Odškodné roste. Češi požadují stále více


			Odškodné roste. Češi požadují stále více
22.10.2007 Produkty

Lidé si stále častěji stěžují na pochybení nemocnic a škol a dožadují se za ně náhrad u soudu. Astronomických částek jako v Americe se nedočkají, ale milionové cifry už nejsou výjimkou. A reakce? Školy ruší kvůli obavám z úrazů výlety a exkurze s dětmi.

 

Rodiny vyměněných miminek z Třebíče žádají za omyl nemocnice každá deset milionů korun. Není to nic šokujícího, jen v posledních dnech padlo u českých soudů několik podobných verdiktů. Brněnský soud rozhodl, že za pozdní resuscitaci zaplatí prostějovská nemocnice 16,5 milionu korun rodině Gáborově. Karlovarský soud zase přiklepl 18 milionů Zuzaně Rokosové, která ochrnula po zákroku v sokolovské nemocnici. Je to pouze několik příkladů, existuje ale mnoho dalších. "Evergreenem" u soudů se stávají např. protiprávní sterilizace.

 

Trend je jasný: pozvolna se blížíme k západoevropským standardům. „Stále víc lidí se domáhá svých práv. Stížností bude výhledově přibývat," tvrdí David Marx z 3. lékařské fakulty UK. Boom žalob přitom děsí české nemocnice už dnes. „Ve zprávě pro ministerstvo jsme rostoucí požadavky pacientů na finanční odškodnění uvedli jako největší hrozbu pro rozvoj našeho zařízení," sděluje Petr Mach z pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce. Navzdory chybějícím penězům ve zdravotnictví se tak budou muset nemocnice lépe pojistit.

 

 

Strach z výletu
Problém odškodňování se zdaleka netýká pouze nemocnic. Podobně jsou na tom školy. Ty vystrašil mediálně známý případ Filipa Němce, žáka cizkrajovské školy, který málem utonul při školním výletě. Soud letos v červnu rozhodl, že na škole v Cizkrajově leží břímě uhradit chlapci patnáctimilionové odškodné.

 

Školy hromadně zareagovaly zvýšením pojistné částky. Ani tak ale nejsou mimo všechna rizika. „Pokud by se nám přihodilo to co v Cizkrajově, pojištění by nás stejně nespasilo," děsí se Dalibor Carda, ředitel školy v Českém Krumlově. Hledá se proto jiné řešení: ředitelé škol pečlivě zvažují organizaci jakékoli mimoškolní akce, kde hrozí největší rizika, bohužel ale také výlety kvůli obavám omezují. „Kantoři se už dnes bojí chodit s dětmi i plavat," říká ředitelka Základní školy v Dambořicích na Hodonínsku Drahomíra Beková.

 

 

Odškodné na celý život
Průměrná výše odškodného rok od roku roste, přesto se stále mnoho lidí svých práv nedomáhá, anebo to dělají neefektivně. Lidé, kteří jsou nemocnicí poškozeni, často jen podají trestní oznámení. Policie pak obvykle případ odloží, a než se stěžovatel naděje, jeho nárok na odškodné je promlčen.

 

Co se týče částek, lze očekávat, že sumy za odškodné ještě porostou. Bodový systém stanovený vyhláškou ministerstva zdravotnictví, podle nějž jsou finančně ohodnoceny jednotlivé části lidského těla, totiž zatím pokulhává za evropským průměrem.

 

Pokud jde o odškodnění nemajetkové újmy, tedy finanční náhradu za psychické utrpení nebo jiný důsledek krutého zásahu do soukromého života, záleží výše odškodnění výhradně na úvaze soudce. V průměru se vysouzené částky pohybují ve statisících. Nejvyšší sumu zatím soudce přiřkl rodičům zmiňovaného Filipa Němce - šlo o milion korun. A do této kategorie spadá i případ třebíčské záměny dětí. I když není pravděpodobné, že by rodiny vysoudily požadovaných deset milionů. Podle odborníků půjde o zlomový rozsudek I v případě, když by suma přesáhla jeden milion.

Zdroj: Jaroslava Synáčová, Týden

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

RSS