Kreml zakázal pojišťovací a zajišťovací operace s nepřátelskými státy


			Kreml zakázal pojišťovací a zajišťovací operace s nepřátelskými státy

Vojenský konflikt na Ukrajině tvrdě dopadl na pojištění a zajištění. Prezident Vladimír Putin totiž dvacátý den po zahájení invaze podepsal zákon, který zakazuje ruským pojistitelům realizovat transakce s pojistiteli, zajistiteli a makléřskými firmami z nepřátelských států.

Krok Parlamentu Ruské federace přichází jako reakce na vlnu ekonomických sankcí uvalených západními zeměmi, jež zahrnují i opatření zabraňující přístupu ruských firem k mezinárodním pojišťovacím a zajišťovacím službám. Nový zákon konkrétně zakazuje pojistitelům provozujícím pojišťovací činnost v Rusku postupovat rizika poskytovatelům ze Spojeného království, USA, Japonska, Švýcarska a všech členských států Evropské unie, a to do 31. prosince 2022.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Princip potřebnosti nahradil zásluhovost. Kdy bude líp?


Kromě toho legislativní úprava stanovuje, že vedení Ruské centrální banka bude mít pravomoc určovat závazky, které budou převedeny za účelem zajistné ochrany na národního zajistitele. Vedení Ruské centrální banka bude mít rovněž právo stanovovat údaje, jež finanční instituce nebudou muset zveřejňovat. Chce se tím zamezit zveřejnění jakékoli informace, jež by mohla být zneužita nepřátelskými státy k uvalení sankcí.  

Podle vyjádření Kremlu je cílem tohoto federálního zákona zajistit finanční stabilitu Ruské federace vzhledem k nepřátelským krokům zahraničních států a mezinárodních organizací a zavést speciální regulaci vztahů na finančním trhu a v korporátní sféře.


Mohlo by vás zajímat: MARSH: Výrazný nárůst sazeb u kybernetického pojištění


Prezident Vladimír Putin podepsal příslušný federální zákon ve stejný den, kdy Swiss Re, jeden z největších zajistitelů na světě, oznámil zastavení byznysu v Rusku během války na Ukrajině, a to pokud jde o nové transakce i obnovování smluv.  Tato švýcarská zajišťovací skupina se tak připojila k rozšiřujícímu se seznamu pojistitelů, zajistitelů a pojišťovacích makléřů, kteří se rozhodli utnout vazby s Ruskem. Do této skupiny subjektů patří také tři největší světoví pojišťovací makléři MARSH McLennan, WTW a Aon.

Zajišťovna Hannover Re, která patří mezi čtyři největší evropské zajišťovací společnosti či skupiny, oznámila, že pozastavila svůj nový i obnovovací byznys v Rusku a koncern Generali patřil mezi vůbec první společnosti, které přerušily vztahy s Ruskem.

Situaci na Ukrajině, která nevykazuje pro nejbližší dobu žádné známky zlepšení, vyhodnocují i jiné společnosti, takže je pravděpodobné, že další poskytovatelé napříč světem se z Ruska stáhnou. Pro ruské pojistitele tak nastane obtížné či citlivé období, jelikož nový zákon zužuje jejich manévrovací prostor a značně redukuje objem dostupné a diversifikované zajišťovací kapacity. Kromě toho ratingové agentury započaly snižovat stupeň hodnocení ruských pojistitelů a zajistitelů s ohledem na zvýšené geopolitické, ekonomické a finanční systémové riziko.


Mohlo by vás zajímat: Jak to bude s investováním pojišťoven do jaderné energetiky?


Závěrem je nutno ještě dodat, že Ruská centrální banka oznámila počátkem března 2022 podstatné navýšení kapitálu Ruské národní zajišťovací společnosti (Russian National Reinsurance Co.) z 600 mil. na 2,57 mld. USD, což rozšiřuje objem dostupné kapacity a umožňuje domácím poskytovatelům zajišťovat více rizik v Rusku. Toto opatření má zmírnit dopady na ruský průmysl transferu rizik.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články