Plechová historie – druhý díl


			Plechová historie – druhý díl
19.1.2009 Pojistný trh

Druhý díl začínáme malou změnou. Nechtěli jsme dělat katalog tabulek pojišťoven, ale při přípravě dalších dílů zjišťujeme, že to v nějaké jednoduché formě bude lepší. Podle reakcí na  první část přehledu je pravděpodobné, že do něj mohou přibýt nové příspěvky od vás, našich čtenářů. Takže  určité jednoduché číslování bude užitečné minimálně v tom, že nebude problém nově připsané tabulky přiřadit do správné skupiny. Pro úplnost byla čísla doplněna i u již popsaných tabulek.

Tabulky pojišťoven se dělí do dvou skupin – smaltované a tzv. vytlačované (to je spíše sběratelský termín, ale připadá nám výstižnější než třeba reliéfní…). Smaltované bývají na silnějším plechu, většinou dvou až tříbarevné, ale najdou se i mnohobarevné. A pokud nebyla mechanicky poškozena vrstva smaltu, jsou (až na nepatrné výjimky) stálebarevné.

Vytlačované tabulky byly většinou vyrobeny ze slabšího plechu, do kterého byly nápisy a větší plochy případných kreseb zezadu vylisovány a zepředu opatřeny barvou. Tato technika měla velikou výhodu – potisk barvami umožňoval jemnější a v případě potřeby složitější grafické ztvárnění. Naopak nevýhodou byla malá trvanlivost. Barvy se časem smývají, působí na ně i znečištěné prostředí, po likvidaci ochranné vrstvy tabulky koroduji a časem se rozpadnou doslova na prach.

Existují pochopitelně i tabulky vyrobené jinými způsoby, jako například keramické, ale jde spíše o výjimky.

Dnes si budeme povídat o vytlačovaných tabulkách pojišťovny Slavie.

Slavie číslo 3

Nápis je napsán psacím písmem, známa je ve dvou verzích. Liší se v několika detailech vytlačování, ale nejviditelnější rozdíl je v horní levé smyčce písmene „l“, která u jedné z verzí není vytlačena. Obě tabulky měly v pravém spodním rohu název firmy, která je vyrobila – „PLUTO“ PRAHA VII. Bohužel méně tlačenou verzi neznáme v zachovalém stavu.

Slavie číslo 4

Nápis napsán tiskacím písmem, známa je několika verzích. Liší se drobně ve velikosti a detailech vytlačování. Bohužel v původních barvách je známa pouze jediná, zobrazená verze.

Slavie číslo 5

 

Je to zvláštní, ale hned ve druhém díle máme výjimečnou tabulku, a to hned ze dvou důvodů. Tabulka není vytlačovaná, ale litá do formy. Takže písmena i rámeček vystupuji z plochy, ale zadní strana tabulky je rovná. Druhá zvláštnost spočívá v diakritice, tedy „háčcích a čárkách“. Ve slově Pojistěno není háček nad „s“, ale především je to jediná známá tabulka, kde je „Slávie“ napsána s dlouhým "á“.

Zobrazené barvy nejsou originální, tabulka byla obnovena odhadem.

Příští díl bude o cizojazyčných verzích Banky Slavie. A protože Slovensko je už pro nás také cizinou, bude tentokrát seznam delší a obrázků mnohem více.

TJ

Zdroj: TJ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články