MARSH: Výrazný nárůst sazeb u kybernetického pojištění


			MARSH: Výrazný nárůst sazeb u kybernetického pojištění
17.3.2022 Technologie, Produkty

Jak se vyvíjí sazby v průmyslovém pojištění? Jejich celkový nárůst tlačí významně nahoru především sazby kybernetického pojištění.

Z aktuálního „Indexu trhu globálního pojišťovnictví“ („Global Insurance Market Index“)  společnosti MARSH, kterým se měří změny pojistného v globálním podnikatelském pojištění při obnově, vyplývá, že ceny v globálním průmyslovém pojištění vzrostly ve 4. čtvrtletí 2021 o 13 %. To znamená, že trend mírného vzestupu cen započatý v 1. čtvrtletí pokračoval i v dalších čtvrtletích roku 2021.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Alexandros Dardas


„Působíme na náročném rizikovém a pojistném trhu a budeme se i nadále soustředit na vývoj řešení v odvětvích, jako je kybernetika, které budou i nadále obtížné jak pro klienty, tak pro pojistitele. Obecněji však očekáváme pokračující mírné zvyšování sazeb až do roku 2022, což je trend, který bude pro klienty příznivější,“ uvedla Lucy Clarke, prezidentka divize MARSH Specialty a MARSH Global Placement

„Tento trend pozorujeme i v našem regionu. Řada našich klientů má i přes velký zájem v současné době problém nabídku na kybernetické pojištění získat případně jsou ceny významně vyšší než před několika měsíci. I nadále je však toto pojištění základním prvkem při optimalizaci rizik většiny firem,“ doplňuje Marek Kalbáč, jednatel MARSH v České republice.


Mohlo by vás zajímat: ČNB: Přímý dopad války na Ukrajině na český ekonomický růst bude omezený


Nicméně tempo zvyšování cen ve většině regionů světa na základě zpomaleného nárůstu v pojištění majetku a pojištění odpovědnosti členů orgánů společnosti a managementu oslabovalo. Nejvyšší přírůstky zaznamenala společnost MARSH ve Velké Británii, kde kompozitní sazby[1] vzrostly ve 4. čtvrtletí 2021 o 22 % (ve 3. čtvrtletí 2021 o 27 %). V USA byl docílen ve stejném čtvrtletí přírůstek sazeb ve výši 14 % a v pacifické oblasti ve výši 13 %.

Vzestup sazeb v Asii činil ve 4. čtvrtletí 2021 cca 4 % (ve 3. čtvrtletí + 6 %) a v kontinentální Evropě pak 9 % (ve 3. čtvrtletí + 10 %). Jedinou výjimku z převažujícího poklesu nárůstu sazeb ve 4. čtvrtletí oproti 3. čtvrtletí 2021 představovala Latinská Amerika a Karibik, kde se sazby ve 4. čtvrtletí 2021 zvýšily o 4 % (ve 3. čtvrtletí + 2 %). Ceny v globálním majetkovém pojištění se ve 4. čtvrtletí 2021 zvýšily v průměru o 8 %, přičemž v předchozím čtvrtletí činil nárůst 9 %. V úrazovém pojištění byl zaznamenán přírůstek sazeb ve výši 5 %, ale ve 2. a 3. čtvrtletí 2021 byl o 1procentní bod vyšší.


Mohlo by vás zajímat: V Česku se teď roztočí „válečná inflace“. Jak funguje SWIFT?


Ceny ve finančním pojištění a pojištění profesní odpovědnosti, poháněné nahoru kybernetickým pojištěním, patřily ve 4. čtvrtletí 2021 mezi typy pojištění s nejvyšší mírou nárůstu sazeb (+ 31 %; ve 3. čtvrtletí 2021 + 32 %). Sazby u kybernetického pojištění se nadále zvyšovaly, a to zvláště z důvodu pokračujícího zvyšování frekvence a závažnosti škod způsobených hackerskými útoky s vymáháním „výkupného“/odměny. Mnozí pojistitelé na tento trend reagovali zpřísněním pojistných podmínek.  V USA se u tohoto pojištění zvedly ve 4. čtvrtletí 2021 ceny o 130 % (ve 3. čtvrtletí + 96 %) a ve Velké Británii o 92 % (ve 3. čtvrtletí + 73 %).


[1] Kompozitní sazbou se rozumí např. pojistné založené na průměrném rizikovém profilu skupiny spíše než na rizikovém profilu individuální pojištěné osoby.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS