Pojišťovny vděčí „dobrému zdraví“ především proto, že praktikovaly konzervativní investiční strategie.
„Exotické produkty, které mají pojišťovny ve svých portfoliích, jsou v objemu nepřesahujícím půl procenta. Neovlivní to tedy jejich stabilitu,“ upřesnil Singer.
Za možná rizika, která by mohla pojišťovny v budoucnosti ohrozit, označil Singer především snížení cen státních dluhopisů (v tomto případě by pojišťovny realizovaly určitou ztrátu), ale i zavedení Solvency II. Pojišťovny budou muset díky Solvency II reálně oceňovat rizika, převzatá od klientů. Tato rizika teoreticky nebude možné uměle podhodnocovat. (Pojišťovnám z toho titulu bude hrozit povinnost dramaticky navyšovat kapitál – pozn. red.)
„Je to systém, který lze v pojišťovnách zavést teprve poté, když budou bezchybně fungovat všechny kontrolní systémy,“ zdůraznil Singer.
Podle Singera je spolupráce s AČPM stejně jako s Českou asociací pojišťoven velmi dobrá. Česká národní banka je pro to, aby byla sjednocena pravidla pro podnikání v tomto odvětví.
Na závěr bohužel méně veselá zpráva: skutečně špatné časy teprve zažijeme, až se ukáže, které subjekty jsou životaschopné a které nikoliv…
DŠ

Komentáře
Přidat komentář