Portál Právo pro všechny: Nárok na uvolnění z práce nebo náhradu platu či mzdy?


			Portál Právo pro všechny: Nárok na uvolnění z práce nebo náhradu platu či mzdy?
28.11.2023 Legislativa

Potřebujete se omluvit z práce kvůli mimořádné události, ale nechcete přitom čerpat svou dovolenou? Z pohledu zákona existuje celá řada situací, při kterých má zaměstnavatel povinnost uvolnit vás z práce uvolnit, aniž byste museli čerpat svou dovolenou.

Když se nemůžete dostavit do práce, jako první vás napadne, že si v práci vezmete dovolenou. Zákoník práce ve svém § 199 ovšem upravuje tzv. „jiné důležité osobní překážky v práci“, při kterých má zaměstnavatel povinnost poskytnout volno, a to nejméně ve stanoveném rozsahu – v určitých případech i náhradu mzdy nebo platu. Konkrétní úpravu pak najdete ve vládním nařízení č. 590/2006 Sb., resp. jeho příloze.

Situace, kdy máte nárok na volno z práce:

Vyšetření nebo ošetření

Pracovní volno vám bude poskytnuto s náhradou mzdy nebo platu. A to na nezbytně nutnou dobu a za předpokladu, že vyšetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Doporučujeme tedy nespoléhat na obecně rozšířenou domněnku, že při návštěvě lékaře má zaměstnavatel povinnost uvolnit vás na celý den, není tomu tak.

Pracovnělékařská prohlídka, vyšetření nebo očkování související s výkonem práce

Pracovní volno vám bude poskytnuto na nezbytně nutnou dobu a bez nároku na náhradu mzdy.


Mohlo by vás zajímat: Poradci ve třetím čtvrtletí: Život na finančním trhu je plný překvapení


Přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků

Pracovní volno vám zaměstnavatel poskytne na nezbytně nutnou dobu a bez náhrady mzdy nebo platu. Podmínkou je, aby se jednalo o nepředvídané přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků a neexistovala jiná přiměřená možnost, jak se do zaměstnání dostat včas.

Znemožnění cesty do zaměstnání

Pracovní volno vám v tomto případě zaměstnavatel poskytne s náhradou mzdy, a to na nezbytně nutnou dobu. Maximálně ale na 1 den za předpokladu, že jste zaměstnancem s těžkým zdravotním postižením a cesta do zaměstnání vám byla znemožněno z povětrnostních důvodů nehromadným dopravním prostředkem.

Svatba

Na vlastní svatbu vám zaměstnavatel poskytne až 2 dny volna, z toho 1 den k účasti na samotném obřadu, nárok na náhradu mzdy nebo platu pak máte za 1 den. Pokud jste rodičem některého z novomanželů, pak i vy máte nárok na pracovní volno, a to v rozsahu 1 dne s náhradou mzdy nebo platu. V případě, že jste dítětem některého z novomanželů, pak také máte nárok na 1 den pracovního volna, tentokrát ale bez náhrady mzdy nebo platu.

Narození dítěte

Potřebujete-li odvézt svou manželku či partnerku k porodu, pak vás zaměstnavatel musí uvolnit z práce, a to s náhradou mzdy či platu. Pokud chcete být své partnerce při porodu oporou a při porodu zůstat, i tehdy vás zaměstnavatel z práce musí omluvit, tentokrát ale již bez náhrady mzdy nebo platu.

Pokračování článku ZDE.


Mohlo by vás zajímat: Marek Woitsch: O smlouvy životního pojištění je třeba se v průběhu roků starat


D.A.S. právní ochrana

D.A.S. právní ochrana je jedničkou na trhu s právní ochranou v České republice. Dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou. D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články