Summit G8 jako reakce na klimatické změny


			Summit G8 jako reakce na klimatické změny
9.7.2008 Škody

Počet přírodních katastrof, souvisejících s počasím, v Evropě roste. A nejen v Evropě. Sílí důkazy, že tento trend má za následek částečné změny klimatu.

Poslední zpráva Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) jasně potvrzuje, že podnebí se mění.

Znamená to, že teplota na celém světě roste. Za posledních 100 let se zvýšila o 0,74 % C. Za každou dekádu posledních 50 let to už bylo o 0,13 % C. To je téměř dvakrát tolik. V Evropě zaznamenali růst o 0,95 % za posledních 100 let. V Německu to bylo zvýšení až o 1,0 %C, v Rakousku o 1,1 % C, a ve Švýcarsku o 1,4 % C.

Munich Re varovala jako první

Munich Re byla jednou z prvních společností ve finančním sektoru, která varovala před tímto problémem a poukazovala na to, že velké ztráty, způsobené povodněmi, by mohly být způsobeny klimatickými změnami, jejichž příčinou jsou lidé. V roce 2007 IPCC potvrzuje toto stanovisko a vydává varování na poslední tři dekády: je z více než 90 % pravděpodobné, že za klimatickými změnami jsou skleníkové plyny, které odcházejí do atmosféry vlivem lidské činnosti. Lidská aktivita je primární příčinou globálního oteplování. IPCC také potvrdila, že klimatické změny jsou příčinou rostoucího počtu extrémů ve vývoji počasí.

Zpráva Nicholase Sterna na téma Ekonomiky v klimatických změnách, která byla zveřejněna v říjnu 2006, se týká finančních dopadů klimatických změn. Předpovídá snížení ročního růstu ekonomiky nejméně o 5 %, do poloviny tohoto století. Vyjádřeno číselně jde o částku 2 200 miliard dolarů.

Summit G8 se shodl na snížení emisí o 50 procent do roku 2050

Na snížení emisí plynů se skleníkovým efektem minimálně o 50 procent do roku 2050 se dohodli 9.července nejvyšší představitelé osmi hospodářských mocností sdružených ve skupině G8 na summitu v japonském letovisku Tójako. Dohodu o základu, z něhož se má vycházet, či o konkrétních omezeních pro jednotlivé státy i ve střednědobém horizontu však odložili na jindy, oznámil premiér hostitelské země Jasuo Fukuda.

"Je zbytečné říkat, že nemůžeme dosáhnout dlouhodobého cíle bez přispění ostatních velkých znečišťovatelů ovzduší," prohlásil Fukuda. Dodal, že na středečním společném setkání zemí G8 se zástupci Číny a Indie vyzve tyto nejlidnatější země světa, aby na splnění vyhlášeného závazku rovněž spolupracovaly.

Fukuda řekl, že jako výchozí hodnoty, od nichž má začít snižování emisí, by patrně měly být přijaty ty současné. Přitom EU usiluje o to vycházet z hodnot z roku 1990, kdy emise byly oproti dnešku na celosvětové úrovni podstatně nižší.

Oproti loňskému summitu skupiny v Německu, kdy se lídři zemí G8 shodli na tom, že vážně zváží možnost stanovení globálního cíle, jde o určitý posun. V závěrečném komuniké G8 věnovaném klimatu se ale žádná konkrétní čísla neuvádějí, což kritizoval například jihoafrický ministr životního prostředí Marthinus van Schalkwyk. Podle něj vize bez pevně stanovených cílů je v podstatě cestou nazpět.

Munich Re, ekolist.cz

Zdroj: Munich Re, ekolist.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Přesně tak!

Jiří Krejčí,  10. 7. 2008

Výborně napsáno, s chutí jsem si početl, protože všelijaké většinou nesmyslné komentáře mě už unavují. Tady to bylo shrnuto do jasných faktů a je to burcující, ale perspektivní.
Dík.
Krejčí

RSS

Související články