v úvahu určitá rizika – včetně těch, jež se týkají klimatu, a snížit citlivost pojistitelů na krátkodobé tržní výkyvy.  

Nicméně přes slibné titulky, včetně uváděného agregátního uvolnění kapitálu ve výši 90 mld. EUR (tj. snížení kapitálových požadavků), se po podrobné kontrole návrhů Evropské komise ukazuje, že jsou nedostatečné k tomu, aby bylo docíleno vymezených cílů. Například u těch 90 mld. EUR bylo předpokládáno, že budou dostupné krátkodobě, přičemž kapitálové plánování a investiční strategie pojistitelů mají dlouhodobý charakter a z toho důvodu by některé návrhy vytvořily (a nikoli snížily) umělou solventnostní volatilitu a provozní zatížení.  

Po zveřejnění návrhů Evropské komise pak Rada EU v první polovině roku 2022 v rámci francouzského předsednictví připravila a odsouhlasila svůj celkový přístup s tím, že bylo navázáno na práce provedené v rámci slovinského předsednictví. I když francouzské předsednictví přece jen vylepšilo návrhy Evropské komise, a to zjednodušením a vyjasněním některých otázek, tak celkově byla IE zklamána vzhledem k nedostatku ambicí. Návrhy Rady EU neobsahují odůvodněné změny, jež jsou potřebné pro zajištění pozitivního výsledku pro pojistníky (a pojištěné osoby), podniky a obecně pro celou společnost, čímž představují zmeškanou příležitost. Příprava stanoviska Evropského parlamentu, kde roli zpravodaje plní europoslanec Markus Ferber, se zpozdila z důvodu rozdílných pozic politických skupin. Zdrojem rozporů bylo řešení problémů ohledně (výše) kapitálu a volatility a nejvhodnější způsob integrace požadavků na udržitelnost. IE aktuálně očekává, že Evropský parlament se dohodne na svém stanovisku do konce června 2023. Pak by bylo možné zahájit ve druhé polovině roku 2023 v rámci španělského předsednictví trialog.


Mohlo by vás zajímat: Gallagher Re: Škody z přírodních katastrof dosáhly v 1Q 2023 výše 77 mld. USD


Oprava nedostatků a čelení konzervatismu

Od implementace rámce S II v roce 2016 evropské pojišťovnictví dle IE neustále poukazovalo na řadu technických nedostatků a na zabudovaný konzervatismus, což vytváří nadměrné kapitálové požadavky a volatilitu, a to obzvláště u dlouhodobých pojistných produktů. Oprava těchto nedostatků by pojišťovnictví umožnila zvýšit jeho investiční kapacitu, a to při zachování mimořádně vysoké úrovně ochrany pojistníků (pojištěných osob). Navýšení investiční kapacity by evropským pojistitelům umožnilo více investovat do přechodu na udržitelnou ekonomiku. A podle IE by zvýšené výnosy z investic poskytly lepší výsledky pojistníkům.

Ve stávajícím režimu S II je podle IE nutné hlavně změnit:

  • rizikovou přirážku. Ta představuje další vrstvu kapitálu, kterou musejí pojistitelé držet nad úroveň škodních rezerv a solventnostního kapitálu. V současné době je podle IE příliš vysoká a snižuje tak kapacitu pojišťovnictví týkající se přijímání rizik přibližně o 140 mld. EUR,
  • úpravu dlouhodobé držby cenných papírů,
  • úpravu volatility.

To jsou všechno oblasti, kde Evropská komise sama uznává, že změny jsou nezbytné a odůvodněné. Co se týče rizikové přirážky a dlouhodobého kapitálu (cenných papírů), tak návrhy Evropské komise lze podle IE považovat za krok správným směrem, ale další zlepšení jsou odůvodněná a nezbytná, pokud má přezkum dodat zamýšlené výsledky.


Mohlo by vás zajímat: Průměrná mzda klesla reálně o 6,7 %. Inflace úřaduje


Udržení globálního úspěchu

Evropští pojistitelé a zajistitelé jsou úspěšní v mezinárodním měřítku. Po desetiletí rozšiřovali svoji přítomnost a podnikání, jak uvnitř Evropy, tak za jejími hranicemi. Nabízejí pojištění stále většímu počtu zájemců o pojištění a mají stále větší pojistné kmeny. Výsledkem je, že evropský pojišťovací a zajišťovací průmysl má ve světě nejvíce mezinárodní charakter. Téměř jedna polovina ze všech mezinárodně aktivních pojišťovacích skupin má sídlo v Evropě. Ovšem režim S II toto postavení ohrožuje a ukončení prozatímní ekvivalence v četných jurisdikcích do konce roku 2025 bude znamenat další přídavek ke konkurenční nevýhodě. Například pojistitelé z EU musí při režimu S II provozovat činnost na americkém trhu (USA) s kapitálem vyšším o 20–30 %, což pro ně znamená jasnou nevýhodu na jednom z největších světových trhů.


