Plechová historie - díl čtvrtý


			Plechová historie - díl čtvrtý
17.4.2009 Pojistný trh


Jednatelství banky Slavie

Banka Slavie jako jedna z největších pojišťoven u nás měla svá zastoupení na různých úrovních - od generálního ředitelství až po místního zástupce v nějaké zapadlé vesničce. Musely to být stovky míst v zemích Koruny české i v cizině. Každé místo jistě neslo své označení, většinou v podobě tabulky, či spíše tabule. A protože banka existovala dlouhou dobu, časem se měnily i tabule, ať už z důvodu opotřebení, poškození, změny režimu, jednacího jazyka nebo třeba „jen“ kvůli změně všeobecného vkusu nebo nástupu modernějších materiálů, písma a podobně.

Dá se tedy předpokládat, že pokud zahrneme i jazykové mutace, musely být vyrobeny desítky typů tabulí. Ale zatímco tabulky na domy se vyráběly ve velkých sériích a na omítce měly relativně velkou šanci „přežít“ různé změny a otřesy, tabule jednatelství většinou zmizely v nenávratnu. A tak jich mezi mně známými sběrateli je jen pár.

 

  Plechová historie, Slavie - jednatelství č. 2, opojisteni.cz

Slavie – jednatelství č.2

Vytlačovaná, značně poškozená tabule, zjevně vydaná ve stejné době jako Slavie 3.

 

Plechová historie, Slavie – jednatelství č.3, opojisteni.czPlechová historie, Slavie – jednatelství č.4, opojisteni.czPlechová historie, Slavie – jednatelství č.5, opojisteni.czPlechová historie, Slavie – jednatelství č.6, opojisteni.cz

Slavie – jednatelství č.3 až 6

Smaltované tabule lišící se v písmu, textu, někdy je název firmy v uvozovkách.

 

Plechová historie, Slavie – jednatelství č.7, opojisteni.cz

Slavie – jednatelství č.7

Tabule vydaná pravděpodobně v době tzv. Protektorátu – slovanskou bílou barvu podkladu musela vystřídat „neutrální“ nažloutlá, německá část názvu firmy byla předřazena české.

 

Plechová historie, Slavie – jednatelství č.8, opojisteni.cz

Slavie – jednatelství č.8

Banka Slavie na území Slovenska v době 1. republiky dodržovala „československou“ barevnost tabulek domovních - v tomto případě i tabule Jednatelství. Je vytlačovaná a bohužel také ne právě ideálně zachovalá.

 

Plechová historie, Slavie – jednatelství č.9, opojisteni.cz

Slavie – jednatelství č.9

Smaltované slovenské verze tabulí se od českých barevně nelišily.

 

Plechová historie, Slavie – jednatelství č.10, opojisteni.cz

Slavie – jednatelství č.10

Na maďarské verzi vystřídala červenou slovanskou barvu zelená. I „všeslovanská“ pojišťovna se přizpůsobila národnímu cítění obyvatel v daném území.

 

Podařilo se mi získat fotografie sbírky sběratele ze severozápadních Čech (i jemu tímto ještě jednou děkuji) a několik dalších fotek tabulek. Jsou mezi nimi i tabulky Banky Slavie, proto si je příště představíme v podobě „Dodatků“ k již vyšlému seznamu.

Na závěr připomenutí – své připomínky nebo např. doplňky ke katalogu posílejte prosím na adresu "pojtabulky (at) seznam.cz".

Zdroj: TJ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články