Asistenční zásahy kvůli hnízdům hmyzu přibývají


			Asistenční zásahy kvůli hnízdům hmyzu přibývají
7.7.2025 Škody, Pojistný trh

Počet případů likvidace vosích, sršních hnízd a rojů divokých včel v českých domácnostech dramaticky roste. Podle statistik České asociace asistenčních společností řešily členské asistenční společnosti v loňském roce téměř 1500 případů, což je téměř dvojnásobný nárůst oproti roku 2023. Za rostoucím počtem zásahů stojí podle odborníků nejen teplé počasí, ale také šíření invazivních druhů, například sršně asijské.

Zásahy proti bodavému hmyzu patří mezi jedny z nejnáročnějších v rámci domácích asistenčních služeb. Hnízda si hmyz často staví na těžko přístupných a nebezpečných místech, tedy vysoko ve štítech rodinných domů, v podbití střech a na půdách. Nebezpečné jsou výskyty hnízd přímo u oken či dveří do domu. V mnoha případech je hnízdo ukryté uvnitř konstrukce, a tedy pouhým okem neviditelné. Zvlášť komplikované případy si vyžádají i využití vysokozdvižné plošiny.


Mohlo by vás zajímat: Exkluzivní fotogalerie: Jaký byl galavečer Pojišťovny roku 2024?


„Pokud lidé objeví v blízkosti svého obydlí nebo chalupy vosí či sršní hnízdo, neměli by se k němu přibližovat ani se ho pokoušet odstranit sami. Hasiči přijíždějí pouze v případě, že je ohroženo zdraví nebo životy osob, či pokud se hnízdo nachází na veřejném prostranství. Ve všech ostatních případech doporučujeme obrátit se na specializovaného dezinsektora, a to ideálně prostřednictvím asistenční služby své pojišťovny,“ upozorňuje Aleš Povr, tiskový mluvčí České asociace asistenčních společností.

Asistenční společnosti mají napříč republikou nasmlouvané zhruba tři desítky specializovaných firem, čímž garantují dostupnost techniků ve všech krajích. „Jedná se o vyškolené odborníky s potřebným vybavením, kteří se postarají o bezpečné a rychlé odstranění hnízda,“ doplňuje informace Povr. Průměrné náklady na zásah se pohybují mezi 5 až 10 tisíci korunami, ale u řady novějších pojistek bývá tato služba kryta. V případě sjednaných nižších pojistných limitů pojištění aspoň výrazně sníží doplatek za poskytnuté služby. Informaci, zda pojištění domácnosti zahrnuje i zásah proti hmyzu poskytne klientovi operátor na asistenční lince.


Mohlo by vás zajímat: 1Q 2025: Allianz SE s provozním ziskem 6,3 %. AXA rostlo celkové pojistné o 7 %


Co dělat, když v okolí svého domu/bytu najdete hnízdo vos či sršňů:

  1. Na výskyt hnízda vás upozorní zvýšený výskyt a aktivita tohoto hmyzu.
  2. V případech velkých a obtížně přístupných hnízd zajistěte jeho bezpečnou likvidaci odborníky.
  3. Asistenční pomoc si přivoláte na čísle uvedeném ve své pojistné smlouvě.
  4. Nepodceňujte riziko bodnutí – u alergického člověka může jed způsobit až život ohrožující reakci. Jak poznat alergickou reakci: kopřivka, otok kůže nebo sliznic, event. průjem, zvracení, rýma i dušnost. Věnujte zvýšenou pozornost bodnutím do oblasti krku či hlavy, jde zejména o rty a dutinu ústní, kde může rychle se rozvíjející otok způsobit vážné dýchací obtíže. Problémy pak mohou vyvrcholit anafylaktickým šokem, který přímo ohrožuje život, v těchto případech je nutné okamžitě přivolat lékařskou pomoc na čísle 155.
  5. Jak postupovat při bodnutí včelou: po bodnutí včelou zůstane v kůži zabodnuté žihadlo s jedovým váčkem. Žihadlo nejlépe opatrně odstraníte pinzetou, vyhněte se jedovému váčku, protože se tím zhoršila reakce. Poraněnou pokožku následně chlaďte a ošetřete mastí či gelem zmírňujícím otok, v případě nutnosti můžete použít i celkově působící antihistaminikum, popř. se poraďte v lékárně.
  6. Myslete na prevenci bodnutí – na zahradě nechoďte bosi, odstraňujte spadané a shnilé ovoce, které hmyz láká. Na terasách či balkonech, kde pobýváte nejvíce, používejte lapače hmyzu, účinné jsou také aromatické rostliny (máta, bazalka…). Jídlo a nápoje zakrývejte, jejich vůně hmyz přitahuje.
  7. Opatrné chování – vosy, včely nebo sršně divoce neodhánějte, tento pohyb je může podráždit a vyprovokovat k bodnutí.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články