Pojišťovnictví v roce 2014: Marsh


			Pojišťovnictví v roce 2014: Marsh
28.1.2014 Pojistný trh

Na otázky ohledně hodnocení minulého roku a výhledu toho budoucího jsme oslovili nejen pojišťovny, ale nově i makléřské společnosti. V platnost vešel nový Občanský zákoník, který jistě způsobí mnoho změn. Velkou úlohu v dalším vývoji bude mít také již schválená klíčová reforma Solvency II, která bude mít dopady na samotné fungování pojišťoven.

Na otázky odpovídá generální ředitel makléřské společnosti Marsh, Luděk Menčík:

Jak hodnotíte uplynulý rok 2013?

Z pohledu firmy Marsh hodnotím uplynulý rok jako úspěšný. Naše 21-leté působení na českém trhu přineslo firmě další růst v tržbách na straně jedné a významný krok v akviziční činnosti na straně druhé. Mám na mysli navýšení našeho podílu ve firmě INSIA na majoritu. Tímto krokem se skupina Marsh – Insia stala největším pojišťovacím makléřem v ČR.

Pro společnost Marsh byl tedy rok 2013 úspěšný přesto, že pokračuje stagnace pojistného trhu a zejména v oblasti průmyslového pojištění se setkáváme s vývojem, který již vedl některé firmy k rozhodnutí tento segment trhu opustit, nebo významně omezit.

Stávající situaci bych přirovnal ke hře „vybíjená“, kdy se na jedné straně objem zajímavých pojistných obchodů snižuje přechodem některých klientů pod mezinárodní pojistné programy a na straně druhé se zdravý konkurenční boj mění ve válku o přežití za ceny, které bych někdy nazval nikoliv jako dumpingové, ale jako úplně nesmyslné. Cílem většinou bývá získání či udržení klienta za každou cenu, tedy i za cenu vědomé finanční ztráty. Přežijí jen ti nejsilnější.

Co očekáváte v roce 2014?

Přes pokračující stagnaci pojistného trhu vykazují hlavní české pojišťovny ve svých výročních zprávách zisky. A tak kromě jednoho či dvou případů nelze očekávat ukončení činnosti nějaké pojišťovny či snad její bankrot. Z tohoto pohledu je český pojistný trh stabilní a také vysoce konkurenční.

Moje očekávání roku 2014 jsou konzervativní bez významných změn. Očekávám pokračování stagnace pojistného trhu, zejména pak v neživotním pojištění. Pokud nám sazby vzrostou na straně odpovědnostních pojištění v souvislosti s novým OZ, nebo u pojištění motorových vozidel, tak nám zajisté poklesnou na straně majetkových pojištění jako určitá kompenzace s cílem klienta neztratit. Bude pokračovat cenová válka makléřů v oblasti průmyslového pojištění a vítězem roku 2014 bude již tradičně klient.

Marsh

Zdroj: Marsh

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články