Němečtí pojistitelé si stěžují na nedostatky v prevenci povodní


			Němečtí pojistitelé si stěžují na nedostatky v prevenci povodní
27.2.2024 Škody, Zahraničí

Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) zveřejnil v lednu informaci o určitých nedostatcích v prevenci povodní.

S ohledem na povodňovou situaci v mnoha regionech Německa, která zde na přelomu roku panovala, apelují němečtí pojistitelé na stát, aby přikročil k větší ochraně před extrémy počasí. Jörg Asmussen, výkonný ředitel GDV, zdůraznil, že spolkové země a obce mají značné deficity jak v oblasti územního a stavebního plánování, tak v oblasti prevence.  Zde bylo podle jeho názoru v posledních desetiletích málo investováno. To bylo velmi jasně vidět právě v lednu. Mnohé problémy, a to především v povodňové ochraně, jsou způsobeny zanedbáním. Dlouhotrvající deště je učinily nyní viditelnými. Němečtí pojistitelé pokládají za naléhavě nutné tři opatření:

  • budování staveb ve vymezených zónách nebezpečí by mělo skončit,
  • prevence a přizpůsobení dopadům klimatu by mělo být zahrnuto do stavebních řádů spolkových zemí,
  • veřejná moc by měla prostřednictvím celostátního portálu přírodních nebezpečí jasně pojmenovat stav nebezpečí.

Mohlo by vás zajímat: Pohled do roku 2024: Využití AI pro prevenci finanční kriminality


GDV vychází dále z té skutečnosti, že bez transparentního zacházení s nebezpečími bude značně obtížné přesvědčit dotčené osoby, aby provedly preventivní opatření. Jiné země – jako například Rakousko a Švýcarsko – jsou prý v této věci o roky vepředu.

Povinné pojištění pro případ živelních škod jako jediné opatření k ochraně před extrémy počasí, jak to požadují spolkové země, německý pojišťovací průmysl odmítá. Značná část škod podle Asmussena vzniká z toho důvodu, že adaptace na změnu klimatu stále ještě není brána vážně. Pouze prevence může zabránit škodám, nebo snížit jejich výši. Samotná povinnost se pojistit nevyřeší žádný problém. V Německu se prý plánuje, staví a asanuje pořád ještě tak, jakoby změna klimatu a extrémní klimatické události neexistovaly.


Mohlo by vás zajímat: David Poes: Jak je na tom české životní pojištění v kontextu Evropy?


Z tohoto důvodu předložil německý pojišťovací sektor ucelený koncept řešení. Vedle pojistné ochrany jsou stavebními kameny prevence, adaptace na změnu klimatu a řešení se státní účastí v případě přírodní katastrofy s extrémně vysokými škodami. Jedině za těchto okolností může být pojistné ve střednědobém horizontu do jisté míry stabilizováno. Ovšem pokud bude prevence a adaptace na změnu klimatu nadále zanedbávána, bude pojištění v budoucnu dražší. Pojistné by se mohlo podle Asmussena během několika let zdvojnásobit. Důraz na prevenci a adaptaci se týká ve stejné míře celého státu, spolkových zemí, obcí, ale rovněž soukromých osob a podnikatelů. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články