Malé pojišťovny mohou díky Solvency II skončit


			Malé pojišťovny mohou díky Solvency II skončit
15.4.2008 Zahraničí

Solvency II v podobě, v jaké je navržena, není naprosto vhodná pro malé kaptivní pojišťovny a pro malé pojišťovatele vůbec. Experti radí, že malým nezbývá nic jiného, než se ozývat a proti takové „nespravedlnosti“ se bránit. Zaznělo to na setkání zástupců pojišťoven letos v únoru v Lucembursku.

 

„Duch a filosofie“ Solvency II není vhodná pro malé , kaptivní pojišťovny, řekl otevřeně Mark Lauer z pojišťovny Foyer S.A., pojišťovatele, působícího v Lucembursku. Na setkání, které se konalo ve snech 20. až 21. února a bylo zaměřeno právě na tyto problémy, zaznělo, že se při plánovaném zavedení Solvency II v roce 2012 vůbec nemyslelo na malé pojišťovny.

 

Malé a středně velké pojišťovny fungují na úplně jiném základě, než na jakém je založen princip Solvency II, zdůraznil Mark Lauer. Autoři zákonného předpisu, který je známý pod názvem Solvency II, ho„šili na míru“ velkým nadnárodním pojišťovacím skupinám a většina kaptivních pojistitelů patří mezi příliš malé operátory na trhu.

 

 

Co jsou to kaptivní  pojišťovny

Kaptivní pojišťovna (captive insurance company) je speciální závislá pojišťovna, která byla založena z majetku určitého podnikatelského subjektu (obvykle skupiny spřízněných společností s podobnými zájmy). Z daňových důvodů bývají kaptivní pojišťovny zakládány v typických offshore státech jako jsou Bahamy, Belize, Britské panenské ostrovy, Gibraltar, Hong kong, Jersey, Kaymanské ostrovy, Lichtenštejnsko, Nevis, Ostrov Man, Panama, Seychely či Západní Samoa. Přestože jednotlivé offshore země nabízejí podobné podmínky, pro specifické případy se velmi liší. Většina zakladatelů těchto pojišťoven využívá mezinárodní daňové poradenství, při kterém odborníci například sdělí, že nejjednodušší podmínky založení a nejnižší regulaci kaptivních pojišťoven aktuálně skýtají Kajmanské ostrovy.

 

 

Solvency II vyžaduje kapitál

Hlavním úkolem Solvency II je možnost kontrolovat pojistitele, zda mají dostatečnou kapitálovou přiměřenost vzhledem k rizikům, jaká pojišťují. A také ověřit, zda risk management pracuje správně a nepodhodnotil některá rizika. Zákonný rámec teoreticky počítá u kaptivních pojišťoven s objemem ročního pojistného nejméně 5 miliónů eur.

 

Mnozí odborníci tvrdí, že v tomto případě budou muset malí a střední pojistitelé na základě tlaku bruselských direktiv navýšit kapitál a to i přesto, že někteří z nich se domnívali, že nová pravidla jim dovolí objem kapitálu snížit, pokud to budou potřebovat.

 

 

A budou tu i další náklady

A je tu hned další problém: administrativní náklady. Pro malé a menší pojišťovny to bude představovat růst těchto nákladů. (A nejen pro ně: již před 4 lety nám v rozhovoru potvrdil šéf celé skupiny KBC, že tyto náklady jsou a budou nemalé, protože již tehdy založili v KBC pracovní skupinu, zabývající se otázkami Solvency II.- pozn.red.)

 

K tomu je třeba připočíst dodatečné služby auditorů a aktuárů, které zajistí zákonnou shodu s pravidly nové regulace. Jerome Lecoq, senior manažer společnosti Delloite S.A. v Luxemburku , přiznal, že pro malé a střední pojišťovny to bude znamenat mnohem více práce než dosud, mnohdy bude nutné zaměstnat další risk manažery. Sečteno a podtrženo, bude nutné vynaložit další náklady.

 

Řečeno ústy jednoho z pracovníků takové společnosti: „Doposud jsme neměli nikoho, kdo by za naše zájmy při přípravě nového zákona lobboval. Prostě jsme byli dosud zticha.“

 

 

Malé společnosti nekomunikovaly?

Na druhou stranu, velké pojišťovací společnosti byly zapojeny do procesu přípravy Solvency II a s regulátory komunikovaly. Malé pojišťovací společnosti údajně ignorovaly kvantitativní dopad studie Evropské komise a nepomáhaly měřit efekt Solvency II. Evropská komise přitom oslovila všechny pojistitele i zajistitele.

 

M. Lauer tvrdí: „Solvency II byla vyvinuta pro velké pojišťovací skupiny, kde je zavedena vysoká úroveň kontroly. Není ale zaměřena na malé úzce specializované společnosti, jako jsou kaptivní pojišťovací společnosti.“

 

 

Solvency II očima Munich Re

„Solvency II umožňuje nalézt tu správnou rovnováhu mezi jednoduchostí a přiměřeným ohledem na všechna rizika,“ tvrdí se na stránkách největší světové zajišťovny Munich Re. Pojišťovny by měly lépe rozpoznat případy, kdy se pro ně stane úlevou a pomocí nákup zajištění.

 

Podle zástupců společnosti Munich re je ale nejdůležitější skutečnost, že v pojišťovnách dojde k většímu uvědomení pocitu rizika, včetně možnosti vypočítat si , jak vysokou solventnost pojišťovna vyžaduje.

 

Zdroj: Business Insurance Europe, Munich Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS