Jaroslav Daňhel: Růst životní úrovně obyvatel je ohrožen zelenou politikou


			Jaroslav Daňhel: Růst životní úrovně obyvatel je ohrožen zelenou politikou
13.1.2022 Pojistný trh

Je za námi další pandemický rok. Neexistuje oblast, která by nebyla kovidem zasažena. Přesto se našly situace, které stojí mimo koronavirové dění a jež stojí za to si připomenout. Osobností pojistného trhu jsme se tak v tradiční novoroční anketě zeptali na zhodnocení průběhu uplynulého roku a na klíčové momenty nadcházejícího roku 2022. V dnešním zamyšlení představí své postřehy profesor Vysoké školy ekonomické Jaroslav Daňhel.

Vstupujeme do nového roku, od kterého lze očekávat pokračování ne zcela příznivého ekonomického vývoje. Již několik let přetrvávající pandemie drtí celou ekonomiku a zejména nejvíce jejím důsledkům vystavená odvětví. Na konci minulého roku navíc vedle eskalujících problémů našich veřejných financí nastala další vážná komplikace: vypukla krize energetická.


Mohlo by vás zajímat: Počty poradců 2021: Exkluzivní přehled


Na samém začátku byl aktivistický požadavek těžbu „nečistých” zdrojů energie, zejména uhlí, do budoucnosti nijak nepodporovat a připravovat jejich útlum. U zatím tradičně apolitických finančních institucí – bank a pojišťoven, tyto přístupy nacházely sluchu. Výsledek: na skok cen energií v druhé polovině minulého roku nebylo možné reagovat navýšením těžby.

Dodavatelé energií, kteří nepočítali s takto vysokou cenovou volatilitou, krachují s až fatálními důsledky pro nízko příjmové skupiny obyvatelstva. Je ale možné, že právě pro tyto nejvíce postižené občany chystá Komerční banka, jako protiváhu svého kontroverzního předvánočního “dekarbonizačního” klipu, nějaký zajímavý produkt, který jim situaci ulehčí.


Mohlo by vás zajímat: Whistleblowing se blíží. Na co se připravit?


Pro nás všechny ale obecně platí, že zelené přístupy k „udržitelnosti” prakticky znamenají nemožnost realizovat v zakládajících listinách EU deklarovaný trend růstu životní úrovně obyvatel a růstu ekonomické konkurenceschopnosti jak celého integračního celku, tak jednotlivých členských zemí. Ekonomická nerovnováha inflačního typu, znamenající dlouhodobější trvání převahy agregátní poptávky nad nabídkou, bude v nadcházejícím roce u nás dále přetrvávat.


Mohlo by vás zajímat: Velké oči… pojišťovny přehodnocují krytí kybernetických škod


Lze očekávat, že toto složité ekonomické klima bude vytvářet náročné prostředí pro dosažení pozitivního vývoje našeho národního hospodářství jako celku i jeho jednotlivých odvětví, včetně odvětví pojišťovnictví. To se ovšem v moderní historii vždy s překážkami vyrovnalo. Pevně věřím, že tomu tak bude i ve složitém roce 2022. 

Prof. Ing. Jaroslav Daňhel, CSc.
Vysoká škola ekonomická

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články