Jaké jsou novinky v pojištění autonomních vozidel?


			Jaké jsou novinky v pojištění autonomních vozidel?
27.12.2021 Pojistný trh, Produkty

Švýcarská zajišťovna Swiss Re chce ve spolupráci s čínským technologickým koncernem Baidu vyvinout pojišťovací a rizikový management pro autonomní auta a pro autonomní jízdu. Cílem je dále rozvinout technologii autonomní dopravy s vytvořit nové vzorce v oboru pojištění. To společnosti NXP Semiconductors a MOTER Technologies představují bezpečnou platformu na výměnu dat – vývojový krok v oblasti konektivity. Platforma má sloužit k přenosu údajů z propojených aut do pojišťoven.

Sonda do provozu autonomních aut

V rámci partnerství Swiss Re a Baidu jsou vyvíjena pojišťovací řešení, jež by měla pokrýt celý řetězec souvislostí a hodnot v rámci autonomní jízdy. A to včetně výběru rizikových faktorů, cenotvorby, vyřízení škody a datového standardu pro underwriting. Tyto vzorce jsou vytvářeny na základě pokročilých technologií Baidu, a samozřejmě dat a poznatků vložených do projektu ze švýcarské i čínské strany.

„Společně s našimi čínskými partnery z Baidu analyzujeme, jak vnímají autonomní auta své okolí, jak tyto informace zpracovávají a jak na ně reagují. Naším cílem je porozumět, jak odlišně se bude takové vozidlo chovat v porovnání s vozem řízeným člověkem. Tyto rozdíly chceme kvantifikovat. A konečně hodláme povznést naše pojistné produkty pro auta na novou vyšší úroveň odpovídající inovacím,“ popsala spolupráci Andrea Keller, šéfka divize Automotive & Mobility Solutions ve společnosti Swiss Re.


Mohlo by vás zajímat: Michal Skořepa: ČNB tlačí na růst úrokových sazeb. Její snaha ještě zesílí!


„Naše partnerství s Baidu je pro nás milníkem v úsilí Swiss Re vybudovat rizikový pool a zacelit mezeru v zabezpečení cestou expertízy risk managementu a využití inovačních schopností společnosti. V kombinaci povědomí o rizicích a poznatků je podle našeho přesvědčení otevřená cesta k výzkumu a vývoji inovativních produktů a řešení,“ zdůraznil cíl projektu Russel Higginbotham, CEO zajištění pro Asii a regionální prezident Asie ve Swiss Re. Spolupráce by tak mohla dále posunout transformaci celého řetězce operací a hodnot autonomní jízdy a tím i ekosystém mobility.

Jak dostat data z auta do pojišťovny

Nizozemské společnosti NXP Semiconductors a MOTER Technologies přicházejí s bezpečnou platformou na výměnu dat. Platforma má sloužit k přenosu Deep Data z propojených aut do pojišťoven. Ta by měla sloužit k ocenění rizik, modelaci nákladů a cenotvorbě. Softwarová a datová firma MOTER má k dispozici analytický software sloužící k propojení ekosystémů automobilů a pojištění. Platforma k výměně dat kombinuje procesory ve vozidlech společnosti NXP umožňující dosah na údaje o jízdě se software firmy MOTER sloužícím k analýze těchto dat. Pomocí platformy lze data z vozidla využít pro nové a vylepšené služby v oblasti pojištění auta a monetizovat je.


Mohlo by vás zajímat: Průmyslová produkce rostla


„Pojištění založené na míře používání skýtají velký potenciál, mohou zlepšit zákaznickou spokojenost i obrat,“ komentoval perspektivy Michael Fischer, Chief Digital Officer firmy MOTER. „Společně s odborníky ze společnosti NXP přinášíme nyní datový můstek, pomocí něhož lze využít poklad údajů pro pojištění mobility, pro správu vozových parků, pro monitoring služebního vozového parku, plánování infrastruktur a optimalizaci provozních podmínek.“

A Brian Carlson, Global Marketing Director NXP dodává: „Procesory S32G2 umožňují kombinaci z technologií ke zpracování, propojení a zabezpečení, aby se uskutečnila naše vize. Data z vozidel otevírají nové obchodní příležitosti v automobilovém odvětví, podobně jako aplikace a BigData ve smartphonech. Naše řešení jde nad rámec čistých čipů a činí reálnou novou éru inovací v mobilitě a službách okolo ní.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články