Vyhlídky platební morálky podle Coface


			Vyhlídky platební morálky podle Coface
16.10.2008 Pojistný trh

Společnost Coface potvrdila svoji předpověď, že současná krize by neměla poznamenat platební morálku natolik, jako krize minulé. Upozornila však na řadu rizik, která mohou vyústit v mnohem výraznější propad platební morálky. Coface je globální poskytovatel služeb v oblasti péče o pohledávky.

 Společnost Coface očekává v roce 2008 globální nárůst ekonomiky o 3% v porovnání s 4,1% v roce loňském. Všechny světové regiony s výjimkou Afriky a Dálného východu ztratí zhruba jeden bod růstu HDP. Coface potvrdil prognózy, které stanovil na začátku roku: zpomalení hospodářského růstu (spojeného s potížemi v bankovním sektoru), ústící v pátou světovou uvěrovou krizi (od první ropné krize). Současná krize ústí v řadu souběžných efektů (finanční krize, cenový nárůst, realitní krize, zpomalení hospodářského růstu).

Největší globální dopady byly pozorovány:

z geografického hlediska - ve Spojených státech a u jeho sousedů (Mexiko a Kanada), v evropských zemích, kde bublina na trhu realit praská (Španělsko, Velká Británie) a v rozvíjejících se zemích se silnou nerovnováhou (Jižní Afrika, Vietnam, Baltské země).

Z hlediska odvětví -  ve stavebním průmyslu a  jemu příbuzných odvětvích, letecké dopravě, automobilovém průmyslu, maloobchodě a  specializovaném prodeji.

Z finančního hlediska -  ve vysoce zadlužených společnostech (typicky LBO – odkup společnosti managementem financovaný úvěrem), které měly možnost využít mimořádně bohatou nabídku úvěrů až do konce roku 2007.

Nicméně, společnosti jsou v průměru výše bonitní ve srovnání s předchozími krizemi. Částečně to lze vysvětlit tím, že expanze předcházející krizi byla tentokrát kratší: pět let v porovnání s osmi lety průměrné doby mezi čtyřmi předešlými krizemi. Pozorujeme, že čím delší doba od předchozí krize uplyne, tím jsou společnosti a jejich manažeři ochotni postupovat vyšší riziko.

Růstový potenciál rozvíjejících se zemí

Druhým pozitivem je pružnost a růstový potenciál rozvíjejících se zemí, které činí celosvětový pokles méně znatelným (1% pokles růstu globálního HDP mezi 2007 a 2008 ve srovnání s 3,4% globálního růstu HDP mezi 2000 a 2001). Proto by tato krize neměla mít tak znatelný dopad na platební morálku podniků jako krize předchozí. Coface předpovídá úhrnný dopad na zvýšení poměru vyplaceného pojistného plnění oproti přijatému pojistnému za pojištění pohledávek v letech 2008 a 2009 zhruba o 16% oproti roku 2007, zatímco při minulé krizi tento poměr stoupl o více jak 20%.

Přestože Coface předpokládá menší dopad současné krize na platební morálku společností oproti krizím minulým, vede v patrnosti řadu ukazatelů, jež by mohly vést k výrazně horšímu scénáři:

- prodloužení krize důvěry v bankovním sektoru, které by vedlo k ještě zásadnějšímu omezení přístupu k úvěrům

- ztráta spotřebitelské důvěry v USA a v EU, která by tyto země poslala do hlubší hospodářské recese. Zejména pak vidí riziko v poklesu domácí poptávky ve Francii a Německu, kde kreditní krize prozatím neměla hlubší dopad

- prudké zpomalení hospodářského růstu v Číně, které by vyvolalo pochyby o schopnosti rozvíjejících se zemí vyhnout se současné globální krizi.

 Společnosti by měly posílit systémy řízení rizik z pohledávek

Radek Laštovička, ředitel Coface Czech k tomu dodává: „Doposud hlavní ranou pro českou ekonomiku nebyla globální krize, ale extrémně rychlé posílení české koruny. České společnosti jej donedávna považovaly za krátkodobý spekulativní výkyv a dočasně se smířily s propadem ziskových marží. Nyní se ale mění očekávání a společnosti uzpůsobují své výhledy současné úrovni kurzu koruny. Redukují zamýšlené investice a omezují nábor nových zaměstnanců.“

Coface Czech ve své nedávno zveřejněné analýze vývoje insolvencí za 1. pololetí 2008 zjistil, že české podniky zatím zůstávají krizí nezasaženy a meziročně počet insolvencí dokonce mírně poklesl. Radek Laštovička však upozorňuje: „V posledních dnech se prudce zvyšuje pravděpodobnost rizika zmíněného v analýze Coface – možnost ještě výraznějšího kolapsu finančních institucí. Narůstá tak nebezpečí, že i české podniky budou odříznuty od úvěrových zdrojů a krize platební morálky propukne naplno i v ČR. Společnostem v této situaci rozhodně doporučujeme přehodnotit a posílit jejich systémy řízení rizik z pohledávek.“

 

Zdroj: Coface Czech

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články