České republice byl navýšen rating rizikovosti na úroveň západních zemí


			České republice byl navýšen rating rizikovosti na úroveň západních zemí
9.9.2015 Pojistný trh

Euler Hermes opět monitoroval rizika ve 241 zemích světa a došel ke čtyřem změnám, které nastaly v průběhu druhého čtvrtletí roku 2015. Jednou z nich je zvýšení ratingu bezpečnosti České republiky.

Euler Hermes pravidelně monitoruje ukazatele rizik ve všech zemích a teritoriích světa. Jeho výsledky jsou použitelné pro vyhodnocování mezinárodních obchodních nebezpečí. Metodika zpracování výsledků pochází z analýzy stovek ekonomických ukazatelů a to jak kvantitativních, tak kvalitativních. Jejich kombinace zaručuje podle tvrzení Euler Hermes, nejlepší pochopení ekonomických, politických, obchodních, komerčních a finančních rizik.

Změny oproti výsledkům z 4Q 2014

RiskMapa1

 

RiskMapaLegenda

Česká republika si na stupnici rizik polepšila

Česká ekonomika po uzdravení v roce 2014 (+2%), posílila i v roce 2015 na (+3%). Veřejný dluh klesl v roce 2014 na 43% HDP, což je vzhledem k ostatním zemím EU, na dobré úrovni. Díky ČNB by směnný kurz i nadále měl zůstat stabilní. Hodnotí Euler Hermes.

Řecku spadl rating kvůli špatným ekonomickým podmínkám

Politická nejistota, zhoršující se ekonomické podmínky a zavedení kapitálové kontroly. Tyto podmínky podle Euler Hermes zvýší riziko neplacení ze strany řecké společnosti. Celkově lze soudit, že HDP klesne o další 1,5% a očekává se zvýšené množství firem v insolvenci o 10%. Proto se index v krátkodobém průzkumu snížil z hodnoty 3 (citelný risk) na 4 (vysoký risk).

 Riskmapa2

Srbsko jde dolů také

Ekonomické základy země zůstávají slabé. Fiskální pozice je stále více nejistá a s pokračujícími fiskálními deficity roste i veřejný dluh. Špatná měnová politika nedokázala zabránit vysokému směnnému kurzu a volatilitě inflace za posledních deset let. Srbsko je navíc zatížené vysokým zahraničním dluhem. Ekonomika je snadno zranitelná přírodními katastrofami. Těžké povodně v roce 2014 vyvolaly recesi, která shodila HDP dolů o 1,8%. V roce 2015 se očekává snížení o 0,5%. Proto byl krátkodobý rating změněn z hodnoty 3 (citelný risk) na 4 (vysoký risk).

Kazachstán

Makroekonomickou nerovnováhu zvýšila opět od roku 2014 padající cena ropy a stejně tak i nekončící krize v Rusku. Růst HDP se podle předpovědi zpomalil na pouhých 1,8% v roce 2015. Kazašský tenge (KZT) silně posílil vůči rublu, což vedlo k výraznému poklesu konkurenceschopnosti kazašských firem. FX rezervy klesly, nyní pokrývají jen 2,7 měsíců dovozů. Krize bankovního sektoru, která se objevila v roce 2009, je stále nevyřešená. Proto jsme změnili.

Mapu světa rizikovosti států naleznete zde.

Tabulku rizikovosti států naleznete zde.

Zdroj: Euler Hermes

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články