Počet vloupání do bytů v Německu, která jsou kryta pojištěním, vzrostl již druhý rok po sobě. Celkově němečtí pojistitelé vyčíslili počet těchto pojistných událostí v roce 2023 na 95 000, což je stejná úroveň jako v roce 2019, tj. před pandemií COVID-19. To znamená, že pokles počtu vloupání v době pandemie po jejím skončení nepokračoval. V roce 2021 se dostal celkový počet vloupání do bytů v Německu na cca 70 000, ale již v roce 2022 se vyšplhal na 80 000.
Mohlo by vás zajímat: Karel Bezděka: Zájem o zdravotní pojištění cizinců ve Slavii roste
Na základě vzestupu počtu těchto pojistných událostí na 95 000 vyplatili němečtí pojistitelé v roce 2023 na pojistných plněních 340 mil. EUR, tj. o 70 mil. EUR více než v předchozím roce. Zároveň se posunula nahoru i průměrná výše škody, a to z 3350 EUR v roce 2022 na 3500 EUR v roce 2023.
Faktem podle GDV je, že lupiči to prý mají v mnoha budovách stále příliš snadné, pokud jde o vniknutí a odcizení věcí. Aby byl zastaven trend opětného nárůstu vloupání, tak dle Jörga Asmussena, výkonného ředitele GDV, se musí investovat do ochrany před vloupáním, tedy do zabezpečení majetku. Prevence prý pomáhá, neboť v Německu téměř každý druhý pokus o vloupání selže, protože kriminálníci potřebují příliš mnoho času na to, aby se dostali do domu. Od roku 2015 do roku 2019 počet vloupání, která byla kryta pojištěním, neustále klesal, a to ze 180 000 až na 95 000. Mnozí majitelé domů a bytů investovali totiž v této době se státní podporou do lepší zabezpečovací techniky.
Mohlo by vás zajímat: Ondřej Kovařík: Co nám přineslo dvacet let v Evropské unii?
GDV upozorňuje, že v případě vylepšování vlastního domova nebo přestavby starší nemovitosti se může příslušný majitel obrátit na banku KfW.[1] Ta má k dispozici podpůrné produkty k jednotlivým opatřením v oblasti ochrany před vloupáním. Z pohledu pojistitelů by měla být především zabezpečena slabá místa domu či bytu. Ale v Německu nejsou u novostaveb standardně zabudovávána okna a dveře bránící vloupání, jelikož chybí odpovídající právní předpisy. Přitom německé pojišťovnictví se již roky zasazuje za vylepšení stavebně-technických minimálních požadavků. Je jasné, že by to pomohlo chránit cenné věci, ale i vlastníky nemovitostí například před závažnými traumatickými důsledky neoprávněného vniknutí do nejužší privátní sféry.
[1] Jde o německou rozvojovou banku, která poskytuje i veřejnou podporu. Více na https://www.kfw.de/Über-die-KfW/
Komentáře
Přidat komentář