Lord Levene: Dopady současné finanční krize necítíme


			Lord Levene: Dopady současné finanční krize necítíme
15.10.2009 Pojistný trh

Lord Peter Levene, předseda britské pojišťovny Lloyd´s, před nedávnem navštívil Vysokou školu finanční a správní v Praze a hovořil se studenty o zkušenostech Lloyd´s se současnou finanční krizí. A nejen o ní. Dostali jsme příležitost se setkání zúčastnit.

Ještě než se začtete do názorů a myšlenek výjimečného člověka, představte si přednáškový sál, kde by bylo slyšet špendlík spadnout, když mluví tichým a rozvážným hlasem muž, jehož kariéra v byznysu je velmi pestrá. Do čela Lloyd´s byl zvolen v roce 2002. Mluví jasně, srozumitelně a jednoznačně. A také velmi otevřeně.

To nejdůležitější hned v úvodu

Lloyd´s potvrdil zájem o Českou republiku, kterou považuje za perspektivní trh.

To je bezesporu první dobrá zpráva. Tou druhou je konstatování, že obchodní model Lloyd´s bude i nadále fungovat jen prostřednictvím makléřů. Taková byla reakce Lorda Levena na dotaz zástupce Asociace českých pojišťovacích makléřů, co říká snaze risk manažerů velkých podniků obchodovat s Lloyd´s bez makléřů –přímo, bez jakýchkoliv prostředníků.

„Náš obchodní model funguje jen prostřednictvím makléřů. Pojišťovny neumí makléře zastoupit, proto získáváme obchody jen prostřednictvím makléřů. Snažíme se hovořit s velkými podniky, abychom jim to vysvětlili,“ zněla odpověď. Levene byl překvapen názorem, že by firmy nepotřebovaly makléře.

Lloyd´s a současná finanční krize

Lloyd´s pojišťují přes 320 let. Každý, kdo se jen trochu zabýval pojištěním, ví, že začátky firmy, sídlící v Londýně, jsou spojené s pojišťováním lodí a převáženého zboží. Však také v samém srdci firmy stále visí zvon, který se rozezněl vždy, když ztroskotala loď, jimi pojištěná!

Od té doby se pojišťovna a zajišťovna Lloyd´s stala lídrem pojistného trhu. O její velikosti svědčí, že za první pololetí letošního roku vykázala zisk (před zdaněním) ve výši 1,55 miliard eur.

Historie Loyd´s je důkazem, že žádná firma se nevyhne nástrahám. Nejtěžším obdobím své historie prošla Lloyd´s koncem roku 1980 a začátkem devadesátých let. Neočekávané rozhodnutí britského soudního dvora o odškodnění nad rámec pojistek finančně poškodilo všechny pojišťovny. Šlo tehdy o onemocnění vyvolané azbestem a zdravotní rizika spojená se znečištěním životního prostředí.

„Všichni jsme vystaveni riziku – jak jednotlivci, tak vlády. Riziko nelze z našeho života vyloučit. Ale lze ho chápat a zmírňovat nebo snižovat. A právě to dělá Lloyd´s již 320 let,“ konstatoval v úvodu Levene.

Zdůraznil, že pojišťovací trh prochází současnou krizí bez poskvrny. I když se to netýká všech institucí na světě. Některé by potřebovaly více zkušeností. Důkazem je osud americké pojišťovny AIG, který by měl být pro všechny varovným signálem.

Lloyd´s se naštěstí nestal obětí devastace. Neustále se snaží diverzifikovat riziko a zaměřit se na kvalitu.

„Naši konkurenti si možná mysleli, že jsme příliš opatrní. Ale my dělali jen to, co opravdu umíme. Máme zkušenosti s řízením rizik, ale vývoj hypotečního trhu byl pro nás obrovským šokem. Šlo o rizika, která neumíme řídit,“ vysvětlil Levene.

„Otevřeně říkám, že necítíme žádné dopady finanční krize. Nemuseli jsme dělat ani žádná mimořádná opatření. Před 25 lety jsme téměř zkrachovali a museli jsme se vypořádat s toxickými aktivy. Možná to byla lekce, jak dobře řídit aktiva. Po 300 letech jsme díky tomu zavedli velmi přísné kontrolní postupy,“ zdůraznil Levene a pokračoval: „Banky nám nabízely lákavé investice a my stále opakovali, že těm produktům nerozumíme. A oni nám odpovídali: Nemusíte přece rozumět…Nepřemluvili nás a my dál seděli na penězích. A ukázalo se, že se to vyplatí. Nesmíme se nechat strhnout investicemi do exotických produktů. Jako pojišťovna musíme mít stále k dispozici hotovost. Když se přehnaly hurikány Katrin a Rita, byli jsme schopni poškozeným vyplatit miliardy dolarů pojistného plnění. Nejdůležitější je pro nás pojišťování a ne nějaká hra s čísly“.

Lloyd´s podle Levena řídí rizika úzkostlivě, až přepečlivě.

„Když krize kulminovala, sledoval jsem, jak trhy padají, a ptal jsem se na osud našich peněz. Tehdy jsme je měli uloženy ve dvou bankách. Bylo by strašlivé zjistit, že jsme o ně přišli…Přítel z vlády mě naštěstí ujistil, že peníze jsou v bezpečí,“ otevřeně konstatoval Levene.

Čína jako jedinečná příležitost

Lloyd´s vznikla v Londýně a později se stala první zámořskou zajišťovnou. Jako zajišťovna před pěti lety pronikla také do Číny.

„Pravidelně jezdím do Číny, jsem v představenstvu China Construktion Bank. Vnímám, jak se věci v Číně mění,“ dozvěděli jsme se (k velkému překvapení mnoha z nás).

(China Construktion Bank byla založena roku 1954. Je to jedna z bank, které patří v Číně k „velké čtyřce“. V Číně je druhá největší a je celosvětově druhá, pokud jde o tržní kapitalizaci. Má 297 506 zaměstnanců a přibližně 13 629 poboček. Za mořem patří k největším pobočky v Hong Kongu, Singapuru, Frankfurtu, Johannesburgu, Tokiu a Soulu. Reprezentaci má v Sydney. Letos v červnu otevřela CCB pobočku také v New Yorku. Aktiva banky činí 8,7 trilionu RMB (RMB, tedy čínský juan je zhruba 0,15 US dolaru – pozn. red.).

Lord Levene byl v Číně i v době konání olympijských her a během této návštěvy ho překvapila míra rozvoje, které v Číně dosáhli. Vzpomínal na nové autobusy, taxíky, i na osm nových linek metra.

Co dokázali Číňané proti tomu, co dokážeme my?, ptal se. Mnoho lidí přestalo konečně trpět chudobou. A Čína už dávno není dílnou světa, odpovídal si.

„My u Lloyd´s věříme, že nově se rozvíjející čínský trh není hrozbou, ale příležitostí. Jejich rozvíjející se ekonomika je historickým partnerem Evropy. V současnosti studuje 80 000 čínských studentů na britských univerzitách. Rozdíl mezi nimi a námi je v tom, že oni nás mají „v malíčku“.

Zato když tam jedeme my, je to vždycky stejné – každý musíme mít tlumočníka. Jeho prostřednictvím jednáme s regulátorem. A taková jednání se táhnou a táhnou. CCB je ohromný byrokratický kolos, ale komunistická strana ji má pod palcem. A pokud dá strana pokyn, musí se splnit.

Čína je dobrým obchodním partnerem. Mimochodem, když se s čínskou stranou na něčem dohodnete, dohoda platí,“ shrnul Levene.

Dagmar Šístková

 

Share/Bookmark

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články