UNIQA ve třetím čtvrtletí zrychlila svůj růst na 4,5 procenta


			UNIQA ve třetím čtvrtletí zrychlila svůj růst na 4,5 procenta

Pojišťovny UNIQA rostla převážně díky neživotnímu pojištění. Životní pojištění zůstalo na stejné úrovni jako minulý rok a škodovost se díky klidnému roku bez kalamit také udržela na stejné úrovni jako loni.

Za prvních devět měsíců tohoto roku předepsala UNIQA na pojistném celkem 4,368 miliardy korun a posílila o 4,53 %, zatímco celý trh si připsal jen necelé procento. Na bázi APE, tj. s poměrným započtením jednorázového životního pojištění na bázi deseti let, předepsala UNIQA 4,311 miliardy korun a vzrostla o 4,45 %. Drží tak nadále pozici osmičky na českém pojistném trhu s podílem 4,9 % (meziročně +0,2 %).

Většinová část pojistného (necelých 80 procent) připadla znovu na neživotní segmenty, které navýšily předepsané pojistné o 5,68 % na celkových 3,482 miliardy korun. Nejvíce se dařilo v odvětvích pojištění právní ochrany (+ 153 %), transportu (+ 33 %) a pojištění techniky (+ 25 %).

Životní pojištění přispělo celkem 886 miliony korun a přineslo meziročně na pojistném o 0,25 % více. Běžně placené životní pojištění meziročně nepatrně oslabilo o půl procenta. Zde se negativně projevila úprava daňového zvýhodnění životního pojištění platná od začátku letošního roku, i když důsledky byly ve srovnání s průměrem na trhu mnohem mírnější. Mírný nárůst byl zaznamenán v jednorázově placeném životním pojištění. Tento produkt UNIQA se vyvíjel pozitivně i přesto, že v celotržním hodnocení sčítal letos značné ztráty.

Celková škodovost byla díky absenci větších kalamitních škod na úrovni 57,5 %, což zhruba odpovídá i loňské hodnotě. Nejvyšší škodovost se letos projevovala v pojištění vozidel – jak v povinném ručení, tak i havarijním pojištění, kde se negativně projevují také důsledky nedávných legislativních opatření (odvod 3 % pojistného z povinného ručení do Fondu zábrany škod, paušální úhrada za akce hasičů na místě nehody, zrušení sankcí pro neplatiče povinného ručení a v neposlední řadě i nové širší pojetí odpovědnosti vyplývající z NOZu). Dalším segmentem s vyšší škodovostí bylo pojištění odpovědnosti.

Ve kmeni UNIQA pojišťovny bylo ke konci září 2015 celkem 731.900 pojistných smluv – meziročně o 3,1 % více. Nejvíce přibylo nových smluv životního pojištění a povinného ručení.

UNIQA pojišťovna působí v rámci evropské skupiny UNIQA Insurance Group se sídlem ve Vídni. Koncern ve sledovaném období předepsal na pojistném o 8,3 % více, celkem 4,866 miliardy EUR, zejména díky silné dynamice jednorázového životního pojištění v Itálii a Rakousku, a velmi dobrým výsledkům v soukromém zdravotním pojištění. Podařilo se rovněž snížit nákladovost. Skupina UNIQA International čítající 18 zemí utržila za prvních devět měsíců 1,436 miliardy EUR (bezmála 30 % celkového pojistného koncernu UNIQA Insurance Group). V regionu CEE vzrostlo předepsané pojistné meziročně o 7,9 %.

Zdroj: UNIQA pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články