Cyklistická sezona začíná: Na co si dát pozor


			Cyklistická sezona začíná: Na co si dát pozor
8.4.2013 Pojistný trh

Jarní sluníčko konečně začíná příjemně hřát a cyklisté a bruslaři se těší na své první vyjížďky. Že je každoročně se začínající cyklistickou sezonou spojen také zvýšený počet úrazů, mohou potvrdit nejen zdravotnická zařízení, ale i zákaznická centra pojišťoven, která každoročně v tuto dobu registrují zvýšený počet pojistných událostí. Aby bylo zahájení letošní sezony co nebezpečnější, přináší Česká asociace pojišťoven (ČAP) několik užitečných tipů a rad.

„Ať již usedáme na kolo příležitostně, nebo jsou tyto aktivity každodenním koníčkem, je třeba pamatovat na všechna s tím spojená nebezpečí,“ upozorňuje manažerka komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová a doplňuje: „Kromě toho, že nám samotným hrozí vyšší riziko úrazu, můžeme svou jízdou způsobit svému okolí škodu na majetku nebo na zdraví. V neposlední řadě nám může kolo někdo ukrást. Všechna tato rizika jsou pojistitelná.“

Úraz na kole

Riziku úrazu jsou cyklisti vystaveni v horském terénu stejně jako na přehledné, avšak přeplněné cyklostezce, kde dochází k častým srážkám. Proto by i rekreační cyklista nebo bruslař měl zvážit úrazové pojištění. Z toho jsou kryty drobné úrazy, doba nezbytného léčení úrazu i případné trvalé následky nebo v nejhorším případě smrt způsobená úrazem. Je možné jej sjednat jako samostatné, dlouhodobé pojištění nebo jej připojistit k životnímu pojištění. Úraz lze pojistit i na konkrétní potřebné a časově omezené období. V případě sportovců na amatérské úrovni nekladou pojišťovny zpravidla žádné podmínky ohledně nutného vybavení a sportovních pomůcek, a proto si pojištění může dovolit sjednat každý. Pro aktivní sportovce nabízejí pojišťovny speciální produkty.

Škoda způsobená okolí

Ani nechtěně způsobená škoda, kterou cyklista způsobí ostatním na zdraví či na majetku, není nic mimořádného a často může převýšit i statisíce korun. „Nejčastěji dochází ke srážkámcyklistů s chodci, bruslaři, jinými cyklisty. Neopatrnou jízdou může dojít k poškození zaparkovaného vozidla nebo plotu. Tato rizika kryje pojištění odpovědnosti v občanském životě. Každý si ho může sjednat v rámci pojištění majetku anebo samostatně,“ radí Marcela Kotyrová.

Krádež jízdního kola

Krádeží kol každoročně přibývá. Pojištění proti krádeži nebo poškození například při živelní události se nejčastěji sjednává s pojištěním domácnosti. Pozornost je třeba věnovat limitům pojistného plnění, které je nutné v případě dražšího kola navýšit. Nárok na pojistné plnění vzniká pouze, dojde-li ke krádeži z uzamčeného místa pojištění. Pokud je však vaše kolo odcizeno z veřejného místa, například ze stojanu kol před restaurací, je možné uplatňovat nárok na provozovateli z jeho pojištění odpovědnosti. Některé pojišťovny nabízejí samostatné komplexní pojištění kola. Pro sjednání speciálního pojištění jízdních kol je nutné splnění požadovaných podmínek, tj. vybavení kola zapouzdřenými mikročipy RFID, mikrotečkami s PIN kódem, výstražnou etiketou a evidence v centrálním registru. Z tohoto pojištění můžete nárok na úhradu škody, tedy i krádeže kola, uplatňovat i mimo místo svého bydliště. Nabídky jednotlivých pojišťoven se liší svým rozsahem a je třeba vždy věnovat pozornost pojistným podmínkám.

Jedete se svým kolem do zahraničí?

Pokud jedete provozovat cyklistiku do zahraničí, vždy je nutné mít sjednané cestovní pojištění, zejména pak pojištění léčebných výloh pro případ úrazu a pojištění odpovědnosti pro případ škody způsobené další osobě. Rekreační cyklistika je standardně kryta již v základní variantě pojištění, pokud však jedete na náročnější horské sjezdy nebo závody, vždy předem prodiskutujte s pojišťovnou rozsah plánovaných aktivit.


Pojistné plnění kompenzuje škodu až v momentě, kdy k ní došlo. Škodám lze však často zabránit preventivními opatřeními:

  • Před první vyjížďkou zkontrolujte technický stav kola, tj. funkčnost brzd, stav a vzorek cyklistických pneumatik a pláště, stav baterií u osvětlovacích prvků.

  • Na kole se vždy snažte přizpůsobit styl jízdy svým schopnostem a povrchu, po kterém jedete.

  • Nepodceňujte používání ochranné helmy po pozemních komunikacích i v terénu. Ochranné helmy jsou sice v ČR povinné jen do 18 let, úrazy hlavy však přestavují nebezpečí pro každého bez ohledu na věk. Bez helmy by cyklisté neměli vyjíždět na pozemní komunikace, ani do terénu.

  • Větší bezpečnost vám zajistí, když budete dobře viditelní. Opatřete své kolo reflexními prvky a upřednostňujte oblečení výraznějších barev, zejména pokud se pohybujete na frekventovaných pozemních komunikacích.

  • Za soumraku, v noci nebo v mlze mějte na kole všechny předepsané odrazky a světla. Svítilny před cestou očistěte od prachu a bláta. (Používejte svítilny s přerušovaným světlem, které zvýrazní vaši přítomnost v silničním provozu).

  • Opatřete svá kola mikročipy, investujte do kvalitních zámků, každá sebemenší překážka (uzamčení kola, čipy) sníží riziko odcizení.

Jak postupovat při škodní události

  • Pokud dojde ke střetu s bruslařem, jiným cyklistou nebo vozidlem, pořiďte fotodokumentaci události pro jednání s pojišťovnou a zajistěte svědecké výpovědi bez ohledu na to, jestli jste viník nebo poškozený.

  • Pokud dojde ke krádeži, informujte co nejdříve Policii ČR a nahlaste identifikační údaje o vašem kole. Tím můžete dopomoci k jeho brzkému nalezení a k dopadení pachatele.

ČAP

Zdroj: ČAP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články