Tento krátkodobý pohled může být ale kontraproduktivní. Hodnoty rizik, které se dlouhá léta chovaly standardně a bez problémů a podle osvědčených modelů, mohou neočekávaně přinést krizové situace (například ztráta dodavatele, ztráta okruhu zákazníků, problém se získáním provozního úvěru apod.) a proto je třeba vidět rizika i možnosti růstu nejen v okamžitém pohledu, ale současně v delším horizontu, mít připraveny různé alternativy.
Celá řada problémů uplynulých měsíců nepochybně pramenila z přehlasování risk manažerů a obezřetného podnikání obchodními zájmy a vidinami dvojciferných zisků, nicméně došlo i k celé řadě problémů uvnitř vlastního systému řízení rizik.
Důvěra ve finanční modely
V mnoha případech, zejména ve finančních institucích, se projevila přílišná závislost a důvěra ve finanční modely. Firmy velmi často považovaly modely za dostatečný nástroj kvantifikace rizikových scénářů. Je však třeba si uvědomit, že modely jsou většinou postaveny na analýze historických dat a nemohou tak zohlednit značné odchylky, které v poslední době nastaly.
Za jakýmkoli modelem musí vždy stát další analýza, jejich ověření alternativní metodou a především zdravá úvaha zkušených manažerů, která může aktuálně reagovat na vývoj situace. Obdobná situace nastala u historicky nastavených kontrol, které nebyly schopné reakce na nový vývoj situace a nově vznikající rizika.
Důležitým aspektem je i celková úroveň implementace celého systému Enterprise Risk Managementu ve společnosti. Velmi často zůstal tento proces ve formální podobě a nepodařilo se mu „prosáknout“ celou organizační strukturou, od vrcholového managementu až po skutečné vlastníky rizik na provozní úrovni a to i ve společnostech, které byly považovány za vzory a pilíře ERM. V této souvislosti můžeme poukázat na nedostatky v řádném porozumění, definování, artikulaci a komunikaci rizikové tolerance, tedy jakou úroveň rizika je organizace vůbec schopna přijmout.
Je to stejné jako brzdy u auta nebo limit na kreditní kartě. V dnešních společnostech, které působí diverzifikovaně jak z pohledu produktů, tak i geograficky, se může tento úkol zdát prakticky nemožný. Společnosti, které tento fakt rozeznaly a ERM skutečně využívaly v plné jeho šíři, včetně akceptace závěrů vrcholovým vedením, jsou dnes na straně vítězů. U nich totiž nedochází k tradičnímu střetu obchodních zájmů a risk managementu, ale naopak: synergicky dosahují přidané hodnoty sladěním strategických cílů a nástrojů ERM.
Implementace systému risk managementu v praxi
Následující část příspěvku by chtěla přispět k tomu, aby kvalitní proces risk managementu byl pro celou řadu společností a organizací na českém trhu srozumitelnější a efektivní. Skutečná implementace systému risk managementu v jakékoliv společnosti nespočívá jen ve vytvoření plánů, stanovení rámce a povolání konzultantů, kteří připraví potřebné podklady, které poté vedení společností založí a prezentuje při ročním auditu. Skutečný význam této činnosti spočívá v reálném přijetí prvků a činností ERM všemi pracovníky společnosti, od představenstva až po poslední řadové pracovníky. Pro pochopení důležitosti předchozí věty je vhodné zopakovat hlavní přínosy kvalitního procesu ERM ve společnosti:
a) dojde k významnému snížení výskytu nepříjemných překvapení – kontrola a opatření ke snížení dopadu nepříznivých událostí minimalizují pravděpodobnost jejich výskytu a redukují jejich účinek. I když některým událostem nemůže být zcela zabráněno, organizace je schopna na ně pružně reagovat.
b) využití příležitostí – chování, směřující k vyhledávání příležitostí je silnější, pokud lidé mají důvěru a porozumění pro rizika, s nimiž se při své práci setkávají. Společnost je schopna optimalizovat skladbu nabízených produktů nebo služeb a stejně tak své kapitálové potřeby.
c) zlepšení plánování, výkonu a efektivnosti – přístup ke strategickým informacím společnosti, její provoz a pracovní prostředí napomáhá k efektivnímu sestavování plánů. To se dále promítá ve schopnosti organizace kapitalizovat příležitosti, zmírňovat negativní události a celkově dosahovat vyššího výkonu.
d) zlepšení vztahů s investory – risk management podporuje identifikaci všech interních i externích účastníků vztahů a vytváří oboustranný komunikační kanál mezi investory a organizací. Tím získává organizace kvalitní informace o tom, jak budou investoři reagovat na nové postupy, produkty nebo rozhodnutí. Investoři, pojistitelé, dodavatelé i zákazníci jsou přitahováni společností, která je známa kvalitním procesem řízení rizik.
e) kvalitní informace pro rozhodovací proces jsou samozřejmým výstupem procesu řízení rizik, především v otázkách klíčových investic, akvizic apod., vrcholové vedení je chráněno při svých rozhodnutích dobrou znalostí potencionálních rizik.
ing. Vladimír Pulchart, konzultant risk managementu, ředitel společnosti London Direct Underwriters, a.s.
Pokračování zítra

Komentáře
Přidat komentář