Miroslav Singer: Pojistný trh je zdravý

20.10.2009 Pojistný trh

Pojistný trh patří k jednomu z nejdravějších odvětví u nás. Pojišťovny jsou ziskové a mají solidní vlastní kapitál. Odvětví je stabilní, i pokud jde o produktovou skladbu. Na výroční konferenci Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) to konstatoval viceguvernér ČNB Miroslav Singer, pověřený dohledem nad pojistným trhem.

Pojišťovny vděčí „dobrému zdraví“ především proto, že praktikovaly konzervativní investiční strategie.

„Exotické produkty, které mají pojišťovny ve svých portfoliích, jsou v objemu nepřesahujícím půl procenta. Neovlivní to tedy jejich stabilitu,“ upřesnil Singer.

Za možná rizika, která by mohla pojišťovny v budoucnosti ohrozit, označil Singer především snížení cen státních dluhopisů (v tomto případě by pojišťovny realizovaly určitou ztrátu), ale i zavedení Solvency II. Pojišťovny budou muset díky Solvency II reálně oceňovat rizika, převzatá od klientů. Tato rizika teoreticky nebude možné uměle podhodnocovat. (Pojišťovnám z toho titulu bude hrozit povinnost dramaticky navyšovat kapitál – pozn. red.)

„Je to systém, který lze v pojišťovnách zavést teprve poté, když budou bezchybně fungovat všechny kontrolní systémy,“ zdůraznil Singer.

Podle Singera je spolupráce s AČPM stejně jako s Českou asociací pojišťoven velmi dobrá. Česká národní banka je pro to, aby byla sjednocena pravidla pro podnikání v tomto odvětví.

Na závěr bohužel méně veselá zpráva: skutečně špatné časy teprve zažijeme, až se ukáže, které subjekty jsou životaschopné a které nikoliv…

 

Share/Bookmark

Zdroj:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články