Pojišťovny snižují od července technickou úrokovou míru


			Pojišťovny snižují od července technickou úrokovou míru
1.7.2013 Rozhovory

Pojišťovny musí od 21. července letošního roku povinně snížit tzv. technickou úrokovou míru (TÚM) ze současné sazby ve výši 2,4 % na novou, nižší sazbu: 1,9 %. Nařídila to Česká národní banka, která na pojišťovny dohlíží.

Co to bude pro pojišťovny v praxi znamenat, o tom je náš rozhovor s Petrem Zapletalem, generálním ředitelem Pojišťovny České spořitelny.

*Bezesporu je v současné době velmi těžké pro pojišťovny zhodnotit peníze. Do rizika jít pojišťovny nesmí, jak to tedy dělají? (Když je zhodnocení na finančních trzích nula nula nic…)

Máte pravdu, situace na finančních trzích nenahrává vysokému zhodnocení vložených finančních prostředků. Výdělky, na které jsme byli zvyklí před pěti lety, se dnes stávají pouhým snem (mluvíme tady o úrokových výnosech na dluhopisech, které pojišťovny používají v drtivé míře jako hlavní investiční nástroj). Jen pro představu: Pokud bychom dnes kupovali český státní dluhopis, který bude splatný až za 10 let, dostaneme výnos menší než dvě procenta. Proto hledáme jiné investiční příležitosti, jako jsou dluhopisy silných korporací nebo států, které jsou i v dobách finanční nestability solidní a přitom nabízejí přijatelný výnos.

 

*Skoro zapadla zpráva o snížení technické úrokové míry z původních 2,4 % na 1,9 %. Odkdy k tomu dojde a co to pro pojišťovny znamená?

V současnosti pojišťovny obvykle používají maximální technickou úrokovou míru ve výši 2,4 % p. a. Technická úroková míra je vlastně zhodnocení, které pojišťovny garantují svým klientům po celou dobu trvání smlouvy. Tuto sazbu musí pojišťovny podle úředního sdělení ČNB u všech svých produktů snížit na nejvýše 1,9 % p. a. nejpozději k 21. 7. 2013. V Pojišťovně České spořitelny měníme sazby pro smlouvy sjednané od 1. 7. 2013. Pokud ovšem současná úroveň výnosů bude trvat i nadále, dá se očekávat další snížení této sazby ze strany ČNB.

Na druhou stranu je ale nezbytné pamatovat na to, že i takto nízká garance neznamená, že bude na pojistných smlouvách finálně připisováno jen malé zhodnocení. Například naše FLEXI mělo v roce 2012 průměrné roční zhodnocení 4,93 %, v roce 2011 to bylo 3,15 % a 4,11 % dosáhlo v roce 2010.

 

*Mají klienti výši TÚM uvedenou ve svých pojistných smlouvách?

Hodnota technické úrokové míry bývá obvykle buď součástí pojistných podmínek anebo vystavené pojistky.


*Co mohou životní pojišťovny tedy zaručit svým klientům, pokud jde o zhodnocení finančních prostředků např. u kapitálového životního pojištění?


Jak už bylo řečeno, pojišťovny jsou povinny dodržet garantované zhodnocení po celou dobu trvání sjednané smlouvy. Již sjednaných smluv se tedy změna netýká. Na druhou stranu i toto garantované minimální zhodnocení musí odpovídat tržním podmínkám tak, aby nedošlo k ohrožení finanční stability pojišťoven (tím, že budou dlouhodobě vyplácet klientům zhodnocení, které je vyšší než úroky na finančních trzích). Právě z tohoto důvodu se centrální banka, která je odpovědná za zdraví finančních institucí, rozhodla snížit maximální garantovanou sazbu.


*Vím, že nemáte křišťálovou kouli, ale přece jen: Jak vidíte byznys s životním pojištěním v budoucnosti? Dokáže lidi zabezpečit místo tolik kritizovaného druhého pilíře?

 

Je třeba si uvědomit, že veřejné finance nejsou v takové kondici, abychom za několik desítek let mohli mít jako důchodci stejný životní standard, jaký mají ti dnešní. Málokdo má lepší přehled než pojišťovny o tom, že se dožíváme stále vyššího věku a proti tomu počet lidí přispívajících do penzijního systému klesá. Na důchodový věk si finanční prostředky musíme zajistit sami. Pomoci nám k tomu mohou různé investice, ať už se rozhodneme pro druhý pilíř nebo ne. A FLEXI životní pojištění s kapitálovou složkou je velmi dobrou cestou, jak si pojistit svoji budoucnost.

 

Děkuji vám za rozhovor.

Dagmar Šístková

 

Pojišťovna České spořitelny





Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články