Špatná dvojka: pojištění a klimatické změny


			Špatná dvojka: pojištění a klimatické změny
4.7.2008 Škody

Klimatické změny s sebou přinášejí přírodní katastrofy, které jsou rok od roku horší. Obě bouře – jak Emma, tak Paula, byly pro naše podnikání nejhorší katastrofou všech časů. Konstatoval to předseda představenstva skupiny Allianz v Rakousku Wolfram Littich.

Přestože škody způsobené těmito orkány jsou několikanásobně vyšší než přijaté pojistné, nebude Allianz prozatím zvyšovat cenu pojištění.

Není ovšem vyloučeno, že pojištění u našich rakouských sousedů přece jen zdraží, ale velmi citlivě a určitě i velmi nenápadně.

Pocítí to v dohledné době klienti i zprostředkovatelé: v Rakousku budou zřejmě některá rizika v budoucnosti nepojistitelná, nebo bude pojistné velmi drahé.

Nepojistitelné nemovitosti

Podle Litticha bylo v Rakousku mnoho nemovitostí vybudováno v oblastech, kde hrozí nebezpečí velké vody. Nejsou z tohoto hlediska bezpečné, ale byly postaveny díky hypotečnímu úvěru. Když v tomto případě přijde živelná katastrofa, může to být pro majitele domu být naprostá zkáza.

Podobné problémy mohou nastat i v případech, když přijde mimořádně bohatá sněhová nadílka nebo kroupy. Také v těchto případech bude pro pojišťovny mimořádně obtížné nabídnout klientům takovou výši pojistného, kterou by mohli akceptovat.

V Rakousku jsou největším problémem bouře a povodně v zimě.

Že je toto nebezpečí skutečně akutní, dokazuje projekt, jehož základy vznikly letos na jaře. Jde o projekt EU s názvem ClimChAlp (Climate Change in the Alpine Space). Vzhledem ke klimatickým změnám budou zimní bouře stále častější a intenzivnější. To platí především pro tuto horskou oblast v evropském regionu. Očekávané změny potvrdilo i rakouské zemské ministerstvo ve Vídni, které v budoucnosti počítá s katastrofickými zimními záplavami. Potvrdily to prognózy expertů.

Spolupráce Allianz a World Wildlife Found

Na pozadí těchto dramatických vlivů je dobrou zprávou spolupráce Kooperativy s renomovanou organizací, zabývající se životním prostředím. Tou je World Wildlife Fund (WWF). V časovém horizontu let 2000 až 2010 mají být sníženy emise CO2  v budovách Allianz o 20 %. Tento úmysl platí v celosvětovém měřítku a díky tomu má gigantické rozměry. Vzhledem k tomu, že Allianz je největší pojišťovna na světě, ročně to znamená 660 000 tun CO2.  A to je významné číslo, které oceňuje i rakouská obchodní ředitelka WWF Hildegarda Aichberger.

VersicherungsJournal

Zdroj: VersicherungsJournal

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články