Portál Právo pro všechny: Změny na stavbě, které se liší od povolení úřadu


			Portál Právo pro všechny: Změny na stavbě, které se liší od povolení úřadu
8.12.2023 Legislativa

Získali jste povolení od stavebního úřadu, pustili se do stavby, ale na poslední chvíli jste se rozhodli pro zásadní změny? Pak existuje jasně daný postup, který musíte v této situaci dodržet. Zjistěte, jaké dokumenty budete potřebovat a komu změny nahlásit.

V této oblasti platí důležité pravidlo: stavebník má povinnost provádět stavbu podle vydaného povolení. Může se ale stát, že v průběhu realizace se rozhodnete pro změny, které se od povolení či dokumentaci liší. Pokud hodláte stavět odlišným způsobem, než jak mu to bylo povoleno, je potřeba tyto změny projednat se stavebním úřadem. Institut stavebního práva, který na danou situaci dopadá, se nazývá změna stavby před dokončením. A v tomto článku se s ním podrobně seznámíme. 


Mohlo by vás zajímat: Pavel Kadlečík: V Colonnade pojistíme i přepravu polární stanice na Antarktidu


Co se považuje za změnu dokončené stavby?

Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (dále jen „stavební zákon“ či „StavZ“) rozlišuje institut změny stavby před dokončením a institut změny dokončené stavby.

Změnou dokončené stavby je podle StavZ:

  • nástavba, kterou se stavba zvyšuje,
  • přístavba, kterou se stavba půdorysně rozšiřuje a která je vzájemně provozně propojena s dosavadní stavbou,
  • stavební úprava, při které se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby; za stavební úpravu se považuje také zateplení pláště stavby.

Změnou stavby před dokončením je změna v provádění stavby oproti jejímu povolení nebo dokumentaci stavby ověřené stavebním úřadem nebo autorizovaným inspektorem.


Mohlo by vás zajímat: Pavel Kadlečík: V Colonnade pojistíme i přepravu polární stanice na Antarktidu


Povolení stavby

Jak už zaznělo v úvodu článku, zásadní pravidlo zní: Stavebník má povinnost provádět stavbu v souladu s jejím povolením. Povolením stavby se přitom rozumí:

  • souhlas stavebního úřadu s provedením stavebního záměru,
  • stavební povolení,
  • veřejnoprávní smlouva,
  • oznámený vznik oprávnění,
  • opakované stavební povolení,
  • dodatečné povolení stavby,
  • územní rozhodnutí, kterým stavební úřad stanovil, že k provedení stavby nebude vyžadovat ohlášení nebo územní rozhodnutí.

Pokračování článku ZDE


Mohlo by vás zajímat: Reakce ČNB na otázky týkající se prokazování znalostí pro distribuci pojištění


D.A.S. právní ochrana

D.A.S. právní ochrana je jedničkou na trhu s právní ochranou v České republice. Dle České národní banky se podílí téměř 92 % na nákladech na pojistná plnění celého trhu s právní ochranou. D.A.S. je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu u nás. Svým klientům nabízí nonstop dostupný kvalitní právní servis, který se prolíná mnoha oblastmi života i podnikání. Zabývá se také edukací a přispívá k rozvoji právního povědomí ve společnosti. Ve své praxi se pojišťovna opírá o zkušenosti z více než stoleté tradice firmy i o své mezinárodní zázemí. Působí nejen v Evropě, ale také v Kanadě nebo Jižní Koreji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články