BaFin zakázal Caritas sjednávat nové obchody


			BaFin zakázal Caritas sjednávat nové obchody

Německý orgán dohledu BaFin (Spolkový ústav pro dohled nad finančními službami) zodpovídá za dohled nad finančními službami, tedy i za dohled nad pojišťovnictvím a penzijními pokladnami. Nedávno se veřejnost dozvěděla, že BaFin zakázal sjednávat nové obchody penzijní pokladně Caritas VVaG.

V  květnu 2018 BaFin zvedl varovný prst vůči penzijním pokladnám. Mnohé z nich měly problémy s financováním. Počátkem prosince 2018 je již jasné, proč muselo toto varování přijít. Již 11. května 2018 BaFin zakázal penzijní pokladně Caritas VVaG sjednávat nové obchody.

Odůvodnění tohoto kroku prezentuje BaFin aktuálně na svých webových stránkách. Společnost prý nemůže v současné době splnit solventnostní kapitálový požadavek a předložila takový sanační plán (poznámka: v případě pojišťoven jde v takovém případě o ozdravný plán) k odstranění nedostatečného krytí solventnostního kapitálového požadavku, který je z pohledu BaFin neuspokojivý. Rozhodnutí o tomto rozporu se stalo definitivním uplynutím 26. října 2018.

V praxi toto rozhodnutí znamená, že Caritas VVaG nesmí upisovat žádný nový obchod, uzavírat žádné pojistné smlouvy, nebo existující pojistné smlouvy upravovat, resp. jejich parametry zvyšovat. Není rovněž dovoleno přijímat do penzijní pokladny další oprávněné osoby. BaFin uvedl, že takové „tvrdé“ opatření přijal v poslední době poprvé.   


Mohlo by vás zajímat: Britská zajímavost: Pojištění proti terorismu je nutnost


Kauza Caritas se stala veřejnou, nicméně situace v sektoru penzijních pokladen není v Německu nikterak optimální. Ze 137 penzijních pokladen jich prý BaFin speciálně sleduje s různou intenzitou okolo jedné třetiny.

Pokud bude pokračovat období nízkých úrokových sazeb, tak by se ekonomická situace některých penzijních pokladen zhoršila. Jako první prý pocítila tlak z tohoto směru právě Caritas. Její potíže nejsou nové. V uplynulých měsících byli její členové informováni, že vzhledem k hospodářské situaci by přicházelo v úvahu též snížení plnění.

A co dál? Vychází se z toho, že Caritas není nesolventní, takže nový sanační plán by měl poskytnout chybějící kapitál pro splnění solventnostního požadavku. Zda a jak se to dotkne výše příspěvků a plnění není zatím jasné. A je naprosto logické, že k 1. lednu 2019 budou v Caritas provedeny některé personální změny.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články