Letošní rok v pojišťovnictví očima auditorů


			Letošní rok v pojišťovnictví očima auditorů
14.4.2009 Pojistný trh

Většina pojišťoven se shoduje v tom, že dopad finanční krize bude postupný a projeví se v mnoha rovinách. V anketě odborného časopisu Pojistný obzor to uvedl Jiří Fialka, zodpovědný ve společnosti Deloitte Česká republika za oblast pojišťovnictví.

Prodej životního pojištění bude ovlivněn neochotou (v některých případech i neschopností) investovat na dlouhou dobu, navíc do poměrně nelikvidních produktů.

„Osobně vidím dva trendy. Jedním bude kombinace flexibilních produktů s různými typy garancí – například rozvoj tzv. variable annuities a další tranše strukturovaných produktů, které pomohly pojišťovnám dosáhnout obchodních cílů už v roce 2008. Druhým trendem bude posun k podstatně většímu prodeji rizika, zvláště formou připojištění,“ uvedl Jiří Fialka.

Změny prodeje budou doprovázeny zvýšením storen dlouhodobých pojištění, především nese-li investiční riziko pojistník, dodal s tím, že při aktivní komunikaci klienty bude možné těmto stornům předcházet, zejména pokud budou pojišťovny připraveny nespokojeným klientům nabídnout požadovanou změnu smlouvy.

Fialka zdůraznil, že pojišťovny budou muset hlouběji pochopit strukturu svých dlouhodobých závazků z životních a penzijních pojistek a zvolit vhodné investiční strategie, které jim umožní přečkat stávající období nízkých úrokových sazeb.

U všech odvětví bude tlak na pojistné, který může podpořit další rozvoj přímých distribučních kanálů, především internetu. Správná tarifikace bude jedním z klíčů udržení ziskovosti.

Jiří Fialka potvrdil, že jak se bude hospodářská situace zhoršovat, může se objevovat větší počet pojistných podvodů. Opatření na jejich prevenci pak bude tlačit na zvyšování nákladů.

Deloitte odhaduje celkové tempo růstu na +2,2 %, u životního pojištění na +1%, u neživotního +3%.

Roger Gascoigne, partner odpovědný za oblast pojišťovnictví KPMG ve střední a východní Evropě, odhaduje tempo růstu v letošním roce na +1-2,5 %, u životního pojištění +1-3 % a u neživotního pojištění +1-2 %.

KPMG Česká republika očekává, že vliv zpomalení ekonomiky bude zřejmý u mnoha významných druhů pojištění, například u havarijního pojištění, průmyslových rizik a pojištění domácností.

Roger Gascoigne se shoduje s Jiřím Fialkou v tom, že vzroste počet pojistných podvodů a dokonce úmyslně způsobených škodných událostí – například žhářství.

„V životním pojištění visí velký otazník nad tím, zda je veřejnost v současné době ochotna dlouhodobě svěřit své vklady jakékoliv finanční instituci, a to i přesto, že solventnost pojišťoven je na dobré úrovni,“ uzavřel Gascoigne.

Zdroj: ČAP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články