Průměrné náklady na jednu smlouvu už jsou 8 574 korun


			Průměrné náklady na jednu smlouvu už jsou 8 574 korun
27.11.2009 Legislativa

Pořizovací náklady na pojistné smlouvy pokračovaly letos v růstu. Není nutné zdůrazňovat, že jde o provize prodejcům, které hradí klient v rámci předepsaného pojistného.

"Když si klient koupí životní pojištění, hradí tyto náklady prostřednictvím svého pojistného. Průměrná výše pořizovacích nákladů dosáhla v 1. pololetí letošního roku částky 8 574 korun na jednu smlouvu,"konstatoval ředitel odboru analýz finančního trhu ČNB Vítězslav Babický na semináři Institut for International Research.

Zmiňované náklady postupně rostou, každé pololetí jsou vyšší.

Podle Babického centrální banka sleduje, jak se tyto náklady projevují v bilanci pojišťoven a penzijních fondů a jak jsou postupně rozpouštěny přes náklady příštích období. "Zajímalo nás, jak dlouho se v průměru tyhle náklady rozpouští... Zatímco v roce 2007 jsme se pohybovali okolo 10 let, v době finanční krize jsme na stabilní položce okolo 9 let," uvedl Babický.

Tento údaj ČNB sleduje od roku 2007. "Doba, po kterou se tyto náklady rozpouští, je z našeho pohledu velmi dlouhá a ČNB se proto snaží zavést taková opatření, aby se pojišťovny problematikou pořizovacích nákladů a jejich rozpouštěním přes náklady příštích období důkladněji zabývaly a snažily se tyto položky ve svých bilancích omezovat," dodal ředitel odboru analýz.

Pojišťovny si finančně stojí dobře

Aktiva dosáhla k 30. 6. letošního roku v tuzemských pojišťovnách částky 336 mld. Kč. Ke dni 30.9. je to i s pobočkami téměř 380 mld. korun, uvedl Babický.

V 1. pololetí došlo k mírnému zpomalení růstu aktiv proti 2008. Možná je to vinou hospodářského poklesu, který se v té době projevoval, dodal.

A pokud jde o strukturu aktiv: k 30.9. tvořily než 62 % dluhové cenné papíry. Pouhá 4,5 % tvoří investice do akcií a 8 % činí investiční životní pojištění (které je na růstové křivce).

Ještě pohled na pasiva pojišťoven: nejvýznamnější položku pasiv tvoří technické rezervy (jde o celé dvě třetiny). Podíl technických rezerv (bez investičního životního pojištění) mírně klesá, ale trh je stabilní, pohyby jsou v řádech maximálně desetin procenta.

Není bez zajímavosti, že růst technických rezerv v případě životního pojištění je zhruba dvojnásobný proti technickým rezervám u neživotního pojištění.

Náklady na pojistná plnění za 1. pololetí meziročně vzrostla o 13,2 %.

A dobrá zpráva nakonec

Závěrem ještě pohled na vývoj hospodaření českých pojišťoven.

Celkový zisk nebyl krizí významně zasažen. V třetím čtvrtletí letošního roku dosáhl okolo 10 mld. korun. V době krize ještě víc posílilo dominantní postavení velkých pojišťoven, zisk byl z 85 % vytvořen právě ve velkých pojišťovnách.

"V meziročním srovnání zaznamenaly základní ukazatele ziskovosti v 1. pololetí letošního roku mírné zlepšení. Solventnost všech pojišťoven na trhu je dostatečná, mají pětkrát více kapitálu, než je potřebné," uzavřel Babický.

Dagmar Šístková

 

Share/Bookmark

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články