Zapomeňte na stohy popsaných papírů, grafika je lepší!


			Zapomeňte na stohy popsaných papírů, grafika je lepší!
24.6.2010 Rozhovory

Když jsem na vlastní oči uviděla systém, který firma Tovek používá v pojišťovnictví k vyhledávání pojistných podvodů, byla jsem nadšená. Zjednodušeně řečeno, nápad přeměnit data na obrázky a vidět všechny vztahy a souvislosti nakreslené, mě šokoval. Teprve později se ukázalo, že jde o dokonalý způsob práce s nejrůznějšími informačními zdroji, které lze navzájem kombinovat a odhalit tak překvapivé souvislosti. Kdekoliv - nejen ve firmách, ale i v politice...

Vyhledáváním a analýzou dat se firma Tovek zabývá již 17 let. S námi na toto téma hovořil obchodní ředitel firmy Miroslav Wiedermann a Michal Marc.

*Čím se firma Tovek zabývá a jak pomáhá pojišťovnám?

MW: Specializujeme se na poskytování profesionálních řešení pro efektivní zpracování informací. Zejména v oblasti jejich vyhledávání, monitoringu, analýzy a organizování. Našim klientům z veřejné správy i z komerčního sektoru pomáháme najít, pochopit a využít informace již od roku 1993.

Pro pojišťovny jsme vyvinuli řešení CAIFIS. Pomáháme jim odhalovat pojistné podvody a výrazně šetřit finanční prostředky i čas. Řešení je postavené na kombinaci vhodných analytických nástrojů, které umožňují vizualizovat data a odhalovat v nich na první pohled skryté souvislosti.

*Umí české firmy zacházet dostatečně efektivně s informacemi?

MW: Většina firem, alespoň těch větších, se už naučila zacházet s interními strukturovanými informačními zdroji. Využívají k tomu různé manažerské a účetní systémy, CRM, ERP apod. Docela se rozšiřuje pojem Business Intelligence. Podstatně hůře jsou na tom firmy s využíváním nestrukturovaných (textových) dat. Přitom, podle současných výzkumů, nestrukturovaná data tvoří 90% z  objemu všech dat vůbec. Ještě o poznání hůře jsou na tom firmy se zpracováním dat externích.

Naše řešení umožňují efektivně zpracovávat a vyhodnocovat všechny typy informačních zdrojů a kombinovat výsledky v jednom výstupu.

*Jsou důležité informace uloženy ve firmách tak, aby je bylo možné snadno najít a využívat je?

MM: Záleží na tom, čemu říkáme důležité informace. Informační systémy obsahují řadu informací, které jsou snadno dostupné. S těmi však zpravidla vystačíte jen při rutinní práci. Při řešení nestandardních situací a problémů však narazíte na to, že informace, které nutně a zpravidla ihned potřebujete, nejsou k dispozici. A často jsou ve hře nemalé peníze.

Obecně se dá říci, že nepravidelně využívané informace jsou často nepřístupné či špatně dohledatelné, i když jsou mnohdy nesmírně důležité. Při využití kvalitních nástrojů, kterými disponujeme, není důležité, kde a jak jsou informace uloženy. Neintegrujeme informační systémy, integrujeme jejich obsah.

Další problém je, když si určití pracovníci svojí pozici budují na výlučném přístupu k jistým informacím. Když takový člověk z firmy odejde, je to velký problém, a to i v případě, že tyto informace nezneužije. S ním odchází i know-how.

*Jsou pro firmy nástroje IT, nabízené na trhu, cenově přijatelné? Moje otázka směřuje k tomu, zda si je mohou pořídit i menší a střední firmy nebo jen pojišťovny, které na něco takového "určitě mají"?

MM: Důležitým faktorem pro rozhodování je návratnost investice. Není nic nového, že největší roli při rozhodování o investici hraje to, zda firmě investice ušetří nebo vydělá nějaké peníze. Dalšími významnými faktory, které firmy zajímají, jsou například úspora času, vyšší efektivita pracovníků při zpracování informací, kvalitnější a přehlednější výstup, nebo zabezpečení informací.

Je pravda, že nad cenou našich nástrojů málokterý nákupčí jen tak mávne rukou. Na druhou stranu, třeba u pojišťoven, je návratnost investice do našeho řešení prakticky okamžitá. V jiných oblastech se naopak návratnost poměrně těžko měří penězi. Spočívá například v prevenci úniků informací, získání nových obchodních příležitostí atd.

Sami jste se mně přiznali, že některé mediálně známé kauzy jste na základě veřejně dostupných informací rozkryli ještě před tím, než se k "podvodníkům" dostali novináři. Dokazuje to, že správné vyhodnocení informací pomáhá odhalit úplně nové souvislosti. Nebo ještě jinak: tzv. vztahový diagram, tolik důležitý zejména pro hledání účastníků na pojistném podvodu, přehledně a nemilosrdně odhalí majetková propojení mezi vybranými subjekty. Jak byste takový vztahový diagram jednoduše popsal našim čtenářům?

MW: Je pravda, že si ani novináři neuvědomují, kolik informací je volně k dispozici. Naše nástroje pro vizuální analýzu informací snadno připojíme například k databázi ekonomických subjektů, která sdružuje veřejně dostupné informace o firmách. Princip je takový, že si data zobrazuji graficky prostřednictvím objektů a různých vazeb. Mohu tak snadno hledat okolí subjektů do různých úrovní a propojení mezi nimi. Obdobným způsobem mohu připojit i jiné informační zdroje a analýzu provádět v jednom prostředí. Výsledkem je potom rychle zpracovaný a srozumitelný obrázek, ze kterého jsou patrné všechny na první pohled skryté souvislosti. Zkušenost říká, že jeden obrázek je víc než tisíc slov, proto připojuji malou ukázku (Na kliknutí se zvětší).

 

*Může takový diagram pomoci také auditorům (třeba tím, že vyhodnotí velké množství informací v krátké době)?

MW: Použití nástrojů pro vizuální analýzu je velmi obecné a vždy záleží na potřebách těch, kteří s nimi pracují. Uživatelé našich nástrojů běžně analyzují již zmíněné vztahy mezi firmami a osobami a rozkrývají pojišťovací podvody. Dále pak analyzují různé transakce, zejména e-mailovou komunikaci, telefonní hovory, bankovní převody mezi účty a kreditními kartami, sociální sítě, obchodní vztahy apod. Dokonce se tyto nástroje používají i pro optimalizaci firemních procesů.

*Jak může taková analýza informací pomoci manažerům?

MW: Manažeři standardně činí rozhodnutí, která chtějí mít podložená relevantními informacemi. Uživatelé našich nástrojů jsou schopni zpracovat požadovaný výstup ve velmi krátkém čase a ve vysoké kvalitě. Manažeři si rychle zvyknou na přehlednou formu grafických výstupů se všemi souvislostmi, které nahrazují stohy popsaných papírů.

Děkuji vám za rozhovor.

Dagmar Šístková


Share/Bookmark

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články