Argumenty, které mluví proti kaptivním pojišťovnám


			Argumenty, které mluví proti kaptivním pojišťovnám
3.6.2009 Pojistný trh

V první části našeho seriálu o kaptivních pojišťovnách jsme zmiňovali argumenty pro.

Nyní přichází na řadu argumenty proti. Současné prostředí kaptivám z několika důvodů znesnadňuje život. Finanční omezení a kapitálové náklady potřebné k vytvoření rezerv možná společnosti vedou k přemýšlení, jestli je zrovna toto dobrý nápad. Velká společnost nemůže začít vztah s kaptivou bez silné finanční záruky. Manažeři rizik budou muset přesvědčit představenstvo, aby povolilo značnou kapitálovou injekci, přičemž její vratnost je spíše nepatrná. To může být složité. Založit kaptivu z vlastních rezerv znamená vzít peníze ze společnosti v době, kdy je hotovost potřeba více než kdy jindy. V porovnání s klasickým pojištěním se jedná tedy o nákladnou variantu z důvodu finanční náročnosti založení společnosti v offshore zemích, která neznamená jen kapitál k vytvoření jejích rezerv, ale i náklady na zřízení tohoto subjektu.

Kaptivy se stále více používají pro obchodní strategii tzv. dlouhodobých výplat, jako jsou například reality, motorová vozidla, zaměstnanecké výhody, zdravotní pojištění, závazky zaměstnavatele či náhrady za pracovní úraz, což jim umožňuje vybudovat si rezervy investováním pojistného na mnoho let, než se vyskytne nějaký pojistný případ. Současná situace je taková, že komerční pojistný trh musí ještě výrazně zpevnit. Například výše pojistného u nemovitostí je stále velmi kompetitivní, takže asi bude těžké argumentovat pro ponechání si tohoto typu rizika ve vlastní společnosti.

„Je složitá doba pro založení kaptivy“, komentuje situaci Merise Wheatley, generální ředitelka oddělení managementu zdravotní pojišťovny Health Lambert´s, a dodává: „Dokud bude trh zpevňovat, bude to stále velmi složitý proces.“ Kaptivy jsou vystaveny stejným problémům jako celý širší pojistný trh, jehož jsou součástí a který nyní vstupuje do složité fáze. Obecně se pojistitelé soustřeďují na strategii dlouhého ocasu s nízkou marží na dlouhou dobu s vizí zisku z kumulativní investice v průběhu času. S padajícími burzami po celém světě ovšem tato důvěra může být zklamána. „ Upsání se k peněžním tokům představuje pro trh velkou hrozbu“, říká Alan Fleming, předseda kaptivní zájmové skupiny AIRMIC.

Pojistný trh také čelí mnohem méně příznivému prostředí pro pojistné události. Pojistné události způsobené přírodními katastrofami jsou krutější a více časté než v minulosti. A protože se zhoršuje i ekonomické prostředí lze očekávat i nárůst pojistných událostí v oblasti žhářství a podvodu.

Změny pravidel v oblasti účetnictví představují problém pro širší trh a budou zřejmě výzvou i pro nové kaptivy. Historie ukazuje, že měkká účetní pravidla, především v některých offshore státech, měla za následek skutečnost, že si pojistitelé zajistí vcelku klidnou existenci nahlášením rozsáhlých předpokládaných ztrát a imaginativních odhadů rezerv. Nyní, díky zpřísnění regulačních standardů, již pojistitelé takovou flexibilitu nemají. Nové regulace, jako například Solvency II, mohou život znesnadnit i kaptivám, konkrétně ve vztahu k finanční částce, kterou musejí uložit stranou jako finanční rezervu. Je možné, že společnosti ještě budou se založením kaptivy vyčkávat a pozorovat, jaký mají tyto regulace konkrétní dopad.

Pracovní prostředí je pro kaptivy také tvrdé. Kaptivy jsou v případě insolvence jejich rodičovských společností odsouzeny k zániku. To se děje stále častěji. Rodičovské společnosti také často láká pokušení vyplenit rezervy svých kaptiv, pokud se ocitnout na hranici bankrotu. Tento kapitál se snaží bránit před takovým zneužíváním regulativy a omezení.

Pozn. red. Asi  jen blázen by chtěl založit kaptivní pojišťovnu v ČR. Důvodů je jistě víc, ale když nic jiného, tak finanční propojení pojišťovny a jejího zakladatele by bylo bezesporu pro kaptivní pojišťovnu smrtelné...

Třetí díl na téma kaptivní pojišťovny vyjde zítra.

Přeložila Hana Běhanová

Zdroj: FERMA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články