Hodnocení roku 2013 -   vývoj v hlavních oblastech


			Hodnocení roku 2013 -   vývoj v hlavních oblastech
24.3.2014 Pojistný trh

Výsledky za celý rok 2013 potvrdily trendy, které bylo možno sledovat již v jeho průběhu. A shodovaly se i s předpověďmi učiněnými na přelomu let 2012 a 2013. Ukázalo se, že skeptický pohled na obrat ve vývoji v povinném ručení byl na místě. Správně se také podařilo odhadnout vývoj v pojištění podnikatelů. Předpokládaný růst v havarijním pojištění se však nedostavil a tak zde byly prognózy příliš optimistické. V otázce jednorázů se potvrdil předpoklad, že zájem o ně ovlivní další emise státních dluhopisů pro občany. Hodně času a energie zabrala také implementace Občanského zákoníku, kvůli čemuž nezbýval prostor na přípravu produktových novinek. Novela zákona 38/2004 o pojistných zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech pojistných událostí nakonec nebyla kvůli rozpuštění poslanecké sněmovny schválena. Pro pojistný trh je to dobře.

Vývoj v hlavních oblastech

Rok 2013 začal v 1. čtvrtletí mírným růstem o 1,1%, který však byl v pololetí vystřídán propadem o 3,4%. Ve 3. čtvrtletí došlo ke zmírnění poklesu na 3%, a tento trend pokračoval i na konci roku, kde jsme zaznamenali pokles 0,8%. Jako obvykle je příčina nevyrovnanosti výsledků v životním pojištění, respektive v nepravidelnosti u jednorázů. Neživotní pojištění po stagnaci na počátku roku mírně ztratilo a z tohoto vývoje se už do konce roku nedostalo. Podíl životního pojištění na celkovém objemu pojistného sice meziročně něco poklesl, ale v porovnání s předchozím vývojem v průběhu roku se naopak zvýšil. Nyní činí 50,9%. Význam tohoto ukazatele však bývá neoprávněně přeceňován. Nevypovídá totiž nic o skutečné úrovni krytí rizik a tedy o vyspělosti pojistného trhu. K evropskému průměru (cca 60%) máme sice stále poměrně daleko, ale ve skutečnosti to nic moc neznamená.

Pořadí pojišťoven

V pořadí pojišťoven se nic podstatného nezměnilo. Nejsilnější zůstává Česká pojišťovna. Kooperativa je nadále „dvojkou“ trhu. Oba konkurenti se k sobě však opět o něco přiblížili, když lídr trhu ztratil necelý procentní bod podílu na trhu a jeho pronásledovatel přibližně stejný získal. Již od počátku roku došlo ke změně v dalším pořadí. Dosud třetí ČSOB Pojišťovna klesla až na místo páté, když se před ní dostaly Allianz a Pojišťovna ČS. V samotném 4. čtvrtletí jsme zaznamenali růst trhu o 6,2%. Pořadí pěti největších pojišťoven je i z tohoto pohledu stejné. Výsledky pojišťovacích skupin ukazují, že VIG byla za celý rok výrazně silnější než její největší konkurent GPPF. V samotném posledním čtvrtletí tomu bylo také tak, jen rozdíl mezi oběma skupinami byl větší. Můžeme tak hovořit o dominanci skupiny VIG.

Neživotní pojištění

V NŽP se nepodařilo navázat na výsledek z počátku roku a došlo opět k poklesu, byť tentokrát jen mírnému o 0,3%. Nejsilnější je stále Česká pojišťovna před Kooperativou a Allianz. V samotném 4. čtvrtletí se pořadí pojišťoven opakuje a téměř stejný je i pokles trhu o 0,3%. V obou případech je silnější skupinou GPPF, která si tak v NŽP zachovává převahu. Přes celkově nepříznivý výsledek jsou však zřejmá některá pozitiva, jako je například zmírnění propadu v pojištění vozidel (v POV -0,9%, v HAV -1,3%). Ještě zajímavější jsou výsledky za samotné 4. čtvrtletí. V POV jsme zaznamenali dokonce růst o 0,9%, ovšem v HAV o něco hlubší ztrátu o 1,7%. Začíná se tak pomalu projevovat vliv změn v sazbách pojistného. Nicméně k úplnému obratu, který byl možná někým očekáván, zatím nedošlo. Stále totiž některé pojišťovny nabízely POV za nízkou cenu i pro klienty generující škody. Znepokojivý vývoj jsme zaznamenali i v pojištění podnikatelů, které za celý rok ztratilo 0,9%. Určitou naději na obrat nepříznivého trendu můžeme vidět ve výsledku za poslední čtvrtletí, kdy došlo k růstu o 1,9%. Vše nakonec zachraňovaly ostatní produktové skupiny NŽP, které souhrnně meziročně rostly o 2% (o 1% za 4. čtvrtletí).

Životní pojištění

ŽP se po růstu na počátku roku v dalších čtvrtletích propadlo a celkový pokles o 1,2% nezachránil ani výrazný růst o 1,3% v závěru roku. Tento vývoj nejvíce ovlivňují již tradičně jednorázy, jejichž propad tentokrát nedokázal kompenzovat růst v oblasti běžně placeného pojistného. Na pozici „jedničky“ je stále Česká pojišťovna, ale její náskok na druhou Pojišťovnu ČS se výrazně ztenčil. „Trojkou“ je pak Kooperativa, následovaná Komerční pojišťovnou. Nedávno vysoko postavená ČSOB Pojišťovna je šestá, když se před ní dostala ING. Výsledky samotného 4. čtvrtletí nabízí na prvních čtyřech místech stejné pořadí, pak následuje Allianz před ČSOB Pojišťovnou a ING. Při hodnocení skupin dominuje z obou pohledů VIG, která svoje postavení průběžně posiluje.

Kateřina Lhotská, EY

Zdroj: Kateřina Lhotská, EY

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články