Mohlo by vás zajímat: Glosa Ondřeje Kovaříka: Má Macronova přestávka v Green Dealu smysl?


Zahrnutí udržitelnosti

Evropští pojistitelé podle IE podporují ambiciózní agendu EU v oblasti udržitelnosti a jsou odhodláni nadále přispívat na základě existujících aktivit k přechodu na udržitelnější společnost. Změny rámce S II byly provedeny v roce 2019, kdy byly výslovně integrovány požadavky na udržitelnost. Příslušné návrhy Evropské komise zahrnují řadu rozumných opatření k dalšímu posílení rámce koherentním a na rizicích založeným způsobem. Evropské pojišťovnictví je podporuje a již byly učiněny kroky k implementaci některých z těchto opatření.

Kromě toho IE podporuje průřezové iniciativy, jako je například plánování přechodu, u nichž se předpokládá, že budou vyžadovány od široké škály podniků, včetně pojistitelů, které spadají do působnosti směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti [COM(2022) 71 final] a směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2464 ze dne 14. prosince 2022, kterou se mění nařízení (EU) č. 537/2014, směrnice 2004/109/ES, směrnice 2006/43/ES a směrnice 2013/34/EU, pokud jde o podávání zpráv podniků o udržitelnosti. Nicméně podle IE je podstatné, aby byl režim S II udržen jako na rizicích založený obezřetnostní rámec, protože jeho síla spočívá právě v té skutečnosti, že je založen na rizicích. Návrhy, které jsou nyní předmětem diskuze, zahrnují jak ty, jež jdou správným směrem, tak ty, které mohou být vylepšeny nebo jsou kontraproduktivní. To činí z přezkumu příležitost, jež je ještě z poloviny nevyužita. Lze doufat, že finální kola diskuzí povedou k dalšímu zlepšení, z nichž budou těžit klienti, poskytovatelé i ekonomika jako celek.


Mohlo by vás zajímat: GDV očekává navýšení objemu pojistného


Jak se vyhnout umělé volatilitě?

IE předně konstatuje, že zmírnění nadměrné krátkodobé volatility byl jeden z klíčových cílů přezkumu S II, který vytýčila Evropská komise. Tento cíl s ní sdílel evropský pojišťovací průmysl. Je proto zklamáním, že Evropská komise se rozhodla pro navržení takových změn, které by zbytečně zvýšily solventnostní volatilitu. Nadměrná krátkodobá nebo umělá volatilita je škodlivá, jelikož může zvýšit motivaci k procyklickému investičnímu chování a demotivuje pojistitele, pokud jde o nabídku dlouhodobých pojistných produktů i garancí a pokud jde o dlouhodobé investování. To také vyžaduje, aby pojistitelé vytvořili dodatečné solventnostní rezervy, které nejsou jinak nezbytné, čímž se redukuje celková investiční kapacita oboru.

Úpravy navržené Evropskou komisí ohledně kalkulace regulatorních bezrizikových úrokových měr zvyšují citlivost rozvahy pojistitelů na změny v hodnotě dlouhodobých swapových smluv. Tím narůstá solventnostní volatilita, jak to bylo jednoznačně prokázáno v hodnocení dopadu provedeném orgánem dohledu EIOPA. Vytváří se ale rovněž motivace k většímu využívání derivátů, aby byla zvládnuta tato dodatečná volatilita. Těmto negativním dopadům se lze vyhnout, pokud bude kalibrace klíčového parametru – konvergenčního parametru – zvolena moudře. Pro euro je pokládán za přiměřený 20 % konvergenční parametr a u ostatních měn by měla být brána v úvahu charakteristika místního trhu.    


Mohlo by vás zajímat: V Česku pracuje 111 robotů na 10 tisíc zaměstnanců


Evropská komise podle IE přichází s některými velmi dobrými návrhy na tolik potřebné zdokonalení úpravy volatility. Ovšem zároveň navrhuje změnit jeden prvek úpravy volatility, zvaný „korekce rizik“. Jestliže by byl zahrnut do přezkumu, tak by to podkopalo jiná vylepšení a znamenalo dodání procykličnosti do úpravy volatility, a to zvláště v krizovém období.  Stávající korekce rizik je již nyní kalkulována konzervativně, funguje dobře a neexistuje důkaz ospravedlňující jakoukoli změnu.  Korekce rizik je tudíž jeden z prvků, které by neměly být měněny.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články