Vienna Insurance Group uspěla v zátěžovém testu EIOPA


			Vienna Insurance Group uspěla v zátěžovém testu EIOPA
3.1.2019 Pojistný trh

Vienna Insurance Group (VIG) byla jako jediná rakouská pojišťovací skupina pozvána zúčastnit se zátěžového testu Evropského orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA). Podle všech třech kvantitativních scénářů dosáhla VIG s přihlédnutím k volatilitě úroveň 158 až 215 procent, a bezpečně tak přesáhla potřebnou minimální kapitálovou přiměřenost ve výši 100 procent.

V období od května do srpna 2018 se zátěžového testu EIOPA zúčastnilo 42 pojišťovacích skupin z celé Evropy. Na základě kapitálové přiměřenosti VIG k rozhodnému dni 31. prosince 2017 ve výši 220 procent byly vyhodnoceny tři kvantitativní scénáře. První scénář zkoumal vliv kapitálové přiměřenosti v případě růstu úroků v kombinaci s poklesem tržní hodnoty, hromadným stornováním a inflací nákladů.

Druhý scénář modeloval dlouhou fázi nízkých úroků v kombinaci s poklesem tržní hodnoty a nárůstem dlouhověkosti. Obsahem třetího scénáře bylo několik přírodních katastrof, přičemž se vycházelo z osmi definovaných událostí rozdělených na celou Evropu. Na rozdíl od minulých zátěžových testů EIOPA se letos nezkoumal pouze vliv na vlastní prostředky, ale i na kapitálovou přiměřenost po zátěži.


Přečtěte si: Dohledové testy ČNB: Jak dopadlo české pojišťovnictví?


V souhrnu přinesl test VIG velmi uspokojivé výsledky. Kapitálová přiměřenost dosahovala i v rámci pro VIG nejtvrdšího scénáře solidních 158 procent, resp. 138 procent bez zohlednění volatility. Ještě lépe dopadl nízkoúrokový scénář se 186 procenty, resp. 171 procenty bez zohlednění volatility. Díky konzervativní a efektivní politice zajištění VIG měly scénáře s přírodními katastrofami pouze velmi mírné následky.

Míra kapitálové přiměřenosti klesla z 220 procent na 215 procent ke konci roku 2017. „Výsledky zátěžového testu EIOPA dokreslují vynikající kapitálovou sílu Vienna Insurance Group, kterou kromě jiného letos v létě znovu potvrdila ratingová agentura Standard & Poor’s. Prostřednictvím testovaných krizových scénářů jsme prokázali vysokou odolnost za velmi náročných tržních podmínek. Pro nás je to další pozitivní signál, že jsme stabilním a spolehlivým partnerem,“ uvedla  Elisabeth Stadler, generální ředitelka Vienna Insurance Group.

Více informací ZDE

Zdroj: Vienna Insurance Group

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články