Výsledky pojistného trhu za 1. čtvrtletí 2016, aneb podruhé ve stejné řece


			Výsledky pojistného trhu za 1. čtvrtletí 2016, aneb podruhé ve stejné řece
4.5.2016 Pojistný trh

Pojistný trh celkově poklesl kvůli hlubokému propadu jednorázově placeného pojistného, povinné ručení rostlo, ale nedostatečně, prudký růst havarijního pojištění je dán především vzrůstajících počtem smluv a tak jediné, u čeho není žádné „ale“, jsou pozitivní výsledky v pojištění podnikatelů. Připadá vám, že jste to už někde četli? Pokud ano, tak vězte, že to není jen zdání. 

Náš pojistný trh totiž začal rok 2016 téměř ve stejném rytmu, v jakém v roce 2015 skončil. Ale buďme konkrétnější. Pro úplnost připomeňme, že následující hodnocení výsledků vychází z tzv. neredukovaného objemu pojistného, kdy je započteno to jednorázově placené v životním pojištění v plné výši. Jinak vychází z metodiky ČAP a jí reportovaných výsledků.

Celkově bylo za 1. čtvrtletí 2016 předepsáno téměř 34,4 miliardy pojistného, což je o 5,7% méně než ve stejném období roku 2015. Pokles celkového objemu pojistného se tak meziročně o něco prohloubil a je opět způsobem propadem v tzv. jednorázech. Jednu novinku nám však 1. čtvrtletí 2016 přeci jen přineslo. Tím je změna na pozici lídra trhu, kterým se poprvé v historii stala Kooperativa. Druhá Česká pojišťovna však ztrácí jen poměrně málo. Navíc má v průběhu celého roku vyrovnanější výsledky, než právě její největší konkurent. Ten má „nejsilnější“ právě začátek roku. Pokud se tedy v tomto ohledu zopakuje vývoj posledních let, mohou si obě pojišťovny svoje postavení opět prohodit. Svoji pozici „trojky“ trhu pak posílila Allianz.

V neživotním pojištění se náš trh dočkal poměrně solidního růstu 4%, když pojišťovny celkem předepsaly přes 20 miliard pojistného. I zde je (v podstatě již tradičně na začátku roku) „jedničkou“ Kooperativa, před Českou pojišťovnou. Pro vývoj postavení těchto pojišťoven v průběhu roku však platí v podstatě to samé, co v případě celého trhu. A i zde posílila svoje postavení třetí Allianz.

Relativně největšího růstu objemu pojistného dosáhlo havarijní pojištění – téměř 9,2% při 4,1 miliardy pojistného. Otázkou je, nakolik lze za tento vývoj vděčit růstu počtu smluv a nakolik růstu sazeb pojistného. Bohužel v tuto chvíli není známa aktuální hodnota prvního z ukazatelů. Máme k dispozici jen asi 3 měsíce starý údaj, který hovoří o růstu počtu smluv kolem 7%. A tak vše nasvědčuje tomu, že za oním impozantním navýšením objemu pojistného stojí především větší počet smluv. Což mírní optimismus, který může vývoj trhu na první pohled vyvolávat. Nicméně pozitivní je, že stále více majitelů vozidel vnímá havarijní pojištění jako vhodný nástroj k ochraně svého majetku.

V povinném ručení bylo předepsáno téměř 5,5 miliardy pojistného, což je růst o 1,9%. Ani v tomto případě nemáme aktuální informaci o vývoji počtu pojištěných vozidel. Nicméně z posledních známých údajů lze usuzovat, že jejich počet rostl rychleji, než objem pojistného. Takže průměrné pojistné nejspíš opět kleslo, jen v tuto chvíli nevíme o kolik přesně. Povinné ručení již delší dobu není v dobré kondici. Počátek roku 2016 naznačil, že si ji jen tak nezlepší.

Dobrý počátek roku naopak zaznamenáváme u pojištění podnikatelů, kde se pojišťovnám dařilo už druhý rok po sobě. Tentokrát rostlo o 3,1% a dosáhlo na více než 6,2 miliardy pojistného. Tato oblast je velmi úzce svázána s vývojem ekonomiky, takže částečně za tento výsledek můžeme děkovat hospodářskému růstu, kterým naše ekonomika právě prochází. A růst zaznamenal i „zbytek“ neživotního pojištění.

Celkový „dojem“ z vývoje pojistného trhu naopak kazí životní pojištění. Bylo dosaženo přes 14,2 miliardy pojistného, což je však o 16,6% méně než v roce 2015. Za tímto propadem stojí především hluboký pokles jednorázově placeného pojistného, když se jeho objem meziročně snížil téměř na polovinu. Podíl jednorázů na celkovém objemu pojistného v životním pojištění tak klesl na zhruba 25%. Obdobných hodnot dosahoval tento ukazatel před jejich boomem v letech 2009 a 2010. A tak lze současný pokles jednorázů považovat za jakýsi návrat do „normálního“ stavu. Ale pojišťovnám se nepodařilo zvrátit klesající trend ani v běžně placeném pojistném.

Jediným rozdílem oproti předchozímu vývoji je snad jen to, že pokles je mírnější. Jako už téměř tradičně, je v životním pojištění velká „tlačenice“ v souboji o pozici lídra. Tentokrát je jím Česká pojišťovna, následovaná poměrně těsně Kooperativou a s o něco větším odstupem ČSOB Pojišťovnou.

Co bude dál? Bezbřehý optimismus v otázce dalšího vývoje by bylo přivíráním očí před skutečností. Nějaký přehnaný pesimismus zase zbytečným strašením. Proto buďme raději realisty. V povinném ručení zázraky nečekejme, buďme rádi za růst počtu smluv v havarijním pojištění a nepodléhejme skepsi ohledně propadu v jednorázech. Známé úsloví sice říká, že „člověk podruhé nevstoupí do stejné řeky“, ale jeho autor pravděpodobně neznal náš pojistný trh. Jestli do ní „vstoupíme“ i potřetí se ukáže zhruba za tři měsíce.

 

Kateřina Lhotská
expert pro pojišťovací sektor
člen Finanční akademie Zlaté koruny

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články