Diviš: Návod na získání prvních cen je jednoduchý


			Diviš: Návod na získání prvních cen je jednoduchý
11.5.2011 Rozhovory

Již loni získala Kooperativa v anketě Pojišťovna roku 2009 titul pojišťovna roku v neživotním pojištění. Letos je to ještě mnohem lepší: pojišťovna Kooperativa obsadila hned čtyři první místa. Zlaté ocenění od makléřů získala nejen za pojištění průmyslu a podnikatelů, ale také za autopojištění, pojištění občanů a stejně kvalitní cenu si odnáší i za životní pojištění.

Předseda představenstva a generální ředitel Kooperativy Martin Diviš nám vysvětlil, jak získat v  anketě makléřů skoro všechny první ceny. A jak už to bývá, návod je zdánlivě velmi jednoduchý. Bohužel jenom zdánlivě…

 

Z ankety Pojišťovna roku 2010 si, pane generální řediteli, odnášíte hned čtyři krásné skleněné polštáře, které navrhla studentka II. ročníku pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové a vyrobili je skláři z novoborské huti. Polštáře jsou paradoxně důkazem toho, že jste nespali na vavřínech. A jak znám Kooperativu, nebudete na nich spát ani v budoucnosti. Sice jsem vymýšlela v této souvislosti nápaditější otázku, ale pak jsem stejně jako loni zůstala u klasiky: co děláte pro to, abyste byli makléři oceněni jako nejlepší pojišťovna?

Chceme dělat poctivě svoji práci. Snažím se u Kooperativy stále prosazovat myšlenku, že pojištění je dlouhodobá záležitost. Pokud uděláte špatnou věc, možná neuvidíte výsledek hned druhý den, ale v průběhu let se vám to vrátí. Velmi si vážím toho, že Kooperativa je po několik let ve většině kategorií na prvních místech. Je to hlavně tím, že  týmu, který pro Kooperativu pracuje, pojišťovnictví opravdu leží na srdci. A neberte to jako klišé. Cítím, že lidi práce baví a výsledky práce to dokazují. Makléři a pojišťovací zprostředkovatelé, kteří volí pojišťovnu roku, jsou velmi nároční a vyžadují, aby servis byl na vysoké úrovni. O to víc si této ceny vážím.

 

V průběhu slavnostního večera zazněla z úst odborníka také slova o nebezpečí přeregulovanosti trhu. Rovněž to tak cítíte?

 

Určitě. Bojím se, aby dobrý záměr regulovat kapitálovou přiměřenost, který považuji za správný, nepřešel v to, že velké zahraniční koncerny se budou díky kapitálové náročnosti snažit jinak organizovat svoji strukturu a tím pádem zkomplikují život pojišťovnám v jednotlivých zemích.

Souhlasím s regulací kapitálové přiměřenosti, ale jsem přesvědčen o tom, že každá země by měla bojovat za své vlastní zájmy. Je důležité, aby pojišťovny v dané zemi kontroloval dozor, působící v této zemi. Bojím se toho, aby evropské regulační orgány nenařizovaly, co se má dít v Rumunsku, na Ukrajině nebo v České republice. U nás má pojišťovny kontrolovat český dohled, protože ten tomu skutečně rozumí.

Ale obecně souhlasím s tím, že dohled nad finančním trhem stejně jako nad pojišťovnami musí být přísný.

 

Jste jako členové Viena Insurance Group (VIG) vždy regulováni dohledem, který v té či oné zemi působí?

V této chvíli to není Viena Insurance Group, ale jsou to zákony konkrétní země, protože součástí VIG jsou jednotlivé pojišťovny. Naopak firma, která má v konkrétní zemi své organizační složky, je kontrolovaná zemí, kde sídlí její centrála. To může znamenat určitá rizika v programu Solvency 2. Vzhledem ke kapitálovým požadavkům by totiž mohlo dojít k tomu, že některé koncerny rozhodnou o tom, že v dané zemi nebude jejich dceřiná společnost, ale bude tam pouze pobočka. Tím ztratí místní dohled moc nad kontrolou této pojišťovny.

 

Když jste zmínil Solvency 2, zeptám se ještě, zda vám dělá problémy personální příprava na zavedení tohoto zcela nového systému, který by měl vejít v platnost od roku 2013.

Solvency 2 je velmi náročný proces: jak personálně, tak odborně. Pro všechny pojišťovny to představuje velké administrativní nároky, zejména z pohledu reportingu.

 

Přijali jste v souvislosti se zavedením Solvency 2 nové lidi?

Museli jsme přijmout nové lidi. Je logické, že se tím samozřejmě zvýší také náklady.

 

Projeví se to na cenách vašich produktů?

Věřím, že na cenách se to neprojeví.

 

Děkuji vám za rozhovor.

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články