Zázrak se nekoná, aneb výsledky pojistného trhu po 4. čtvrtletí


			Zázrak se nekoná, aneb výsledky pojistného trhu po 4. čtvrtletí
8.2.2016 Pojistný trh

Pojistný trh pokračoval i v posledním čtvrtletí roku ve svém celoročním trendu a nezastavil tak svůj pokles. Nedalo se však očekávat nic jiného. Oproti předchozímu průběhu roku můžeme ale sledovat určité zpomalení poklesu, což může být příslibem pro vývoj v roce 2016. S novým rokem se navíc všechno „maže“. Jinak řečeno se průběžné výsledky letošního roku budou porovnávat s těmi z roku loňského a tedy nižšími, než jsme zaznamenali v roce 2014.

Jak tedy rok 2015 z pohledu objemu pojistného dopadl? Pro odpověď se podívejme na konkrétní výsledky. Jen pro úplnost si připomeňme, že ve všech případech půjde o hodnocení tzv. neredukovaného trhu, kdy je jednorázově placené pojistné v životním pojištění započítáno v plné výši.

Pojistný trh za celý rok 2015 dosáhl celkového objemu pojistného 133 miliardy, což je o 3,8 % méně než v roce 2014. Je to však o něco mírnější pokles, než jaký jsme zaznamenali v minulém čtvrtletí, kdy ztrácel 4,6 %. Zmírnění poklesu není ovšem dáno ani tak lepším vývojem v roce 2015, jako především jeho zhoršením ke konci roku 2014. Tehdy totiž začal trh přecházet z růstové trajektorie do klesající. Tento vývoj je zapříčiněn především pokračujícím propadem v jednorázech. Z pohledu dopadu do hospodaření pojišťoven tak neznamená příliš závažnou záležitost. Jedničkou trhu stále zůstává Česká pojišťovna, následovaná svým největším konkurentem Kooperativou, přičemž rozdíl mezi nimi se téměř nezměnil. Trojkou je stále Allianz.

Neživotní pojištění roste už od počátku roku. Tentokrát to bylo téměř o 3,6 %, což je stejný růst, jako jsme zaznamenali po 3. čtvrtletí. Bylo dosaženo celkového objemu pojistného přesahující výrazně 71 miliardu. Jedničkou zůstává Česká pojišťovna, dvojkou Kooperativa, přičemž rozdíl mezi oběma hlavními konkurenty se ani zde výrazně nezměnil. I v neživotním pojištění je trojkou Allianz.


Čtěte také: Pojistný trh v roce 2015 podrželo neživotní pojištění

 


 

Stále se nedaří zvrátit vývoj v pojištění vozidel. Růst objemu pojistného v pojištění odpovědnosti z provozu vozidel o 1,9 % v porovnání s navýšením počtu pojištěných vozidel o 3 % znamená, že průměrné pojistné opět kleslo. Opakovaná vyhlášení pojišťoven o „razantním navýšení ceny pojištění“ tak už nemůže brát vážně vůbec nikdo. Ještě impozantněji vypadá růst o 6,1 % v havarijním pojištění. Ovšem počet smluv vzrostl o více, než 9 % Tato hodnota se sice vztahuje ke 3. čtvrtletí, ovšem na konci roku to nebude o moc jiné. Spíše bude narůst počtu vozidel ještě vyšší.  Takže i v havarijním pojištění průměrné pojistné kleslo. A obrat se tedy nekoná ani zde.

Ze sledovaných produktových linií dosáhlo uspokojivých výsledků snad jen podnikatelské pojištění. Rostlo o 3,8 %, což je sice nepatrně méně než v předchozím čtvrtletí, přesto je to stále slušné. Obdobně rostl objem pojistného i v ostatních produktových liniích, když se souhrnně zvýšil o 3,5 %. Prim v tom hrají především „občanská“ pojištění majetku a odpovědnosti.

Jak se vyvíjelo životní pojištění? Zázrak se nestal a tak pokračovalo v hlubokém poklesu stejně jako po celý rok. Příčinou je velký propad v jednorázech. Jde tedy také především o „opticky“ nepříznivý vývoj. Bylo předepsáno více než 61 miliard pojistného, což je pokles o 11,1 %. Tedy o něco mírnější než po 3. čtvrtletí (12,7 %). Toto zmírnění je opět dáno především tím, že před rokem se zhruba touto dobou vývoj „lámal“ a po předchozím intenzivním růstu začal obdobně dramatický propad. Ten se nejspíš už zastavil, protože výsledky za samotná 4. čtvrtletí z let 2014 a 2015 se až tak dramaticky neliší. Pozici jedničky drží už od pololetí Česká pojišťovna, dvojkou se stala Kooperativa, třetí je její partnerská Pojišťovna ČS.

Celkový objem běžně placeného pojistného je meziročně o 2,1 % nižší. Jde tak o zhruba stejný pokles jako v předchozím čtvrtletí, ale strmější než v roce 2014. Vliv na to mají nepochybně i daňové změny přijaté v loňském roce a s tím související zmenšení objemu pojistného ve formě příspěvků zaměstnavatele. Daňové změny však mají na svědomí asi jen jeden procentní bod poklesu, zbytek je dán jinými příčinami.

O 26,4 % klesly jednorázy. Pokračuje tak vývoj započatý již na sklonku roku 2014, přestože se intenzita poklesu postupně zpomaluje. Podíl jednorázů na pojistném v životním pojištění se tak opět snížil a výrazně se přiblížil k 30 %. Dostal se tak v podstatě na úroveň „předkrizových“ hodnot.

Výsledky trhu z konce roku odpovídají těm prognózovaným po 3. čtvrtletí (což není zase až tak překvapivé). Prognóza pro celý trh vytvořená zhruba před rokem však předpovídala stagnaci. Za nepřesností tohoto odhadu stojí nečekaně hluboký pokles jednorázů. Vývoj v ostatních dílčích oblastech se podařilo naopak předpovědět poměrně přesně. A to včetně nedostatečnosti růstu v povinném ručení, nebo intenzity poklesu v běžně placeném pojistném v životním pojištění způsobeném daňovými změnami.

 

Kateřina Lhotská
 expert pro pojišťovací sektor, člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články