Ondřej Kovařík: Co přinese nový balíček PSD 3 k platebním službám?


			Ondřej Kovařík: Co přinese nový balíček PSD 3 k platebním službám?

Evropská unie začala projednávat nová pravidla pro platby na evropském trhu. Europoslance Ondřeje Kovaříka, který je hlavním vyjednávačem připravované směrnice, jsme se zeptali, jak se tato evropská regulace promítne do každodenní praxe.

Připravovaný balíček se skládá z nařízení a směrnice o platebních službách a aktualizuje pravidla z roku 2017. Mohl byste popsat, jaký byl vývoj této regulace?

Nová legislativa navazuje na regulaci PSD 1, jež byla přijata již v roce 2007 a připravila harmonizovaný právní rámec pro vytvoření integrovaného trhu platebních služeb v EU. Na tuto směrnici navázala v roce 2015 PSD 2, která stanovila pravidla pro všechny maloobchodní platby, a to jak na domácích trzích, tak i napříč členskými státy. Zároveň také řešila překážky pro nové typy platebních služeb a zlepšila ochranu a bezpečnost spotřebitelů. Tato pravidla se v roce 2022 dočkala přezkumu, který se zabýval například poplatky nebo přístupem k platebním systémům, a výsledkem je právě připravovaná Směrnice a nařízení o platebních službách (PSD 3 / PSR), která je určená k regulaci platebních metod na jednotném trhu Evropské unie.


Mohlo by vás zajímat: Spočítáno! Důchodový věk a doba strávená v penzi dle nového návrhu


Jedná se podle vás o zásadní změnu, která nastaví nové podmínky v oblasti platebních služeb?

Nový rámec nepředstavuje úplnou revoluci pravidel platebního styku. Je to spíše jejich aktualizace a úprava s ohledem na nové trendy v placení či v digitálních technologiích. Jeho primárním cílem je zlepšit fungování trhu. Jedním z hlavních bodů jednání bude kupříkladu debata o tématu, které zejména v letní sezoně silně rezonovalo i v České republice. Jde o otázku přijímání plateb kartami či hotovostí. V Evropě, a ostatně ani v ČR, nepanuje jednoznačný názor. Debata se točí kolem toho, jestli má obchodník či majitel restaurace právo vyžadovat pouze platbu v hotovosti, což se klientům v dnešní době často může jevit jako návrat do minulosti. Na druhou stranu podnikatelé argumentují svobodnou volbou s tím, že pokud zákazník nechce platit hotově, může si vybrat jakýkoliv jiný podnik.

Co dalšího se v kontextu této směrnice bude spotřebitele přímo dotýkat?

Nová směrnice má rovněž za cíl spotřebitele více chránit. Podle jednoho z návrhů by měla být posílena práva a ochrana uživatelů například díky možnosti rychlého návratu odeslané platby na nesprávný bankovní účet. Zmodernizovány a výrazně zjednodušeny by měly být i způsoby pro ověření identity uživatelů nebo pro přístupy do elektronického platebního systému či bankovnictví. Díky novým pravidlům by měl být tak výrazně zlepšen systém takzvaného posíleného ověření uživatelů, který dnes známe například z plateb v e-shopech. Budou se diskutovat výjimky z této povinnosti a zřejmě i další opatření pro plátce, která jim ověřování identity zjednoduší, ale zároveň zachová ochranu před zneužitím. Poskytovatelé platebních systémů tak budou mít větší zodpovědnost, budou však také mít možnost nabídnout řešení pro digitální peněženky nebo platby prostřednictvím peněženek mobilních telefonů.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2022 v Česku dle oPojištění.cz


To je pro spotřebitele jistě dobrá zpráva, alternativní způsoby platby jsou totiž čím dál rozšířenější…

… a právě proto budu tak chtít v nových pravidlech pro platby zohlednit tyto nové a moderní způsoby transferu peněz, přičemž právě mobilní telefon je spolu s chytrými hodinkami v poslední době tím nejrozšířenějším. Debata proběhne například také o elektronických platbách bez bankovního účtu nebo o tom, jak třeba usnadnit řidičům automatickou platbu mýtného na silnicích. Obecně platí, že tato nová pravidla mají občanům i podnikatelům Evropské unie co nejvíce zjednodušit placení, a zároveň je chránit před nekalými praktikami či podvody.

A jaký je časový rámec pro tuto směrnici?

Projednávání nového balíčku bylo zahájeno a bude probíhat do začátku příštího roku.


Mohlo by vás zajímat: Průmyslovou výrobu podržel segment automotive


Ondřej Kovařík

Ondřej Kovařík je český poslanec Evropského parlamentu (zvolen v roce 2019) v politické skupině Renew Europe. Je členem Hospodářského a měnového výboru a v této funkci je předsedou Pracovní skupiny pro přístup k financím pro malé a střední podniky. Zasedá také ve dvou dalších výborech – výboru TRAN a výboru LIBE. Jeho portfolio sahá od dopravy a cestovního ruchu až praktické využití nových technologií, například těch, které jsou založeny na umělé inteligenci, nebo širším přístupem a využitím digitálních financí pro podniky a spotřebitele.

Ondřej je hlavním vyjednavačem a mluvčím politické frakce Renew Europe a skupiny ve výboru ECON pro trhy v regulaci kryptoaktiv. Právě dokončil práci na návrhu nařízení EU o trzích s kryptoaktivy. Byl také zpravodajem pro Akt o digitálních trzích (DMA).

Pokud jde o legislativu, jeho současnou hlavní oblastí zájmu je digitální svět, zejména rostoucí digitalizace ekonomiky. V roce 2020 byl zpravodajem za Evropský parlament zprávy s titulem Digitální finance: vznikající rizika v kryptoaktivech – výzvy v oblasti regulace a dohledu v oblasti finančních služeb, institucí a trhů, která obsahovala doporučení pro Evropskou komisi. V rámci budování evropských kapitálových trhů a směřování k unii kapitálových trhů se Ondřej účastnil vyjednávání řady právních předpisů, vedl práci Parlamentu na řadě politik týkajících se daní, včetně prvků nového evropského režimu DPH, jako je modernizace pravidel pro elektronický obchod.

Ondřej Kovařík 2023 3

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články