Velké oči… pojišťovny přehodnocují krytí kybernetických škod


			Velké oči… pojišťovny přehodnocují krytí kybernetických škod
4.1.2022 Zahraničí, Zdraví

Pojistitelé zredukovali rozsah krytí kybernetických škod ve svých nabídkách až na polovinu poté, co pandemie a home office vyvolaly vlnu vyděračských útoků formou ransomware. A ty byly pro odvětví mimořádně drahé.

Pro pojišťovny je kybernetické pojištění balancováním na laně nad propastí. Na jedné straně by díky stoupající poptávce mohly velké evropské a americké pojišťovny účtovat klientům vyšší pojistné. Na straně druhé ale šířící se útoky s vyděračským ransomware a zvyšující se rafinovanost útočníků vyvolávají v pojišťovnách ostražitost. Některé společnosti informovaly, že útočníci už dokonce ověřují předem, zda potenciální oběť má pro případ ataku sjednané pojistné krytí, jež by případnou výplatu činilo pravděpodobnější.


Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou principy pro udržitelné pojištění?


„Pojišťovny mění svůj přístup, své limity, rozsah krytí i svou cenotvorbu při kalkulaci pojistného,“ popsal současnou situaci Caspar Stops, vedoucí oddělení kybernetického pojištění ve společnosti Optio. Částky krytí se podle něj zredukovaly na polovinu. Gigant Lloyd´s of London, jenž ovládá prakticky asi pětinu globálního kybernetického pojistného trhu, údajně odrazoval svých asi 100 členů syndikátu od toho, aby v příštím roce sjednávali obchody v oblasti kybernetických krytí. Zprávu o tom přinesl insurancejournal. Lloyd’s odmítl publikaci komentovat.

Podpojištění se může stát standardem

Jako důsledek takového vývoje vznikne situace, kdy podniky nemohou být pro případ ataku kryty dostatečně. „Je velmi nepravděpodobné, že by dnes lidé dostali ty samé limity plnění. A pokud ano, pak si skutečně mimořádně připlatí na pojistném,“ konstatoval David Dickson, vedoucí příslušné divize v makléřské společnosti Superscript. Někteří jejich zákazníci nechtějí za těchto podmínek riziko už podepsat a ocitají se tak bez ochrany, což není to nejlepší řešení. „Přimlouváme se za to, aby své smlouvy neopouštěli, protože mají pro existenci jejich podnikání zásadní význam,“ podotýká Scott Sayce, globální šéf kybernetického oddělení ve společnosti Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS).


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Důchodová deforma II


Mnichovská zajišťovna je optimistická

Zdá se ovšem, že o trh kybernetických rizik odvětví pojištění nepřijde. Neboť jak řekl už před několika měsíci Stefan Grolling z představenstva Mnichovské zajišťovny: „Kdo chce zůstat pro trh relevantní, musí upisovat kybernetická rizika.“

Podle Grollinga by neměly zprávy o zostření podmínek na trhu pojištění kybernetických rizik a nižší kapacity odrazovat ani provopojistitele, ani zajistitele. V září informoval, že Mnichovská zajišťovna loni upsala rizika ve výši 850 milionů USD na kybernetickém pojistném. Polovina zhruba připadla na pojištění a druhá polovina na zajištění. „V letošním roce překročí pojistné hranici miliardy dolarů,“ oznámil Stefan Grolling, přičemž rozdělení by mělo kopírovat zhruba předloňský rok. Ještě před 7 lety byl objem pojistného Mnichovské značně skromnější, když činil asi 150 milionů USD.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Alena Macková


Grolling navíc zdůraznil: „Máme ve společnosti více než 130 expertů, kteří se problematikou kybernetického pojištění zabývají.“ Společnost má k dispozici nashromážděná potřebná data a vyvinula speciální krytí pro některé specifické segmenty trhu. „Nicméně i tak je samozřejmě třeba pečlivě kontrolovat kumulované riziko společnosti,“ konstatoval na závěr Grolling.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články