Může i viník úrazu požadovat odškodnění?


			Může i viník úrazu požadovat odškodnění?
12.12.2013 Produkty

Jak předejít problémům na zimní dovolené - poučit se můžete z příběhu lyžařky, do které narazila holčička.

Zimní příběh

V zimních měsících nejčastěji řešíme úrazy spojené s lyžováním a snowboardingem

Téměř padesátiletá klientka, která v březnu vycestovala s dcerou lyžovat do Rakouska, měla vážný úraz na sjezdovce. Do klientky narazila nezletilá holčička. Vzhledem k tomu, že lyžařka neměla helmu, došlo k poranění hlavy a dále zlomenině bérce a mnohočetným pohmožděninám. Na místě zasahovala horská služby, dále byla klientka převezena do nemocnice vrtulníkem. Úvodní vyšetření ukázala komplikovanou zlomeninu bérce, naštěstí se vážné poranění hlavy nepotvrdilo, jednalo se pouze o otřes mozku a tržnou ránu na čele. Ihned byla provedena operace zlomeniny a sešití rány na čele. Druhý den po operaci navštívila klientku rodina rakouské holčičky, která klientku srazila a omlouvala se jí za vzniklé komplikace.

Po stabilizaci stavu jsme klientku převezli sanitkou se zdravotním doprovodem k pokračování léčby do české nemocnice. Náklady za léčbu v zahraničí, zásah horské služby, transport vrtulníkem a repatriaci vyšly téměř na 350 000 Kč. Tyto náklady asistenční služba uhradila a případ administrativně uzavřela. Téměř po 6 měsících se ozvala vyděšená klientka, že jí přišel dopis, kterému celkově nerozumí, jen pochopila, že dluží 15 000€. Po prošetření celého dokumentu jsme zjistili, že rodiče holčičky, která porazila naší klientku na sjezdovce, požadují odškodnění za způsobené zranění. Od té doby probíhá zdlouhavé jednání a dokazování, kde je pravda. Vzhledem k tomu, že klientka měla pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví, tak celé břímě této nepříjemné situace převzal pojistitel.

Z výše uvedeného příběhu je zřejmé, že je vhodné využít rozsáhlé nabídky komerčních pojišťoven a uzavřít pojištění nejenom na léčebné výlohy, ale i na jiná rizika. Dále je nutné se před cestou řádně vybavit a nezapomenout na ochranné pomůcky, jako jsou helmy, chrániče, atd.

V zimním období jsou samozřejmě nejoblíbenější zimní destinace, kde se provozují zimní sporty. Nejoblíbenější je stále klasické alpské lyžování a snowboarding. S pojistnými událostmi spojenými se zimními radovánkami se nejčastěji setkáváme v únoru a březnu, kdy zaznamenáváme vrchol zimní sezony. Výjimkou nejsou ani úrazy na lyžích, ke kterým dojde již v říjnu nebo na druhou stranu v květnu, kdy turisté využívají lyžování ve vyšších nadmořských výškách na ledovcích.

Mezi přední „zimní“ destinace patří tradičně Rakousko, Itálie, Francie, Slovensko, Německo a Švýcarsko, nicméně setkáváme se i s úrazy z bulharských hor nebo ze severoamerického kontinentu. Ve zmíněných zimních destinacích dominují úrazy, většinou spojené se sportovní aktivitou, následované respiračními onemocněními.

Štěstí přeje připraveným

S ohledem na platnost pojištění je vždy nutné si dobře rozmyslet ještě před odjezdem, jaké aktivitě se budu věnovat. Tomu musí odpovídat i typ uzavřeného pojištění nejen výší pojistného limitu, ale i svým rozsahem.

Např. při týdenním pobytu v Rakousku, kdy se budu převážně věnovat klasickému alpskému lyžování je vhodné mít výšku pojistného limitu na léčebné výlohy a repatriaci minimálně 1 500 000 Kč, mít pojištěnu odpovědnost za škodu na zdraví a majetku, úrazové pojištění a zkontrolovat si, zda se pojištění vztahuje na zvolenou sportovní aktivitu, pátrání, záchranné a vyprošťovací akce horské služby či na opatrovníka.

Dále doporučujeme, pokud to okolnosti dovolují, si v případě úrazu více účastníků zajistit svědky nehody. A v neposlední řadě doporučujeme kontaktovat asistenční službu, která nejen pomůže s úhradou nákladů, ale i organizací a řešením celé události.

 

Europ Assistance


Zdroj: Europ Assistance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články