Křivohlávek: kontrola pojišťoven na dálku vůbec nic neřeší


			Křivohlávek: kontrola pojišťoven na dálku vůbec nic neřeší
21.12.2010 Legislativa

Dva, tři roky se neustále diskutuje o příčinách finanční krize, ale zdá se, že stále jen mlátíme prázdnou slámu. Hovoří se o zpřísnění regulace a o zavedení dalších dozorů. V řadě případů se ale již ztratil zdravý rozum a odpovědnost za rozhodování - to platí i pro politiky.

Na semináři , který se věnoval řízení rizik v pojišťovnách v návaznosti na změnu podmínek na finančních trzích, to konstatoval Ing. Václav Křivohlávek z Vysoké školy finanční a správní.

Seminář zorganizovala Vysoká škola ekonomická společně s Nadačním fondem pro podporu vzdělávání v pojišťovnictví.

Na otázku, co s tím, vysvětlil Křivohlávek, že je dobré o regulaci mluvit. "Naprosto nezastupitelné jsou v tomto případě lokální dohledy. Jsem pro to, aby byla pojišťovnám věnována větší pozornost. Vím, o čem mluvím, protože to, co jsem kontroloval, teď vidím z opačné strany," uvedl Křivohlávek a narážel na své dlouhodobé působení na ministerstvu financí, kde dohlížel na pojišťovny a penzijní fondy.

Podle Křivohlávka by kontrola "na dálku" měla být nastavena úplně jinak, protože takhle nelze vůbec nic zjistit. "Vše se dá řešit, ale bez kvalitního dozoru na místě se nevyřeší vůbec nic," zdůraznil.

Opatření Solvency 2 představuje zásah do všech norem, mění se všechny zákony, včetně těch, které začaly platit před nedávnem. Aby nový projekt uspěl, je nezbytně nutné, aby spolu národní dozory komunikovaly.

"Hrozí, že informace zahltí systém a nebudeme schopni rozhodovat. To jen dokazuje, že méně je někdy více," uvedl Křivohlávek a připomněl, že CIA také měla všechny potřebné informace, přesto došlo k 11. září 2001.


Zdroj:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.